Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny fragment Alei Złotych Serc gotowy. Dzieci czekają jeszcze na most birmański

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Na nowym odcinku ścieżki pojawiły się m.in. słupki
Na nowym odcinku ścieżki pojawiły się m.in. słupki Yurii Hrynkiv
W ogrodzie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, ul. Tyniecka 6, powstaje ścieżka sensoryczna nazwana Aleją Złotych Serc. Ma ona uczyć dzieci poruszania się w pełnym przeszkód terenie. Niewidome dzieci mogą już tutaj zdobywać umiejętności poruszania się po różnorakim podłożu i pokonywania przeszkód. Teraz będą rozwijać równowagę i koordynację ruchową.

– Pod koniec września uzupełnimy jeszcze nowy odcinek ścieżki mostem birmańskim, na którym można się uczyć kroku przesuwnego – mówi Agnieszka rRzehak, z Fundacji Edukacyjnej „Dialog”, pomysłodawczyni Alei.
Przypomnijmy. Przed wakacjami uroczyście został oddany pierwszy fragment alei „ścieżka dotyku”. Ma on 34 m długości i 1,4 m szerokości. Pomiędzy krawędziami z granitu ułożono rozmaite podłoża: mech, piasek, żwir, korę, kamienie, kostkę brukową. Dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku uczą się na niej stawiać pewne kroki w zróżnicowanym terenie: mieście, lesie, plaży czy górach.

– Teraz nasi podopieczni otrzymali kolejny fragment z powierzchnią falowaną i nowymi przeszkodami– dodaje Agnieszka Nawrocka, dyrektor ośrodka. – Dzieci bardzo się z niej cieszą. Dzięki niej uczą się jak pokonywać różne niespodzianki na drodze.

Na nowym odcinku ścieżki znalazła się pofalowana kostka brukowa, kocie łby, plastry drewna oraz dość długi odcinek z piaskiem, na którym wkrótce będzie zamontowany most birmański. To przeszkoda dla sprawniejszych dzieci.
Część ścieżki pokrywa się z nowo powstałym placem zabaw. Są tam słupki, po których sprawniejsze dzieci przechodzą, a mniej sprawne poruszają się slalomem. Koszt tej inwestycji to prawie 8 tys. zł. Został sfinansowany przez fundację Can-Pack (jej wolontariusze pomogli uporządkować teren wokół ścieżki) oraz firmę Starbucks, której wolontariusze zorganizowali dla młodzieży z Ośrodka wykład o kawie połączony z degustacją i nagrodami.

Ścieżka sensoryczna dla niewidomych i niedowidzących dzieci powstaje dzięki ofiarności darczyńców i determinacji rodziców.
Finalnie Aleja Złotych Serc ma się składać się z kilku stref: dotyku i równowagi (te już powstały), strefy zapachu (to podniesiona rabata z cegły, tak by uczniowie poruszający się na wózkach inwalidzkich, mieli w zasięgu zmysłów różnokształtne i zapachowe rośliny). Strefa logiki pomoże rozwijać myślenie abstrakcyjne. Ostatnia to strefa dźwięku – znajdą się tam np. urządzenia dźwiękowe emitujące drgania i rośliny szumiące.

– Liczymy, że znajdą się kolejni darczyńcy, ludzie o złotych sercach , bo na realizację całego projektu potrzeba około 100 tys. zł – mówi Agnieszka Rzehak.
Inicjatywę wsparły znane osoby m.in. Wojtek Smarzowski, Agata Kulesza, Ewa Wachowicz, Michał Rusinek, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Rafał Sonik, Jurek Owsiak i Jacek Królik.Wpłaty można kierować na konto: 87 1240 4650 1111 0010 6745 1686 z dopiskiem: „Aleja Złotych Serc”.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski