Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny rok z zębem mamuta, czyli Noc Muzeów w Miechowie

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
archiwum
Karolina Gamrat, asystent muzealny z Muzeum Ziemi Miechowskiej zachęca do wzięcia udziału w sobotniej Nocy Muzeów.

- Wasza placówka nie po raz pierwszy bierze udział w Nocy Muzeów. Poprzednie edycje cieszyły się popularnością?
- Tak. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się u nas w 2013 roku i od samego początku cieszyła się dużą popularnością. Dlatego z ochotą bierzemy udział w kolejnych edycjach tego wydarzenia i staramy się zawsze przygotować coś nowego i interesującego. Podczas tego wydarzenia przychodzi do nas około 150 osób.

- Tym razem będziecie chcieli pokazać 110 lat miechowskiego muzealnictwa. Wiadomo jakie były jego początki?
- Muzeum w Miechowie ma bardzo bogatą i ciekawą historię, sięgającą pierwszej dekady XX wieku. Powstało kilka lat przed wybuchem I wojny światowej jako Muzeum Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Miechowie. Spełniało ważną rolę w budzeniu świadomości narodowej lokalnej społeczności. Grupa miejscowej inteligencji ze Stanisławem Janem Czarnowskim na czele utworzyła 14 maja 1908 r. oddział PTK w Miechowie. Były to również początki muzeum, które umiejscowiono w trzech celach poklasztornych. Można więc powiedzieć, że po wielu latach tułaczki historia zatoczyła koło i Muzeum powróciło do swojego pierwotnego miejsca.

- Co z tamtego, pionierskiego okresu, zostało do oglądania dzisiaj?
- Jan Czarnowski, uważany za „ojca-założyciela” miechowskiego muzeum, przekazał do niego na samym początku największą ilość obiektów. Są to krzemienie, minerały i wykopaliska archeologiczne.

- Czy są jakieś eksponaty szczególnie warte uwagi?
- Największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się niezmiennie ząb mamuta pochodzący z okresu przedhistorycznego.

- Jak będzie wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w praktyce?
- Zaplanowaliśmy otwarcie niewielkiej wystawy czasowej pn.”110 lat muzealnictwa miechowskiego”, która stylem będzie nawiązywać do dawnego wystroju muzeum miechowskiego, jaki znamy z zachowanych fotografii. Jak wspomniałam na początku, historia muzeum jest bardzo ciekawa. W ciągu dziesięcioleci muzeum przechodziło bardzo burzliwe dzieje. Było wielokrotnie przenoszone i zamykane, mieściło się pod różnymi adresami, a jego eksponaty były rozpraszane po różnych jednostkach organizacyjnych na terenie gminy. Dużego uszczerbku doznało podczas obu wojen światowych. Lucjusz Niedźwiecki pisał że w pierwszych dniach wojny łupem wkraczających oddziałów niemieckich stał się dział numizmatyczny, z którego ocalały zaledwie mało cenne egzemplarze. Tą historię chcemy uczestnikom Nocy Muzeów opowiedzieć. Chcemy także przybliżyć sylwetki ludzi, którzy najbardziej byli zaangażowani w rozwój muzealnictwa na ziemi miechowskiej, warto tu wymienić wcześniej wspomnianego Jana Czarnowskiego, Lucjusza Niedźwieckiego, czy Juliana Piwowarskiego. Dodatkowo z tej okazji zaprosiliśmy byłego kustosza muzeum z lat 70-tych XX w. Pana dr. Zdzisława Jedynaka, aby opowiedział przybyłym gościom o tym jak wyglądało muzeum w czasach, kiedy on się opiekował zbiorami.

- Kiedy zainteresowani powinni się zjawić na miejscu?
- Zaczynamy w sobotę o godzinie 17, a kolejne wejścia na wystawę z przewodnikiem będą o godzinie 17,15, 19,30 i 21,30. Zainteresowani będą mogli zwiedzić z przewodnikiem także te wystawy, które są obecnie dostępne do zwiedzania, czyli wystawę dotyczącą rzemiosła miechowskiego, szat i paramentów liturgicznych ze skarbca bożogrobców oraz wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu i bitwie miechowskiej.

- Oprócz wystawy głównej swoja ekspozycję przygotowali również strażacy. Czego się można tam spodziewać.
- Wystawa Państwowej Straży Pożarnej przygotowana razem z naszym Muzeum wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Będzie można na niej zobaczyć przedmioty używane kiedyś przez straż pożarną, pamiątki i liczne fotografie, a niewątpliwą atrakcją będzie ponad 100-letni zabytkowy wóz strażacki.

- Będą kolejne edycje nocy muzeów w Miechowie?
- Wydaje się, że Noc Muzeów wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych przez naszą instytucję.

ZOBACZ KONIECZNIE:

dziennikpolski24.pl

data-hide-cover="false" data-show-facepile="false">

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski