Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny sławny radłowianin

MAB
RADŁÓW-KRAKÓW-WARSZAWA. Znowelizowana ustawa rozdzieliła stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Prezydent RP Lech Kaczyński zdecydował, że niezależnym prokuratorem generalnym będzie przez najbliższych sześć lat, pochodzący z podtarnowskiego Radłowa, sędzia Andrzej Seremet.

Drugi kontrkandydat, dotychczasowy prokurator krajowy Ryszard Zalewski, nie zyskał prezydenckiego poparcia. Od kwietnia br. nowym zwierzchnikiem prokuratorów zostaje więc Andrzej Seremet, związany rodzinnie z Radłowem, który w styczniu tego roku otrzymał status miasta.

Sędzia Seremet (lat 51) długie lata był karnistą w byłym Sądzie Wojewódzkim w Tarnowie i rzecznikiem prasowym. Od trzynastu lat orzeka w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, gdzie pełnił też funkcję rzecznika dyscyplinarnego. Na co dzień mieszka w Tarnowie, jest żonaty z Barbarą Polańską-Seremet, sędzią Sądu Okręgowego w Tarnowie. Niedawno urodził im się syn Jasiu.

W radłowskiej gminie dumni są z kolejnego rodaka, który zrobił ogólnopolską karierę. - Cóż mogę powiedzieć, jesteśmy zaszczyceni, że kolejny radłowianin i absolwent naszego liceum pełnił będzie tak ważną publiczną rolę - mówi burmistrz Zbigniew Kowalski.

Genius loci radłowskiej ziemi nie daje o sobie zapomnieć... Jak skrzętnie policzono, z radłowskiej ziemi wywodzi się: kilkunastu obecnych pułkowników dyplomowanych Wojska Polskiego i generał brygady Józef Nasiadka, wielu muzyków, malarzy, rzeźbiarzy, poetów, pracowników szkół wyższych. Najbardziej rozpoznawalną i widoczną grupę sławnych radłowian stanowią dziś profesorowie. Wyszli "z Radłowa w świat" i dzięki swoim talentom, uporowi w dążeniu do celu awansowali społecznie; osiągnęli sukcesy m.in. w ośrodkach akademickich Krakowa, Warszawy, Lublina. Jest ich obecnie dwunastu, pochodzących i związanych rodzinnie z ziemią radłowską: Franciszek Ziejka, Adam Sanek, Stanisław Brożek, Edward Mleczko, Leszek Mikulski, Ewa Danowska, Franciszek Kluza, Władysław Kędzior, Gabriel Nowak, Andrzej Patulski oraz Andrzej Kurtyka i Janusz Kurtyka (szef IPN-u). Ich rodzice mieszkali do lat 50. ubiegłego wieku przy ul. Zakościele w Radłowie.

(MAB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski