Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny szczyt klimatyczny w Madrycie dobiegł końca

Grzegorz Tabasz
Delegacje dwustu krajów podczas szczytu klimatycznego w Madrycie miały ustalić wspólną politykę sytemu opłat za emisję dwutlenku węgla. Owe opłaty są niezbędne i celowe dla osiągnięcia neutralności węglowej w 2050 roku.

WIDEO: Trzy Szybkie

Efekty można podsumować starym powiedzeniem o górze, która urodziła mysz. Stany Zjednoczone na konferencji były nieobecne, gdyż prezydent Trump wycofał swój kraj ze wszelkich umów klimatycznych. Chiny i Indie nawet nie chcą słyszeć o jakichkolwiek daninach na rzecz klimatu.

Skądinąd całkiem słusznie. Brazylia i Australia oraz Arabia Saudyjska mają, jak to delikatnie ujęto, odmienne spojrzenie na kwestie finansowania opłat za emisje CO2. Reszta państwa zachowała stoicki spokój.

Jedynie nasza Unia kochana zachowała twarde, pryncypialne stanowisko: choćby cały świat zapomniał o klimacie, my Europejczycy nie cofniemy się ani o krok w osiągnięciu węglowej neutralności. Za każdą cenę. Nie ma kompromisu w obronie klimatu!

Dla nas to zła wiadomość. Energetyka oparta na spalaniu węgla już została w Unii skazana na potępienie, co oznacza, iż osiągnięcie węglowej neutralności będzie nas wszystkich drogo kosztowało. Nikt nie wie czym zastąpić węglowe elektrociepłownie i skąd wsiąść kasę na budowę jądrowych. Być może zdarzy się cud i ktoś odkryje nieznane źródło zielonej energii, ale specjalnie bym na to nie liczył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski