Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kulczyckich na Wawelu

Redakcja
Kolekcja ta, gromadzona we Lwowie przez dwa pokolenia; prof. Włodzimierza Kulczyckiego (1862-1936) i jego syna, prof. Jerzego Kulczyckiego (1893-1974), licząca ok. 200 zabytków, obchodzi 100-lecie: pierwszy potwierdzony rachunkiem zakup został dokonany w 1906 r. Przetrwała - co wydaje się niemal niemożliwe - dwukrotne wejście Armii Czerwonej do Lwowa (w 1939 i w 1944 r.), przejście frontu i została w całości przewieziona do Warszawy. W 1964 r. część zbiorów (66 obiektów, w tym zbiór kobierców dworskich) została sprzedana na Wawel. W 1977 r. Anna Kulczycka, wdowa po Jerzym, spełniając jego wolę, ofiarowała 65 cennych tkanin Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem. Blisko trzecia część zbioru nadal jest własnością rodziny. Otwarta wczoraj na Wawelu wystawa jest pierwszym samodzielnym pokazem wszystkich trzech części kolekcji.

Motywy, symbole, znaki, kolory...

W skrzydle zachodnim Zamku Królewskiego na Wawelu, w salach na II piętrze, otwarto wczoraj zapowiadaną już przez nas wystawę kobierców i tkanin wschodnich z kolekcji Kulczyckich.

Wystawa - zgodnie z porządkiem przyjętym przez Kulczyckich - dzieli się na cztery wielkie działy związane z miejscem powstawania tkanin. Mamy więc działy turecki, perski, kaukaski i krajów Azji Centralnej. Najstarsze zabytki datowane są na wiek XVI. Równie cenne są kobierce ogrodowe z przełomu XVII/XVIII i z XVIII wieku, wspaniałe kobierce rytualne - modlitewniki tureckie i perskie, końskie czapraki z Kaukazu i wiele innych tkanin kunsztownych, z całym kalejdoskopem symboli i znaków, subtelnych niuansów koloru i mocnych czystych barw. Oglądając to, możemy dostrzec, jak daleko geometria Wschodu weszła w naszą estetykę i jak głęboko odcisnęłą się w polskiej tkaninie.
W aneksie wystawy podjęto próbę odtworzenia atmosfery lwowskiego domu Kulczyckich - kolekcjonerów i badaczy, którzy wnieśli swój wkład nie tylko w mocno naruszony stan polskiego posiadania tkanin wschodnich, ale i w poziom wiedzy o nich.
Wystawa została przygotowana przez Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Autorką koncepcji i scenariusza oraz kuratorką wystawy jest dr Magdalena Piwocka. Na wernisażu obecna była Anna Kulczycka, kustosz honorowy zakopiańskich zbiorów, opiekunka rodzinnej spuścizny.
(AN)
Kobierzec ogrodowy (fragment). Persja, XVIII w.**Fot. archiwum Wawelu**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski