Kolekcja Kulczyckich na Wawelu

Kolekcja Kulczyckich na Wawelu

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

_kob2tif.jpg
Kolekcja ta, gromadzona we Lwowie przez dwa pokolenia; prof. Włodzimierza Kulczyckiego (1862-1936) i jego syna, prof. Jerzego Kulczyckiego (1893-1974), licząca ok. 200 zabytków, obchodzi 100-lecie: pierwszy potwierdzony rachunkiem zakup został dokonany w 1906 r. Przetrwała - co wydaje się niemal niemożliwe - dwukrotne wejście Armii Czerwonej do Lwowa (w 1939 i w 1944 r.), przejście frontu i została w całości przewieziona do Warszawy. W 1964 r. część zbiorów (66 obiektów, w tym zbiór kobierców dworskich) została sprzedana na Wawel. W 1977 r. Anna Kulczycka, wdowa po Jerzym, spełniając jego wolę, ofiarowała 65 cennych tkanin Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem. Blisko trzecia część zbioru nadal jest własnością rodziny. Otwarta wczoraj na Wawelu wystawa jest pierwszym samodzielnym pokazem wszystkich trzech części kolekcji.
_kob2tif.jpg

Motywy, symbole, znaki, kolory...

W skrzydle zachodnim Zamku Królewskiego na Wawelu, w salach na II piętrze, otwarto wczoraj zapowiadaną już przez nas wystawę kobierców i tkanin wschodnich z kolekcji Kulczyckich.


Wystawa - zgodnie z porządkiem przyjętym przez Kulczyckich - dzieli się na cztery wielkie działy związane z miejscem powstawania tkanin.
Mamy więc działy turecki, perski, kaukaski i krajów Azji Centralnej. Najstarsze zabytki datowane są na wiek XVI. Równie cenne są kobierce ogrodowe z przełomu XVII/XVIII i z XVIII wieku, wspaniałe kobierce rytualne - modlitewniki tureckie i perskie, końskie czapraki z Kaukazu i wiele innych tkanin kunsztownych, z całym kalejdoskopem symboli i znaków, subtelnych niuansów koloru i mocnych czystych barw. Oglądając to, możemy dostrzec, jak daleko geometria Wschodu weszła w naszą estetykę i jak głęboko odcisnęłą się w polskiej tkaninie.
W aneksie wystawy podjęto próbę odtworzenia atmosfery lwowskiego domu Kulczyckich - kolekcjonerów i badaczy, którzy wnieśli swój wkład nie tylko w mocno naruszony stan polskiego posiadania tkanin wschodnich, ale i w poziom wiedzy o nich.
Wystawa została przygotowana przez Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Autorką koncepcji i scenariusza oraz kuratorką wystawy jest dr Magdalena Piwocka. Na wernisażu obecna była Anna Kulczycka, kustosz honorowy zakopiańskich zbiorów, opiekunka rodzinnej spuścizny.
(AN)
Kobierzec ogrodowy (fragment). Persja, XVIII w. Fot. archiwum Wawelu

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo