Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolor kreuje wnętrze mieszkania

DOROTA DEJMEK
Ściany pomalowane na niebiesko wydają się oddalać... FOT. ARCHIWUM
Ściany pomalowane na niebiesko wydają się oddalać... FOT. ARCHIWUM
Dobór kolorów ścian jest jedną z ważniejszych decyzji, które trzeba podjąć planując wystrój wnętrza. Wiele osób wybiera wówczas biel lub odcienie kremowe i jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze. Ale czy najlepsze?

Ściany pomalowane na niebiesko wydają się oddalać... FOT. ARCHIWUM

ŚCIANY Z CHARAKTEREM. Kontrastowe zestawienia barw pobudzają nasze oczy i pomagają wyeksponować poszczególne meble albo tylko fragmenty pokoju. Dobrane do naszych potrzeb i osobowości pobudzają do działania lub wyciszają.

Kolor dodaje wnętrzu charakteru i zmienia je nie do poznania. Potrafi optycznie powiększyć pokój, stworzyć nastrój lub skorygować wnętrze o niefortunnym kształcie. Za pomocą odpowiednich barw można optycznie modyfikować proporcje pomieszczeń, ukrywać ich mankamenty, wyznaczać strefy funkcjonalne. Kolory działają również na psychikę. Dobrane do naszych potrzeb i osobowości pobudzają do działania lub wyciszają.

Nasycone, intensywne kolory

Prezentują się ciekawie, ale nie w każdym wnętrzu się sprawdzą. Łatwo również o przesadę, dlatego wskazany jest umiar i dopasowanie intensywności koloru do rozmiarów i przeznaczenia pomieszczenia. Zestawienia kontrastowe pobudzają nasze oczy i pomagają wyeksponować poszczególne meble albo tylko fragmenty pokoju. Zbyt duże kontrasty wprowadzają jednak niepokój, drażnią i męczą. Szybciej się też nam znudzą, ponadto intensywne barwy ścian i wiele dodatków w wystroju wnętrza wprowadzi w pokoju efekt przeładowania i zagracenia.

Pastelowy kolor we wnętrzu jest bezpieczniejszy niż intensywny, mocny. Pastelowe barwy mniej drażnią oczy, nie męczą patrzącego, nie opatrzą się tak szybko i dlatego nie tak od razu zdecydujemy się na powtórne malowanie. Harmonijne, delikatne zestawienie barw pozwala na relaks i stwarza wrażenie optycznej jedności wnętrza, łącząc elementy pomieszczenia w stonowaną całość. Do pastelowych ścian łatwiej jest dobrać dodatki i dokonywać radykalnych zmian w wystroju wnętrza - delikatne barwy ścian dają nam większą możliwość aranżacji pomieszczenia.

Ale nie popadajmy w skrajność - nadmierna harmonia kolorystyczna przez zbytnią monotonię stwarza wnętrze nijakie i bez polotu.

Jak działa kolor?

Kolory działają na kilka sposobów: barwy od żółtej poprzez czerwoną aż do fioletu skracają odległości, więc ściana pomalowana na któryś z nich będzie pozornie bliżej niż w rzeczywistości. Wnętrze będzie wydawać się cieplejsze i radośniejsze, jednak zdecydowanie mniejsze (ciemna barwa dodatkowo pomniejszy pomieszczenie i stworzy wrażenie przytłoczenia). Ściany pomalowane w barwach od niebieskich po zielone wydają się oddalać od patrzącego, czynią też pomieszczenie optycznie większym, chłodniejszym i obszerniejszym. Dlatego przy doborze kolorystki ścian mieszkania kolor warto dostosować nie tylko do swoich estetycznych preferencji, ale również wielkości pomieszczeń i ich przeznaczenia oraz położenia. W wysokim pomieszczeniu pomalowanie sufitu kolorem ciemniejszym niż ściany, sprawia, że wydaje się on niższy niż w rzeczywistości. W zbyt długim i wąskim należy zastosować ciemny kolor na krótszych ścianach. Jeśli wnętrze jest zbyt małe, możemy je optycznie poszerzyć stosując jasny kolor na ścianach i suficie.

Fiolet czy biel?

Kolory ciepłe (czerwony, pomarańczowy) sprawią, że pokój wyda się przytulny. Czerwony jest kolorem energetycznym - pobudza, poprawia nastrój. Ale może też wywołać agresję, dlatego nie jest polecany do biur, gabinetów, natomiast może sprawdzać się w jadalniach (podobnie jak pomarańczowy, który wzmaga apetyt).
Kolor żółty rozświetli wnętrze - jego odcienie sprawdzają się w pokojach położonych od północy i pozytywnie wpływają na psychikę mieszkańców.

Tonacje kolorów zimnych (m.in. niebieskiego) potrzebują światła słonecznego i nie powinny być wprowadzane do pomieszczeń północnych. Niebieski wycisza, ale również wprowadza nastrój melancholii. Dlatego polecany jest do sypialni, natomiast nie jest wskazany w jadalni.

Ciemny fiolet najlepiej wygląda w dodatkach, chociaż architekci wnętrz coraz częściej decydują się na powierzenie temu kolorowi głównej roli w pomieszczeniach, zwłaszcza urządzonych w stylu prowansalskim. Zieleń posiada dużą ilość odcieni, które mogą być zimne lub ciepłe. Zimne relaksują, nadają się do łazienek i gabinetów lekarskich, ciepłe są odpowiednie do ogrodów zimowych, klatek schodowych, przedpokoi.

Szary to kolor neutralny, stanowi tło dla innych, a także dla wyeksponowania roślinności. Brązy i beże dają poczucie ciepła. Pastelowe odcienie beżu mogą być stosowane w każdym wnętrzu. Brąz jest najbardziej odpowiedni do gabinetów. Natomiast bial i odcienie kremowe to kolory bezpieczne. Biel ulega wpływowi kolorów z nią sąsiadujących, odbija światło i optycznie powiększa wnętrze.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski