Kolorowe cygańskie wozy ponownie na ulicach Tarnowa....

Kolorowe cygańskie wozy ponownie na ulicach Tarnowa. Wyruszył Tabor Pamięci Romów!

Paweł Chwał

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

19. Tabor Pamięci Romów z Tarnowa do Szczurowej
1/26
przejdź do galerii

19. Tabor Pamięci Romów z Tarnowa do Szczurowej ©Paweł Chwał

Z Tarnowa wyruszył już po raz 19. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów.
Zobacz galerię
Jego uczestnicy jadą tradycyjnymi cygańskimi wozami, którymi kiedyś podróżowali Romowie po Polsce. Odwiedzą miejsca holocaustu Romów podczas II wojny światowej, m.in. Żabno, Borzęcin i Szczurową.

Podczas czterodniowej podróży nie zabraknie chwil zadumy nad grobami pomordowanych Romów, ale też tańców, śpiewów i wspomnień przy obozowym ognisku.

Zanim rozpoczęła się podróż, wozy i uczestników taboru pobłogosławił przy Muzeum Etnograficznym ksiądz Stanisław Opocki, duszpasterz Romów. Zgodnie z tradycją, symbolicznie częstowano również wódką, którą trzeba było wypić, aby podróż przebiegła pomyślnie.

Dziewiętnasty już Tabor Pamięci Romów, to tradycja zaczęta przez Adama Bartosza w 1996 roku, kiedy oficjalnie uczono pamięć Cyganów zamordowanych przez hitlerowców w okolicach Szczurowej.

W sobotę 28 lipca odbędzie się wielki koncert w szczurowskim Parku Dworskim, podczas którego wystąpią romscy artyści z Polski, Słowacji i Rumunii. Gwiazdą koncertu będzie Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy), która zrobiła sobie na tę okazję krótką przerwę we wspólnych koncertach z Kayah.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

windy_city (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

czy ktoś mi przystępnie wytłumaczy, dlaczego nagle po setkach lat Cyganie stali się jakimiś Romami?!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lewacka filozofia

a (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dzisiaj nie wolno niczego nazywać po imieniu . Żyjący na kocią łape w konkubinacie to "wolne związki " . To , że tradycyjnie używane nazwy zastępuje się innymi to tak zwana " poprawność...rozwiń całość

Dzisiaj nie wolno niczego nazywać po imieniu . Żyjący na kocią łape w konkubinacie to "wolne związki " . To , że tradycyjnie używane nazwy zastępuje się innymi to tak zwana " poprawność polityczna " . zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo