Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe lajkoniki przyznane. Po raz drugi przyznano tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Symbolem Krakowskiego Ambasadora wielokulturowości jest kolorowy lajkonik. W tym roku przyznano go po raz drugi
Symbolem Krakowskiego Ambasadora wielokulturowości jest kolorowy lajkonik. W tym roku przyznano go po raz drugi
W Krakowie po raz drugi uhonorowano osoby działające na rzecz integracji międzykulturowej. Chór w Kontakcie, Collaborate, Krakow! oraz Anna Wilczyńska i David McGirr to tegoroczni laureaci plebiscytu Krakowski Ambasador Wielokulturowości.

FLESZ - Ile można zarobić w komisji wyborczej

od 16 lat

Tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości przyznawany jest osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla promowania zróżnicowania kulturowego, etnicznego, wyznaniowego oraz integracji mieszkańców Krakowa i środowisk cudzoziemców. To sposób na docenienie takich postaw i inicjatyw skoncentrowanych na budowaniu dobrego klimatu społecznego wokół wielokulturowości Krakowa.

– W Krakowie szczycimy się wielokulturowym dziedzictwem, lubimy mówić o historycznych wielokulturowych tradycjach, ale bardzo nam też zależy, żeby do tej historii dopisać współczesny rozdział. Chcemy, by wszyscy przybysze z różnych stron Europy i świata, którzy zdecydowali się zamieszkać w Krakowie, czuli się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Cieszę się, że coraz więcej osób i instytucji działa na rzecz międzynarodowej społeczności naszego miasta i wspiera nasz projekt otwartego i wielokulturowego Krakowa – mówił Jacek Majchrowski wręczając Ambasadorom Wielokulturowości statuetki lajkonika.

Pierwsza edycja plebiscytu została zorganizowana w 2019 roku. Jego idea wpisuje się w Program Otwarty Kraków, którego celem jest realizacja polityki otwartości miasta na przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców.

Do tegorocznej edycji plebiscytu Krakowski Ambasador Wielokulturowości wpłynęły 44 zgłoszenia. Laureaci zostali wyłonieni przez Kapitułę Wielokulturowości pod przewodnictwem Dominika Jaśkowca, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Wyniki zostały ogłoszone w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.

W kategorii organizacji pozarządowych, instytucji oraz firm i grup nieformalnych wyróżnienie otrzymali Chór w Kontakcie oraz Collaborate, Krakow! W kategorii osób indywidualnych tytułami Ambasadorów uhonorowani zostali Anna Wilczyńska oraz David McGirr.

- Jestem bardzo wdzięczna nie tylko za to, że miasto wyróżniło mnie tytułem Ambasadora Wielokulturowości. Bardzo dziękuję władzom miasta, członkom Programu Otwarty Kraków i mieszkańcom za to, że mimo iż budowanie mostów jest pracą bardzo trudną i wymagającą wielostronnych wysiłków, coraz bardziej świadomie i bez lęku takie działania podejmują. Jestem wdzięczna, że z tych działań nie jest wykluczona społeczność migrancka oraz mniejszość muzułmańska w Krakowie, że coraz częściej tę mniejszość traktuje się nie jak zagrożenie, nie jak tymczasowych gości, ale współtwórców i współobywateli w naszym mieście – mówi Anna Wilczyńska, dziennikarka i arabistka zajmuje się islamem i edukacją w zakresie kultury arabskiej.

Laureatka drugiej edycji Anna Wilczyńska od lat działa na rzecz budowania dialogu międzykulturowego oraz poszanowania dla innych kultur i wyznań. Adresatami jej działań są uczniowie, uczestnicy szkoleń, spotkań, debat oraz konferencji, podczas których tłumaczy i uświadamia czym jest islam, kim są muzułmanie i uchodźcy. Wilczyńska uczy języka arabskiego i współpracuje z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie, które oferuje bezpłatną pomoc prawną dla cudzoziemców, także uchodźców. Prowadzi też popularnego bloga na temat islamu i kultury arabskiej www.islamistablog.pl, organizuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne skoncentrowane na różnorodności religijnej, migracji, walce z islamofobią.

David McGirr, mieszka w Krakowie od 2011 roku, skupia się na działalności skierowanej do społeczności międzynarodowej w Krakowie i w Polsce, a także do obcokrajowców odwiedzających nasz kraj w celach turystycznych i biznesowych. Stworzył i prowadzi (w języku angielskim) kanał telewizyjny skierowany do międzynarodowej społeczności w Krakowie Kraków TV w serwisie YouTube, a także portal internetowy Kraków Expats Directory - www.krakowexpats.pl będący przewodnikiem dla obcokrajowców żyjących w Krakowie.

Chór w Kontakcie, pod batutą syryjskiego muzyka i kompozytora Wassima Ibrahima działa jako grupa nieformalna od 2015 roku. Chórzystom przyświeca idea różnorodności i wielokulturowości - zarówno w odniesieniu do prezentowanego repertuaru, jak i składu osobowego chóru. Do chóru może wstąpić każdy - niezależnie od wieku, narodowości, koloru skóry czy wykształcenia muzycznego. Członkowie chóru promują muzykę świata, wykonując utwory w 17 językach, a różnorodność religijną w przestrzeni sakralnej upowszechniają, prezentując utwory, które łączą wszystkie religie. Wykorzystują muzykę jako uniwersalny język porozumiewania się i przełamywania barier. Członkowie chóru spotykają się przy ul. Szpitalnej 40.

Collaborate, Krakow! to nieformalna grupa, która od czterech lat działa w siedzibie Stowarzyszenia Ambasada Krakowian przy ul. Stolarskiej 6/9 i organizuje wydarzenia networkingowe integrujące społeczność lokalną ze społecznością obcokrajowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolorowe lajkoniki przyznane. Po raz drugi przyznano tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski