Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komedia w Dębnikach

Marcin Dyrcz
To prezent dla widzów na jubileusz teatru: rusza scena komedii dell’arte
To prezent dla widzów na jubileusz teatru: rusza scena komedii dell’arte fot. andrzej banaś
Teatr. W Krakowie powstaje scena prezentująca repertuar oparty na tradycjach komedii dell’arte. Mieścić się będzie w Teatrze Praska 52 w Dębnikach, który właśnie świętuje 10-lecie.

Komedia dell’arte będzie od teraz często gościć w repertuarze teatru w Dębnikach. To jedna z niespodzianek przygotowanych dla widzów teatru z okazji jego urodzin.

- Z okazji naszego jubileuszu pragniemy ogłosić powołanie jedynej w Polsce sceny prezentującej spektakle komedii dell’arte - mówi Jakub Baran, kierownik artystyczny Teatru Praska 52.

Teatr powstanie dzięki współpracy z aktorami specjalizującymi się w tym gatunku ze Studia Dono. Ale inicjatorzy przedsięwzięcia planują nie tylko prezentację spektakli wspomnianej grupy, ale również produkcję nowych przedstawień, a także działalność warsztatową i edukacyjną adresowaną do szkół.

- Dziś już nie mamy okazji, by zobaczyć, jak wyglądał teatr w dawnych wiekach, więc tego typu miejsca są bardzo potrzebne - przekonuje Agnieszka Cianciara-Fröhlich ze Studia Dono.

Komedia dell’arte była szczególnie popularna w XVI--XVIII w. Spektakle opierały się na szkicowym scenariuszu, który daje aktorom możliwość swobodnej improwizacji.

Jak opowiada Agnieszka Cianciara-Fröhlich, spektakle grupy wyciągają z tej tradycji teatralnej najbardziej charakterystyczne cechy, czyli m.in. zamaskowane postaci, powtarzające się typy bohaterów, improwizację oraz wielojęzyczność.

- Jeden z naszych kompanów jest Szwajcarem, co bardzo wzbogaca spektakle. występując, mówi po niemiecku, włosku czy francusku. Publiczność nie odczuwa tego jednak jako uciążliwość - opowiada Agnieszka Cianciara-Fröhlich.

Opiekun artystyczny sceny - Jakub Baran podkreśla też, że w repertuarze Praskiej 52 nadal pojawiały się będą sztuki młodych, studenckich czy nieinstytucjonalnych teatrów, ale także przedstawienia wykonywane przez znanych aktorów. Łączy je jedno: komediowy charakter.

Rozwój sektora teatrów niezależnych cieszy Małgorzatę Jantos, przewodniczącą Komisji Kultury Rady Miasta Krakowa. - Planujemy zrobić w przyszłym roku pierwsze w Polsce wielkie targi prezentujące wszystkie teatry tworzone przez absolwentów szkół artystycznych na wzór Edyn-burga. W samym Krakowie tych grup jest ponad 40. Ci ludzie nie stoją w kolejce do istniejących teatrów, ale tworzą coś sami. To niezywkle cenne - podkreśla radna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski