Komenda pilnie potrzebna

Jolanta Białek
Wieliccy strażacy czekają na nową siedzibę od 10 lat. Obecne lokum ratowników jest w złym stanie i lokalizacji
Wieliccy strażacy czekają na nową siedzibę od 10 lat. Obecne lokum ratowników jest w złym stanie i lokalizacji fot. psp wieliczka
Ratownictwo. O konieczności budowy nowego lokum dla wielickiej Państwowej Straży Pożarnej wiadomo od lat, ale sprawa idzie jak po grudzie. Teraz znów jest nadzieja na realizację tej inwestycji. Plan zakłada, że strażacy wyprowadzą się z parku św. Kingi w ciągu trzech lat.

- Mamy zielone światło dla budowy komendy. Odbyło się w tej sprawie spotkanie u wojewody. Powiedział on, że jeśli przygotujemy dokumentację dla tej inwestycji, to w przyszłym roku wyrazi zgodę na otwarcie tytułu inwestycji w budżecie województwa małopolskiego, co jest równoznaczne z przekazaniem na ten cel pieniędzy ze Skarbu Państwa - poinformował wielicki starosta Jacek Juszkiewicz, podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu.

O tym, że umiejscowienie PK PSP w centrum parku Kingi sąsiadującym z szybem Daniłowicza, a więc rejonem masowo odwiedzanym przez turystów jest wyjątkowo niedogodne, wiadomo od zawsze. Ponadto budynek, w którym mieści się strażnica wzniesiono w 1953 roku, dziś jego stan techniczny jest bardzo marny. Przed pięciu laty popękały strop i podłoga w garażu, gdzie stoją wozy ratowniczo-gaśnicze, co spowodowało, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Wieliczce zakazał użytkowania tej części budynku. W garażu wykonano zabezpieczenia i strażacy nadal z niego korzystali, ale komenda sypała się dalej (m.in. nadal pękała podłoga). Obecnie ta część strażackiego obiektu dodatkowo nie spełnia wymogów BHP.

Jak mówi szef PSP w Wieliczce bryg. Mateusz Pieczko, w ub. roku musiano wyłączyć z użytkowania piwnice garażu, ponieważ trzeba było umieścić tam stemple zabezpieczające tę część budynku. Tym samym konieczne było znalezienie nowego miejsca dla szatni, które do tej pory znajdowały się w przyziemiu obiektu. Udało się wygospodarować na ten cel tylko jedno pomieszczenie, skutkiem czego 50 „ratowniczych” szaf jest dziś stłoczonych na zaledwie 60 m kw.

Sprawę budowy w Wieliczce nowej komendy PSP ruszono z miejsca w roku 2007. Podpisano wtedy porozumienie o wymianie nieruchomości pomiędzy reprezentującym Skarb Państwa powiatem wielickim oraz gminą Wieliczka i Kopalnią Soli (która dzięki temu mogła uzyskać prawo wieczystego użytkowania znajdującego się na jej terenie budynku obecnej siedziby PSP). Skutkiem tego pojawiła się możliwość budowy nowego lokum dla strażaków w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 94 i wschodniej obwodnicy Wieliczki.

Choć od podpisania porozumienia minęło niemal 10 lat, procedury zamiany gruntów nadal nie dopełniono. Wprawdzie gmina, która była właścicielem działki pod strażnicę przekazała ten teren (w zamian za inną nieruchomość) Kopalni Soli, jednak na tym się skończyło. By móc przygotowywać się do budowy nowej siedziby komendy, konieczna była jeszcze wymiana gruntów pomiędzy kopalnią (jako nowym właścicielem działki w rejonie DK nr 94), a Skarbem Państwa do którego należy zajmowana dziś przez strażaków nieruchomość w parku św. Kingi. W tej sprawie spierano się od 2011 roku. Chodziło i o przeszkody formalno-prawne dla tej wymiany, i o to, że poprzedni zarząd kopalni nie był zbyt skłonny dopłacić kilku milionów złotych do tej transakcji (bo grunt pod nową strażnicę ma o mniejszą wartość rynkową, niż zabudowana działka w parku Kingi).

Dziś wszystkie strony deklarują wolę współpracy w celu wzniesienia nowej siedziby PSP. - Zamiana gruntów ze Strażą Pożarną była tematem spotkania z udziałem Wojewódzkiego Komendanta Straży Pożarnej, Powiatowego Komendanta Straży Pożarnej, wielickiego starosty oraz prezesa zarządu Kopalni Soli Zbigniewa Zarębskiego. Ustalono, że działania które podjęto 8 lat temu będą kontynuowane - będą zmierzały do przeniesienia siedziby PSP z parku św. Kingi - poinformowali pracownicy Biura Prasowego wielickiej kopalni.

W wielickim starostwie rozpoczęto już procedury zmierzające do podpisania aktu notarialnego dotyczącego zamiany działek w parku i przy „czwórce”. - Sprawą zajmują się m.in. także prawnicy, chcielibyśmy podpisać akt notarialny przed końcem maja. Gdy to się stanie powiat będzie mógł przeznaczyć pieniądze na przygotowanie dokumentacji dla budowy nowego obiektu dla PSP. Wydamy na to fundusze z naszego budżetu, bo ta inwestycja jest dla nas obecnie priorytetowa - mówi starosta Jacek Juszkiewicz.Opracowanie projektu to koszt 300-400 tys. zł a budowa siedziby PSP ok. 15 mln zł. Plan zakłada, że nowe lokum ratowników powstanie do 2018 roku.

">

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja

możesz przetłumaczyć to na język polski? o co Ci chodzi właściwie?

J
Jak Wojtek został

no nie a chyba powinni od tego zacząć w końcu Straż odgrywa bardzo ważny element tych dni młodzieży, najgorsze jest to że Pis nigdy nie twierdził że diabeł tkwi w szczegółach w końcu to ten diabeł a my najmądrzejszy albo ci gorsi apostołowie pycha pierwszy krok do klęski

K
Kamil

Na budowę komendy nie ma kasy, ale na przeniesienie słupów z działek w Brzegach 3 mln znalazły się od ręki. Żenujące

Dodaj ogłoszenie