Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Komentarze po maturze z fizyki. Egzamin był w tym roku wyjątkowo trudny? "Tragedia", "Nie będę tego komentować". Mamy arkusz CKE

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura z fizyki 2022 w opiniach uczniów. Egzamin był trudny czy łatwy?
Matura z fizyki 2022 w opiniach uczniów. Egzamin był trudny czy łatwy? Waldemar Wylęgalski/ Polska Press
Matura z fizyki 2022 rozpoczęła się dzisiaj o godz. 9.00 i zakończyła o godz. 12.00. Jak informuje CKE, przystąpiło do niej ponad 21 tys. osób, w tym około 19 tys. tegorocznych absolwentów. Jak zdającym poszła matura? Czy zadania były trudne? Uczniowie po opuszczeniu sal egzaminacyjnych dzielą się swoimi przemyśleniami na temat matury z fizyki. Przypomnijmy, że jest to już przedostatni egzamin maturalny. O opinię na temat tegorocznej matury z fizyki poprosiliśmy nauczycielkę ze Szkoły w Chmurze – Kingę Willim.

Matura z fizyki 2022. Arkusz CKE

W tym tekście około godz. 14.00 opublikowaliśmy arkusz egzaminacyjny z fizyki.

Egzamin z fizyki w opiniach uczniów: "Nie będę tego komentować", "Tylko spojrzałem na arkusz i się uśmiałem"

Matura z fizyki zaczęła się o godz. 9.00 i trwała do godz. 12.00. Uczniowie, którzy skończyli pisanie egzaminu, mogą jednak wcześniej opuścić salę egzaminacyjną. Maturzyści dzielą się swoimi opiniami na temat matury z fizyki. Była ona trudna czy łatwa? Komentarze są jednoznaczne.

Trwa głosowanie...

Jak Ci poszła matura z fizyki?

Matura z fizyki, zaraz obok matury z chemii, uważana jest za jeden z trudniejszych egzaminów maturalnych. Tegoroczni zdający podkreślają, że tym razem wcale nie było łatwiej:

Tylko spojrzałem na ten arkusz i się uśmiałem. Z 5 minut tam siedziałem, a mogłem pospać dłużej

Tragedia

O ja nie mogę...

Wiele osób zaznacza, że zadania okazały się wyjątkowo wymagające.

Nie będę tego komentować

Bardzo trudna

Niektórzy zauważają jednak, że egzamin był według nich łatwiejszy, niż na przykład matura z matematyki:

Matura z fizyki okiem eksperta. "Matura z fizyki odbiega od praktycznych założeń"

Zapytaliśmy Kingę Willim – nauczycielkę fizyki ze Szkoły w Chmurze – jak ocenia tegoroczną maturę i które zadania mogły sprawić uczniom problemy.

– Jeżeli chodzi o trudne zadania, to wytypowałabym zadanie 4 ze względu na dużo problemów jednocześnie: ruch, grawitacja, ciało zanurzone w cieczy. Podobnie zadanie 3 – młodzież zazwyczaj nie ma wiele doświadczenia z bryłami i też trzeba tu pamiętać o wielu czynnikach. Zadanie 6 też na pierwszy rzut oka może być skomplikowane i zagnać w kozi róg – mówi nauczycielka.

Zauważa także, że matura z fizyki wciąż za mało odnosi się do realnych doświadczeń.

– Porównując tę maturę do chemii, wydaje mi się, że poziom arkusza jest bardziej odpowiedni. Przytoczę tu jednak fragment podstawy programowej co do realizacji fizyki na poziomie rozszerzonym w liceum: "Uczenie fizyki powinno odwoływać się do przykładów z życia codziennego, czynnego badania zjawisk i procesów fizycznych. Należy kłaść nacisk przede wszystkim na umiejętność identyfikacji zjawisk, znajomość warunków ich występowania i przebiegu. Ważnym elementem jest kształtowanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów poprzez budowanie prawidłowych związków przyczynowo-skutkowych." Ciągle przypomina mi on jak bardzo matura z fizyki odbiega od praktycznych i pięknych założeń – podsumowuje Kinga Willim.

Kiedy wyniki matur 2022?

Arkusz egzaminacyjny z fizyki został opublikowany około godz. 14.00. Na oficjalnie wyniki matur trzeba będzie jednak poczekać do 5 lipca 2022 roku. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w tekście: Kiedy i gdzie sprawdzimy wyniki z matury 2022?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komentarze po maturze z fizyki. Egzamin był w tym roku wyjątkowo trudny? "Tragedia", "Nie będę tego komentować". Mamy arkusz CKE - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski