Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kominy i systemy kominowe

Redakcja
W budynkach, które znajdują się w II i III strefie obciążenia wiatrem, na przewodach dymowych i spalinowych należy stosować nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu

Buduj z "Domem"

W budynkach, które znajdują się w II i III strefie obciążenia wiatrem,

na przewodach dymowych i spalinowych należy stosować nasady kominowe

zabezpieczające przed odwróceniem ciągu

   Komin jest niezbędnym elementem każdego budynku, w którym zainstalowane zostały urządzenia grzewcze opalane węglem, gazem lub olejem opałowym. Odprowadza do atmosfery spaliny z kotłów c.o., pieców kominkowych, kominków, pieców kaflowych, kuchni oraz podgrzewaczy wody. Łączy w sobie kilka przewodów - dymowe, spalinowe i wentylacyjne.
   Jest konstrukcją, która musi spełniać określone wymagania techniczne. Nieprawidłowo wykonany i eksploatowany może stwarzać zagrożenie dla użytkowników budynku. Obecnie kominy wykonuje się w sposób tradycyjny - murując je z cegieł lub pustaków, jak również stosuje się gotowe systemy zestawiane z różnych materiałów. Na rynku dostępne są systemy stalowe, ceramiczne, ceramiczno-stalowe, jedno- i dwuścienne.

Podstawowe

wymagania i warunki

   Sprawne funkcjonowanie systemów kominowych jest uzależnione od warunków atmosferycznych, topografii terenu, wysokości komina, a przede wszystkim konstrukcji przewodów kominowych. Przewody te muszą być odpowiednio wyposażone w izolację ogniową, chemiczną, termoizolację, hydroizolację oraz izolację akustyczną.
   Izolacja ogniowa ma za zadanie chronić przewody kominowe przed pożarem sadzy osiadającej na ściankach oraz przed rozprzestrzenianiem się ognia poza obszar przewodów. Izolacja chemiczna stanowi ochronę konstrukcji komina przed korozją oraz destrukcyjnym działaniem kwaśnych związków siarki powstających podczas spalania. Hydroizolację stosuje się w celu ochrony przegród kominowych przed skutkami wilgoci. Ochronę przed oddziaływaniem wysokich temperatur zapewnia termoizolacja.
   Należy pamiętać, że przewody kominowe prowadzone w ścianach budynku (w obudowach trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne) powinny mieć przekrój, sposób prowadzenia i wysokość stwarzające niezbędny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów. Powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu. Muszą być wyposażone w otwory wycierowe lub rewizyjne (zamykane szczelnymi drzwiczkami, a w przypadku występowania spalin mokrych - także w układ odprowadzania skroplin). Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli.

Kominy stalowe

produkowane są z kwasoodpornej stali nierdzewnej spawanej plazmowo. W skład systemu wchodzą elementy proste, rury wlotowe i wylotowe, trójniki, czopuch oraz wyczystka. Kominy stalowe mogą być przyścienne (stawiane wewnątrz lub na zewnątrz budynku) lub wolno stojące. Do wykonania kominów zewnętrznych najczęściej stosowane są wkłady dwuścienne izolowane wełną mineralną bądź specjalnymi kształtkami izolacyjnymi. Taki komin może współpracować z wszystkimi urządzeniami grzewczymi, pod warunkiem że wytwarzane przez nie spaliny nie przekraczają temperatury 160 st. C. Montaż komina odbywa się dwuetapowo - najpierw instaluje się wewnątrz budynku czopuch, który wyprowadza się na zewnątrz, a następnie przy ścianie zewnętrznej ustawia się komin wyprowadzając jego końcówkę ponad dach budynku. Jako konstrukcję nośną wykorzystuje się ścianę budynku. Kominy jednościenne najczęściej stosowane są podczas modernizacji komina. Oba rodzaje wkładów wytwarzane są z blachy, której grubość zależy od średnicy wkładu, dobieranej w zależności od wymagań eksploatacyjnych urządzenia grzewczego. Na rynku dostępne są wkłady o średnicach od 60 do 180 mm - stopniowane co 10 mm.

Kominy ceramiczne

   Najprostszym systemem ceramicznym stosowanym w budownictwie jednorodzinnym jest przewód spalinowy wykonany z rury szamotowej lub kamionkowej o przekroju kołowym, pozwalającym na uzyskanie dobrego ciągu. Rura ta jest osadzana w pustakach ceramicznych, bloczkach betonowych lub keramzytobetonowych, które od strony zewnętrznej mają przekrój kwadratowy, a od wewnętrznej kołowy. Przewody izolowane są wełną mineralną lub pustką powietrza. W niektórych systemach wewnątrz obudowy pustaka znajdują się kanały kierujące ciepłe powietrze ku górze. Takie rozwiązanie zapobiega osiadaniu wilgoci w izolacji. Kominy ceramiczne mogą być przyścienne (umieszczane wewnątrz i na zewnątrz budynku) oraz wolno stojące (do wysokości 12 m). Kominy zewnętrzne dodatkowo można wykończyć okładziną ceramiczną lub kamieniem naturalnym.

Nasady kominowe

   Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w budynkach, które znajdują się w II i III strefie obciążenia wiatrem (określonych Polskimi Normami) należy stosować na przewodach dymowych i spalinowych nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu. Nasady te należy również stosować na innych obszarach, jeżeli wymagają tego położenie budynku i lokalne warunki topograficzne (kominy o zbyt małym przekroju oraz o wylotach umieszczonych nisko na połaci dachowej, kominy wyprowadzone z kondygnacji leżącej bezpośrednio pod dachem, sąsiedztwo wysokich budynków lub drzew). Ze względu na przeznaczenie nasady dzielą się na wzmacniające ciąg kominowy, zabezpieczające przed wodą opadową oraz przedłużające.
   Nasady wzmacniające działają na zasadzie wykorzystania energii wiatru do wytworzenia ciśnienia stabilizującego przepływ spalin w kominie. Mogą być stałe, samonastawne i obrotowe. Nasady stałe są mocowane nieruchomo względem instalacji kominowej i dachu, nasady samonastawne ustawiają się zgodnie z kierunkiem przepływu wiatru, osłaniając cały wylot przewodu kominowego, natomiast najbardziej skuteczne nasady obrotowe działają poprzez wprawienie w ruch odpowiednio wyprofilowanych łopatek powodujących wysysanie powietrza z przewodu kominowego. Nasady przedłużające są stosowane do przedłużenia przewodu kominowego w celu wyprowadzenia jego wylotu ponad przeszkodę wywołującą zawirowania powietrza.
   Wybierając nasadę kominową należy pamiętać, że musi ona być dopasowana do rodzaju przewodu kominowego. Należy unikać nasad o zbyt małych średnicach. Powstałe przewężenie przewodu może zakłócać funkcjonowanie całego systemu.
MAGDALENA ŚLAGA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski