Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komnaty, Apartamenty i Skarbiec. W 2022 roku Wawel w nowej odsłonie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
w 2021 roku Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło 1 mln 243 tys. osób
w 2021 roku Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło 1 mln 243 tys. osób Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Komnaty, Apartamenty i Skarbiec Koronny w nowej odsłonie, „Jeździec polski” Rembrandta, wystawa rysunków Leona Wyczółkowskiego, rzeźb Bronisława Chromego oraz malarstwa z kolekcji Lanckorońskich to plany Zamku Królewskiego na Wawelu na nadchodzący rok. - Wawel jest wasz. Wpisuje się on w misję muzeum jako miejsca otwartego i dostępnego, które warto odkryć na nowo – podkreślił Andrzej Betlej.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

od 16 lat

- Cały przyszły rok to będzie wielkie wydarzenie – zapowiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

A największym wydarzeniem przyszłego roku będzie na wawelu otwarcie nowego Skarbca Koronnego zaplanowane na 30 czerwca. Fundamentem ekspozycji będą ocalałe artefakty pochodzące z historycznego Skarbca Koronnego, wśród których najcenniejszym zabytkiem jest Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski i jedyna zachowane insygnium koronacyjne dynastii Piastów. Na wystawę złoży się dwanaście nowo zaaranżowanych sal.

- Całe północne skrzydło zamku to będzie nowoczesna wystawa mówiąca o historii i przeszłości, prezentująca najwybitniejsze działa rzemiosła artystycznego złotnictwa, jubilerstwa i najcenniejsze trofea, które znajdują się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu – zapowiadał Andrzej Betlej.

Wraz z nowym Skarbcem zaprezentowane zostaną nowe aranżacje przestrzeni ekspozycji stałych Reprezentacyjnych Komnat i Prywatnych Apartamentów, gdzie znajdzie się także przestrzeń Gabinetu Porcelanowego, w której prezentowana będzie kolekcja z Miśni.

Wraz z otwarciem Skarbca zaplanowano także wystawę arcydzieł malarstwa renesansowego z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej, które przybędą do Krakowa z muzeów całego świata.

- To wyjątkowa wystawa. Tego typu arcydzieła rzadko pojawiają się w polskich muzeach – podkreślił Andrzej Betlej.

Wakacje przyszłego roku to także czas, kiedy na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę „Królewski Rembrandt na Wawelu. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku”.

Dwie wystawy poświęcone sztuce Krakowa: ekspozycja rysunków Andrzeja Radwańskiego oraz Jakuba Mertensa z Antwerpii oraz prezentacja rzeźb Bronisława Chromego w Ogrodach Wawelskich, wystawa malarstwa z rozproszonej po II wojnie światowej kolekcji Lanckorońskich to wystawy, które zwiedzający także zobaczą na wzgórzu wawelskim w przyszłym roku.

To był rok pod znakiem arrasów

- To był dobry i wyjątkowy rok dla Zamku Królewskiego na Wawelu, oczywiście był to rok pod znakiem wszystkich arrasów króla Zygmunta Augusta. Myślę, że powtórzę słowa wielu osób, które widziały tę ekspozycję: była to wystawa bez precedensu – mówił prof. Andrzej Betlej podsumowując 2021 rok. - W tym trudnym pandemicznym roku nasza instytucję odwiedziło 1 243 tys. osób.

Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku, była wystawa „Wszystkie arrasy króla”, którą zobaczyło blisko 120 tys. osób, ale ostatni rok to także prezentacja młodzieńczej zbroi Zygmunta Augusta i innych ważnych wystaw: dzieł Cranacha, malarstwa Niderlandów, niecodziennej wystawy rzeźb Józefa Wilkonia.

Wśród najważniejszych nabytków, które w tym roku wzbogaciły kolekcję wawelską należy wymienić cztery - pochodzące z rozproszonej kolekcji Karola Lanckorońskiego - obrazy XVIII-wiecznego malarza Jakoba Philippa Hackerta: „ Widok zatoki koło Pozollo”, „Widok Sessa Aurunca”, „Widok opactwa Vallomborosa”, „Widok kościoła Santa Maria dei Miracoli w Scafati koło Nocera Inferiore” oraz akwarelę „Ogród przyzamkowy z Basztą Senatorską” Mieczysława Szczerbińskiego, figurę lwa - arcydzieło XVI-wiecznego złotnictwa, srebrną paterę z zestawu Zygmunta III oraz półmisek z serwisu Aleksandra Józefa Sułkowskiego z porcelany miśnieńskiej.

Obok działalności merytorycznej, ważnym aspektem działalności Wawelu była edukacja, we wszystkich trzech oddziałach odbyło się wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym: warsztatów, kursów, oprowadzań, gier terenowych. Jak podkreślił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, pandemia wymusiła zaistnienie w wirtualnym świecie, ale dla Wawelu okazał się on kolejną szansą na komunikację i prezentację zbiorów muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Komnaty, Apartamenty i Skarbiec. W 2022 roku Wawel w nowej odsłonie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski