Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komornicy: w sprawach o alimenty najważniejsze jest dobro dziecka

MACIEJ MAKOWSKI
Rolą komornika jest pomoc w egzekwowaniu alimentów od dłużnika FOT. ANNA KACZMARZ
Rolą komornika jest pomoc w egzekwowaniu alimentów od dłużnika FOT. ANNA KACZMARZ
W okręgu Sądu Apelacyjnego w Krakowie skuteczność w ściąganiu alimentów wynosi 30 proc. Pozostali wierzyciele mogą korzystać z funduszu alimentacyjnego. Jednak tylko wtedy, gdy średni dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 725 złotych. Komornicy okręgu prowadzą w sumie ponad 45,5 tys. postępowań wobec opornych dłużników.

Rolą komornika jest pomoc w egzekwowaniu alimentów od dłużnika FOT. ANNA KACZMARZ

PRAWO. Jak skutecznie walczyć o alimenty. 20 listopada komornicy będą udzielać bezpłatnych porad mieszkańcom Małopolski

Niektórzy za nieregulowanie zobowiązań trafiają do więzienia. W 2012 roku przebywało w nich aż 2,6 tys. osób uchylających się od płacenia alimentów. Innym sposobem nacisku jest odbieranie im prawa jazdy.

- Tłumaczymy również, że pieniędzy nie płacą swojej byłej żonie, z którą często są w bardzo złych relacjach, ale dzieciom. Często taka szczera rozmowa daje skutek - mówią komornicy.

W wielu przypadkach ściąganie należności od dłużników wiąże się z prowadzeniem przez komorników długich, żmudnych działań, które nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Zdarza się, że sprawy alimentacyjne trwają nawet kilkanaście lat.

Jako główne problemy w egzekucji alimentów komornicy wymieniają postępujące zubożenie społeczeństwa i bezrobocie.

Sprawy o alimenty, w których często główną rolę odgrywają złe emocje oraz animozje między rodzicami, wymagają od komorników wyjątkowego, często nadobowiązkowego zaangażowania. - Zwracamy uwagę przede wszystkim na dobro dziecka - mówią.

W większości przypadków wierzycielem jest małoletnie dziecko. Do czasu osiągnięcia pełnoletności reprezentuje je ojciec lub matka. Aż w 98 proc. to kobiety składają wnioski egzekucyjne o ściągnięcie alimentów, mężczyźni robią to sporadycznie.

By pomóc matkom, które bezskutecznie próbują wyegzekwować alimenty, Samorząd Komorniczy podpisał porozumienie o współpracy z Fundacją Centrum Praw Kobiet. Kobiety mogą liczyć na wsparcie także wtedy, gdy mają problemy z eksmisją swoich partnerów, sprawców przemocy domowej.

Ponadto komornicy mają doradzać podopiecznym fundacji m.in. w trakcie grupowych spotkań informacyjnych oraz indywidualnych konsultacji.

Jednym z punktów porozumienia jest cykliczny udział komorników w dyżurach w biurach Centrum Praw Kobiet na terenie całego kraju. - Współpraca z komornikami pozwoli nam poszerzyć dostęp do fachowej pomocy prawnej dla tych kobiet, których nie stać na korzystanie z płatnych porad adwokata - tłumaczy Urszula Nowakowska, prezes Fundacji Centrum Praw Kobiet.

- Mamy nadzieję, że dzięki temu wiele kobiet poradzi sobie z zadłużeniem, uzyska należne alimenty i wyeksmituje sprawcę przemocy z domu. Wierzymy, że uda się też pomóc tym kobietom, którym grozi eksmisja - dodaje.

Według Rafała Fronczaka, prezesa Krajowej Rady Komorniczej, taka współpraca może przynieść również sporo korzyści dla samych komorników. - Negatywne stereotypy towarzyszące naszej profesji powodują, że kobiety boją się niekiedy skorzystać z oferowanej przez nas pomocy. Po zakończeniu bardzo wyczerpującego postępowania sądowego zostają często same. Co prawda z wyrokiem w ręku, ale bez możliwości jego wyegzekwowania. To właśnie naszą rolą jest pomoc w tego rodzaju sytuacjach - mówi Rafał Fronczak.

Tegoroczny Dzień Otwarty Komorników Sądowych pod hasłem "Twoje alimenty - nasza wspólna sprawa" organizowany jest we współpracy z Centrum Praw Kobiet.
20 listopada w większości kancelarii komorniczych w Małopolsce oraz w siedzibie Izby Komorniczej w Krakowie (ul. Francesco Nullo 8/3), w godz. 11-18 będzie można uzyskać informacje związane z problematyką alimentów. Na stronie internetowej www.lepiejtowiedziec.pl znajdują się adresy wszystkich kancelarii.

Ponadto został uruchomiony portal www.twojealimenty.pl. Ma on być wsparciem dla kobiet, aby przed spotkaniem z komornikiem mogły zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi alimentów.

maciej.makowski@dziennik.krakow.pl

KOMORNIK RADZI

* KLAUZULA WYKONALNOŚCI

Po zapadnięciu orzeczenia zasądzającego alimenty z urzędu sąd nadaje temu orzeczeniu klauzulę wykonalności i doręcza wierzycielowi. Dopiero orzeczenie z nadaną klauzulą daje uprawnienie złożenia go do komornika celem wszczęcia egzekucji.

Gdyby sąd z urzędu nie przesłał orzeczenia (tytułu wykonawczego), należy zwrócić się po nie do sądu. Nie wolno doprowadzić do utraty orzeczenia z klauzulą wykonalności (tzn. tytułu wykonawczego), gdyż uzyskanie go ponowne wiąże się z dużymi trudnościami.

* LEPIEJ BYĆ ROZWAŻNYM

Nawet jeśli zobowiązany do alimentów opłaca je regularnie i dobrowolnie, to osoba uprawniona może dochodzić ich zasądzenia w sądzie. Orzeczenie sądowe lepiej i pełniej gwarantuje zabezpieczenie uprawnionego i może być skierowane do komornika, gdyby zobowiązany zaniechał dobrowolnego przekazywania alimentów.

(OPRAC. MEI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski