MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komornik zajął konto olkuskiego starostwa

Redakcja
OLKUSZ. Około 650 tys. zł - tyle starostwo powiatowe w Olkuszu musi zapłacić firmie Budim 2, która budowała "zedermankę". Wyrok, który zapadł w sądzie apelacyjnym w Katowicach, jest prawomocny.

"Zedermanka" - budowa drogi zakończyła się w listopadzie 2011 r. FOT. KATARZYNA PONIKOWSKA

- Może to czegoś nauczy nieuczciwych, moim zdaniem, włodarzy powiatu. Szkoda mi tylko mieszkańców, bo to oni tak naprawdę ponoszą koszty tej sprawy - podkreśla Marek Patas, właściciel firmy Budim 2. - Przez sądy stracili forsę, którą można by było inaczej wykorzystać.

Remont drogi od Bukowna przez Olkusz do Zedermana zakończył się w listopadzie 2011 r. - Przez pół roku chodziłem do starostwa i prosiłem o pieniądze. Beskutecznie - podkreśla Patas. W czerwcu 2012 r. poszedł więc do sądu.

"Zedermanka" jest alternatywną drogą dla przeciążonej szosy nr 94. Przetarg na budowę wygrało konsorcjum składające się z dwóch firm o wspólnej nazwie Drogbud. Kiedy w sierpniu 2011 r. przedsiębiorstwo znalazło się w finansowych tarapatach, zawarło z firmą Budim 2 umowę na dokończenie inwestycji. W tym celu konieczne było podpisanie cesji wierzytelności, która miała zabezpieczyć interesy podwykonawcy i zagwarantować mu zapłatę za wykonaną pracę bezpośrednio od powiatu. Jednak, zdaniem powiatu, nikt nie zgłosił się do nich o zgodę na taką cesję. - Takiej zgody nie było - podkreśla starosta Jerzy Kwaśniewski. Jednocześnie dodaje, że nie mieli wyjścia i musieli pójść do sądu. - Gdybyśmy zapłacili to, czego żąda firma, byłoby to naruszenie dyscypliny finansowej. Nie możemy tak łatwo żonglować pieniędzmi powiatu. Jeśli ktoś tego nie rozumie, niech lepiej nie zabiera głosu - zaznacza Kwaśniewski.

W kwietniu Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że powiat ma zapłacić firmie zaległe należności w wysokości ponad 450 tys. zł, a ponadto prawie 80 tys. zł odsetek, niemal 30 tys. zł kosztów sądowych i koszty obsługi prawnej zewnętrznej kancelarii. Powiat odwołał się od tej decyzji. W środę, 9 października, przegrał też sprawę w sądzie apelacyjnym. Firma Budim 2 uruchomiła działania egzekucyjne, w wyniku których w piątek konto starostwa zostało zajęte przez komornika.

Katarzyna Ponikowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski