Kompetencje przyszłości i coaching – nowy kierunek na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Materiał informacyjny UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY IM.KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W KRAKOWIE
Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie właśnie rozpoczął rekrutację na nowy, innowacyjny kierunek studiów podyplomowych – kompetencje przyszłości i coaching. Dzięki nim zdobędziesz umiejętności tak potrzebne w dzisiejszym świecie, a także nauczysz się, jak przekazywać tę wiedzę innym.

- Kompetencje przyszłości i coaching to pierwsze w Polsce studia podyplomowe, które uczą w praktyce kluczowych umiejętności potrzebnych w XXI wieku - kompleksowo, ciekawie i w podejściu systemowym. Stąd ich innowacyjność - wyjaśnia kierownik tychże studiów dr Tatiana Krawczyńska-Zaucha z Instytutu Filozofii i Socjologii UP.

Najpierw wyjaśnijmy, czym właściwie są kompetencje przyszłości. Najprościej mówiąc, to szereg umiejętności, które w dzisiejszym wciąż zmieniającym się świecie są nam niezbędne w pracy zawodowej i w kontaktach z innymi ludźmi. Podstawową kompetencją przyszłości jest otwartość umysłu, czyli umiejętność elastycznego myślenia oraz dostosowywania się do różnych nieprzewidzianych, trudnych sytuacji. I kolejna kompetencja: transdyscyplinarność, czyli umiejętność spoglądania na różne sprawy z wielu perspektyw, z punktu widzenia różnych nauk.

Do kompetencji przyszłości zaliczamy także m.in. inteligencję społeczną i niekonwencjonalne, adaptacyjne myślenie. Istotna jest również umiejętność współpracy wirtualnej – to coś, czego w pandemii wielu z nas, przechodząc na pracę zdalną, musiało się bardzo szybko nauczyć. Natomiast jedną z najtrudniejszych kompetencji przyszłości jest tzw. zarządzanie obciążeniem kognitywnym (czyli poznawczym). Brzmi tajemniczo, ale każdy z nas ma z takim obciążeniem do czynienia na co dzień.

- Większość ludzi w ogóle nie potrafi sobie z tym radzić. Nie umiemy zarządzać stresem, trudno nam zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym i wreszcie - jesteśmy zalewani ogromną ilością informacji, ale nie potrafimy ich filtrować ani włączyć krytycznego myślenia. Do tego dochodzi wielozadaniowość: często musimy robić w pracy mnóstwo rzeczy na raz i nie radzimy sobie z tym. To jest właśnie obciążenie kognitywne, którym potrzebujemy nauczyć się zarządzać. Stąd bierze się np. wypalenie zawodowe - tłumaczy dr Tatiana Krawczyńska-Zaucha.

Odpowiedź na pytanie, jak sobie z tym wszystkim radzić, daje nowa oferta studiów podyplomowych na UP. Studenci tego kierunku będą mogli poznać kompetencje przyszłości nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Dowiedzą się, jak zarządzać obciążeniem kognitywnym, jak rozwijać myślenie adaptacyjne i podejście systemowe, jak myśleć procesowo i strategicznie, jak rozwijać w sobie transdyscyplinarność itp. - Co istotne, w tych studiach chodzi nie tylko o to, by samemu zdobyć potrzebne kompetencje, ale również by móc je potem wykorzystać w praktyce, czyli uczyć innych - podkreśla dr Tatiana Krawczyńska-Zaucha.

Tu warto zauważyć, że nie bez przyczyny coaching został wyróżniony w nazwie nowego kierunku studiów. W dzisiejszym świecie coaching jest bowiem narzędziem pracy z jednostkami i zespołami, które rozwija się najszybciej. Coachingowe zarządzanie, coachingowa współpraca, coachingowe podejście umożliwia pełny rozwój potencjału człowieka.

Na studiach na UP studenci nauczą się profesjonalnego coachingu jako kluczowej metody rozwoju zawodowego i osobistego. Taka wiedza i doświadczenie umożliwi każdemu absolwentowi, po spełnieniu dodatkowych warunków i opłatach, ubiegnie się o międzynarodową akredytację ACC drogą portfolio w International Coaching Federation – najstarszej i największej światowej organizacji coachingowej.

Kompetencje przyszłości i coaching to studia dla ludzi otwartych, ciekawych świata, nastawionych na rozwój, szukających nowoczesnych rozwiązań – dla nauczycieli (bo przecież u kogo należy kształtować kompetencje przyszłości, jeśli nie u ludzi, którzy uczą następne pokolenia), dla edukatorów, dyrektorów, pracowników działów HR, menedżerów, liderów, osób pracujących lub współpracujących z innymi.

[b]Rekrutacja na nowy kierunek kompetencje przyszłości i coaching już się rozpoczęła. Więcej informacji: https://ifis.up.krakow.pl/coaching-studia-krakow

Paulina Szymczewska

Dodaj ogłoszenie