Nasza Loteria

Komputer przeczyta niewidomym książkę

WT
BIBLIOTEKA. Osoby niewidzące i słabowidzące z Nowej Huty będą miały szansę skorzystać z usług pierwszej w tym rejonie miasta biblioteki, która zostanie wyposażona w specjalistyczny sprzęt komputerowy, umożliwiający czytanie książek drukowanych.

Filia opracowuje książki dla osób niewidzących i słabowidzacych Fot. Grzegorz Ziemiański

- Nowohucka Biblioteka Publiczna otrzymała na ten cel pieniądze z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Literatura i czytelnictwo". Zgłosiliśmy projekt "Wyjść poza mrok" - informacja i edukacja, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabowidzących - mówi Izabela Ronkiewicz-Brągiel z Nowohuckiej Biblioteki Publicznej. Ministerstwo przyznało kwotę 15 tys. zł, 3 tys. zł to wkład własny biblioteki, a 2 tys. zł dała Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
W Filii nr 4 na os. Zgody 7 są już książki mówione i drukowane dużą czcionką. Część tych książek przekazały Fundacja "Klucz" i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "LARIX". W sumie biblioteka dysponuje ok. 550 tytułami.
W dalszej kolejności biblioteka zakupi skaner i specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, które rozpoznaje tekst i przetwarza na dźwięk oraz przyrządy optyczne. Biblioteka planuje też prezentacje audiobooków oraz spotkania pokazujące, jak korzystać ze specjalistycznego sprzętu komputerowego.
(WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski