Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu mogło teraz zależeć na wybuchu afery

(GEG)
Analiza. Kto i dlaczego teraz ujawnił nagrania z rozmów? Hipotez dotyczących tego wątku afery podsłuchowej jest kilka.

OBCE SŁUŻBY WYWIADOWCZE. To najczęściej powtarzana hipoteza. Trochę zasugerował ją premier Donald Tusk podczas swojego pierwszego wystąpienia po wybuchu afery podsłuchowej. Według tej wersji zdarzeń chodziłoby o wywołanie kryzysu rządowego w Polsce, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Premier Donald Tusk mówił nawet o zamachu stanu, a można się domyślać, że zależałoby na tym Rosji.

POLSKIE SŁUŻBY SPECJALNE. Ten scenariusz zakłada walkę o wpływy wewnątrz polskich służb. Warto przypomnieć, że szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz odpowiada za ich reformę, projekt ustawy w tej sprawie jest już w Sejmie. Afera miałaby skompromitować ministra, a tym samym zablokować jego reformę.

ZABLOKOWANIE ZMIAN W NBP. To najbardziej zbieżna w czasie wersja wypadków. Nagrania na temat zmian zostały ujawnione na kilka dni przed posiedzeniem rządu, na którym miały być omawiane. To miałoby zaszkodzić głównie prezesowi banku centralnego Markowi Belce.

BIZNESOWE STUDIO NAGRAŃ. Pojawiły się też spekulacje, że polityków podsłuchiwano, by na tym zarobić – albo poprzez szantażowanie ich nagraniami, albo sprzedając je mediom.

ODSUNĄĆ W CIEŃ INNĄ AFERĘ. Wyznawcy spiskowych teorii podsuwają hipotezę, że nagrania ujawnili ludzie b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, by sprawa jego majątku przestała być głównym tematem mediów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski