Komunia 2018. To już w niedzielę 27 maja? Ile kosztuje...

Komunia 2018. To już w niedzielę 27 maja? Ile kosztuje przygotowanie do komunii. Czy 500 zł na prezent to nie za mało?

AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Komunia 2018. To już w niedzielę 27 maja? Ile kosztuje przygotowanie do komunii. Czy 500 zł na prezent to nie za mało?

©Piotr Krzyżanowski/Polska Press

To maj i nie ma rady: w domowym budżecie trzeba zarezerwować pieniądze na komunie: u siebie, w rodzinie albo u znajomych. W pierwszym przypadku trzeba mieć pieniądze na zorganizowanie uroczystości, w drugim na prezent. Komunia, poza duchowym przeżyciem to także wydatki. Dla rodziców i dla gości. Komunia 2018: w tym roku problem ten dotyczy szczególnie dużej liczby Polaków. Do komunii przystąpią bowiem podwójne roczniki - część dzieci urodzonych jeszcze w 2008 r., które do I klasy szkoły podstawowej poszły jako 7-latki i rocznik 6-latków, który już obowiązkowo rozpoczął naukę w szkole. Ile z budżetu domowego na przygotowania? Co i za ile prezent?
Komunia 2018. To już w niedzielę 27 maja? Ile kosztuje przygotowanie do komunii. Czy 500 zł na prezent to nie za mało?

©Piotr Krzyżanowski/Polska Press

Uroczystość wiąże się z kosztami przygotowania przyjęcia i wydatkami na np. ubranie, medalik, modlitewnik, świecę oraz pamiątkowe zdjęcie. W niektórych parafiach rodzice uiszczają składkę, za którą kościół kupuje dzieciom jednolite stroje (garnitury, alby lub suknie), rekwizyty i kwiaty do świątyni. W innych, organizacja wszystkich zakupów spada na barki opiekunów. Wydatki nie omijają też pozostałych członków rodziny. Do tradycji należy przecież obdarowywanie dzieci atrakcyjnymi i nierzadko kosztownymi prezentami. Skumulowane koszty związane z pierwszą komunią mogą porządnie uderzyć po kieszeni.

Komunia 2018. Ile na ubranie i wyprawkę


Ceny ubrań, strojów oraz akcesoriów i dodatków komunijnych są bardzo zróżnicowane. W zależności od ustaleń z parafią, chłopcy mają do wyboru trzy stroje: alby, komże lub garnitury. Albę, która jest odpowiednia dla obu płci, można kupić już za 120 zł, ale są dostępne także droższe, które kosztują nawet powyżej 200 zł. Komża kosztuje również około 120 zł. W obu przypadkach trzeba dokupić jeszcze spodnie, co oznacza dodatkowo ok. 30 - 40 zł. Garnitur kosztuje ok 150 - 200 zł. Na tym wydatki się nie kończą – potrzebna jest koszula (około 30 zł), muszka (10 zł) i buty (od 80 zł wzwyż).

Na sukienkę komunijną trzeba przeznaczyć około 300 zł. Dziewczynka potrzebuje jeszcze wianka (50 zł), torebki (20 - 30 zł) i butów (od 80 zł wzwyż). Niektórzy rodzice posyłają też swoje pociechy do fryzjera, gdzie specjalne, odświętne uczesanie może kosztować nawet do 100 zł.

Różaniec, książeczka i świeca to łącznie kolejne 50 - 60 zł. Czasami trzeba też zapłacić za pamiątkowe zdjęcie – tu ceny są zróżnicowane i zależą od fotografa. Z reguły jest to wydatek w granicach 20 - 30 zł. Podsumowując: koszt przygotowania dziewczynki do pierwszej komunii świętej to w wersji minimum wydatek w granicach 500 zł. Nieco taniej można ubrać chłopca, choć i tu trzeba liczyć się z kosztami na poziomie ok. 400 zł.

Komunia 2018. Przyjęcie komunijne czyli czym chata bogata


Ubranie to dopiero początek wydatków. Po uroczystości kościelnej z reguły odbywa się przyjęcie komunijne. Rodzice dzieci przystępujących do komunii w roku 2018 mieli utrudnione zadanie. Jeśli chcieli zorganizować przyjęcie poza domem, w wielu miastach w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach rezerwacji trzeba było dokonywać nie z rocznym, ale nawet z dwuletnim wyprzedzeniem.
- Z racji dużego popytu na sale odpowiednie na komunijne przyjęcia, standardowo właściciele oczekują od rodziców zaliczki na poczet rezerwacji. Bywa to kłopotliwe, jeśli z dłuższym wyprzedzeniem nie wiadomo dokładnie w którą niedzielę maja nasza pociecha przystąpi do sakramentu. Zasady rezerwacji są zazwyczaj sztywne. Wpłacona zaliczka przepada, kiedy konieczna jest zmiana terminu – zastrzega Tomasz Jaroszek, ekspert platformy Kapitalni.org.

By zasilić fundusz pomocy dla niepełnosprawnych rząd wprowadza nowy podatek. Sprawdź kto go zapłaci, kiedy oraz ile. Wystarczy, że klikniesz w ten tekst!

W restauracjach samo wynajęcie sali to wydatek od 500 zł wzwyż. Do tego dochodzą koszty samego posiłku i obsługi. Uzależnione są one od wybranego przez klienta menu. Z reguły, w dużym mieście, stawki wynoszą ok 100 - 120 zł za osobę. Przy skromniejszym menu można oczywiście znaleźć ofertę za niższą cenę.

Jeśli założymy, że w komunijnej imprezie bierze udział ok 15 - 20 gości, koszt organizacji przyjęcia może stanowić wydatek nawet w granicach 3 000 zł. Do tego trzeba doliczyć tort (30 - 80 zł za 1kg) i ewentualnie alkohol, jeśli rodzina decyduje się go spożywać.
Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest oczywiście organizacja przyjęcia w domu. W takim scenariuszu unikamy dodatkowo stresu związanego z nieznanym terminem komunii i problemów z wcześniejszą rezerwacją. Zaproszenie gości do siebie nie musi oznaczać samodzielnego przygotowania przyjęcia. W większości miast bez problemu znaleźć można ofertę profesjonalnej firmy cateringowej przygotowaną specjalnie na taką okazję. Cena cateringu jest uzależniona nie tylko od menu, ale od tego czy klient zdecyduje się korzystać z zastawy dostarczonej przez zewnętrzną firmę oraz od tego czy na przyjęciu ma być zapewniona obsługa kelnerska. Koszt z jakim trzeba się liczyć – w granicach 100 zł od osoby.

Korzystasz z Facebooka lub innych portali społecznościowych? Nie daj się wprowadzić w błąd przy okazji zmian wprowadzany w ramach RODO. Wszystkiego o pułapkach zastawionych na użytkowników i o tym jak się przed nimi ustrzec, dowiesz się klikając w ten tekst!

Prezenty komunijne - jak wybrać, ile włożyć do koperty? - czytaj str. 2
1 3 »

Komentarze (26)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komunia i wydatki

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Komunia najlepszy biznes dojc fanatyków ile się da

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wy śpicie. Oni żyją.

Carl Williams (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Wy śpicie. Jezus to fikcja. Kościół to Masoneria, Watykan, Illuminatii, NWO. Tylko kasa, kasa i kasa. Może już niedługo będę gratis rozdawać szczepionki w kościołach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
komunia

Marzena (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

trudne zadanie z tymi prezentami bo dzieciaki wszytko teraz mają.. zdecydowałam się że zamówię gitarę z megascena.pl dla mojego bratanka. Trochę śpiewa już na akademiach w szkole i na festynach to...rozwiń całość

trudne zadanie z tymi prezentami bo dzieciaki wszytko teraz mają.. zdecydowałam się że zamówię gitarę z megascena.pl dla mojego bratanka. Trochę śpiewa już na akademiach w szkole i na festynach to może i grać zacznie zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ok

dandi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jak byłem chrzestnym to jechałem po klasyce - rower. Na prezent taki zwykły kupię w tym roku fajny zegarek od miugo. Zastanawiam się tylko jaki wzór skonfigurować

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak niżej

Max (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Nie płakać ćwoki, jest
Mnóstwo darmowych sukienek, bolerek na olx, więc pisanie ile to ciuchy nie kosztują jest wielką głupotą...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
POrządny wujek....

Zniesmaczony (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Chyba Was PO...gięlo... Na wesele 4 stówki, a na komunie tysiak, Haha... Takie rzeczy tylko w rodzinach lemingów, gdzie lans i prześciganie się wujków i POciotkow to standard... A mój wujek...rozwiń całość

Chyba Was PO...gięlo... Na wesele 4 stówki, a na komunie tysiak, Haha... Takie rzeczy tylko w rodzinach lemingów, gdzie lans i prześciganie się wujków i POciotkow to standard... A mój wujek POrzadny gość... jest najlepszy kupił mi quada na komunie.... szok lemingi...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Podane ceny są mocno zaniżone

Olga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

Moja córka w tym roku też szła do Komunii. Same koszty związane z ceremonią w Kościele są kolosalne. Ich się nie da uniknąć. Stroje mamy narzucone przez ksiedza. Dzieci musiały być tak samo...rozwiń całość

Moja córka w tym roku też szła do Komunii. Same koszty związane z ceremonią w Kościele są kolosalne. Ich się nie da uniknąć. Stroje mamy narzucone przez ksiedza. Dzieci musiały być tak samo ubrane.Sukienka 220 zł, bolerko 70zl- od firmy która szkła sukienki, (bo gdyby pogoda nie dopisała to przecież dziecko nie może trząść się z zimna), u nas buty 70 zł, rękawiczki 30 zł, torebka 50 zł, wianek 100 zł i był to jeden z tańszych modeli, rajstopki 8 zł, a jeśli będzie gorąco to podkolanówki 5 zł, koszulka pod sukienkę 5 zł, nie da się ominąć, bo góra sukienki prześwituje i drapią szwy. Fotograf, który został wybrany przez księdza 80 zł w najtańszej wersji. Składka w Kościele na medalik, książeczkę, różaniec, obrazek i prezent na oltarz to 150 zł. Pomimo, że zostało sporo pieniędzy (około 8 tys.) po zakupie pamiątek dla dzieci, ksiądz nie zgodził się na wynajęcie firmy sprzątającej. Cała kwota musiała iść na prezent dla Kościoła. Rodzice we własnym zakresie muszą posprzątać i udekorować Kościół. Dziecko sama czesałam więc odpadły koszty fryzjera, które inni ponosimy kilka razy, bo fotograf robił sesje zdjęciową tydzień po komunii. Przyjęcie można robić albo nie, ale kosztów związanych z ceremonią nie da się uniknąć. My wybieralismy tańsze rzeczy a i tak ponieśliśmy koszt prawie 800 zł związany tylko z ceremonią. Mogło być taniej ale ksiądz ma drogie zachcianki. Więc nie mówcie, że komunia nie ma wymiaru finansowego i ważne są przeżycia, które nie kosztują.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Głupota ludzka nie zna granic

Gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A rodzice dzieci mózg zostawili przed wejściem do kościoła? Dorośli ludzie a nie potrafią postawić się pajacowi w sukience, który wydoil ich z kasy koncertowo. A przy okazji ustawił świetny zarobek...rozwiń całość

A rodzice dzieci mózg zostawili przed wejściem do kościoła? Dorośli ludzie a nie potrafią postawić się pajacowi w sukience, który wydoil ich z kasy koncertowo. A przy okazji ustawił świetny zarobek swoim znajomym i rodzinie czyt. fotograf, krawiec. Smutne, że dorośli ludzie w 21 wieku zachowują się poddani na dworze Pana w średniowieczu zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dziwna kobieta

alesz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

To po co pani puszczała dziecko do I komunii? Nie rozumiem tego. Jątrzy i jątrzy...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komunia

Jaga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13

Komunia tzn.tj.impreza dochodowa?Bo tak to wyglada.Ja mysle ze idziemy do komunii z wielkim przezyciem przyjecia pierwszej komunii.A co to ma byc.Ludzie stancie do modlitwy i sie obudzcie..Jakie to...rozwiń całość

Komunia tzn.tj.impreza dochodowa?Bo tak to wyglada.Ja mysle ze idziemy do komunii z wielkim przezyciem przyjecia pierwszej komunii.A co to ma byc.Ludzie stancie do modlitwy i sie obudzcie..Jakie to przykre i smutne.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przyjecie

Lelika (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

Każdy organizuje komunię tak, jak go stać. My zrobiliśmy przyjęcie dla najbliższej rodziny w restauracji instalacje art bistro w zamku ujazdowskim w warszawie. Była fajna i rodzinna atmosfera.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
komunia

olga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

My teraz mieliśmy w domu komunię corki, to nie wydaliśmy dużo pieniędzy. Postawiliśmy co prawda na catering i wynajęliśmy firmę Catering Arts, żeby nam przygotowali ciepłe dania. Ale nie był to...rozwiń całość

My teraz mieliśmy w domu komunię corki, to nie wydaliśmy dużo pieniędzy. Postawiliśmy co prawda na catering i wynajęliśmy firmę Catering Arts, żeby nam przygotowali ciepłe dania. Ale nie był to wielki koszt, bo impreza była w domu.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo