Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunikacja. Niektórzy mieszkańcy gminy Skawina liczą na zmianę rozkładów jazdy

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Mieszkańcy niektórych sołectw w gminie Skawina chcieliby dostosowania kursów autobusów MPK do ich oczekiwań[galeria]. Kliknij w przycisk "galeria" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Przypomnijmy, od początku tego roku w skawińskiej gminie uruchomiono nową trasę 295 i wprowadzono dodatkowe kursy na liniach 273 oraz 253.
Z dodatkowych kursów skorzystają głównie mieszkańcy Grabia, Jurczyc, Krzęcina, Zelczyny, Radziszowa i Polanki Hallera oraz Jurczyc. Natomiast z nowej linii 295 najbardziej mieszkańcy Grabia, Krzęcina oraz Zelczyny.

- Wielkie Drogi są poszkodowane, bo dokonano tylko jednej zmiany w rozkładzie jazdy: przesunięto jeden kurs poranny, tak aby dzieci zdążyły do szkoły na godzinę ósmą. Połączenia naszej miejscowości ze Skawiną są niewystarczające zwłaszcza w soboty

- przekonuje nasz Czytelnik, który w sobotę po przyjeździe z pracy w Krakowie o godz. 7.30 musi czekać na autobus do Wielkich Dróg do godz. 9.15.
Uważa, że rozkład jazdy powinien zostać skorygowany.

- To jest duży kłopot w soboty, tym bardziej, że w weekendy nie jeżdżą busy, które w tygodniu mają sporo kursów, ale w dni wolne od pracy się im nie opłaca i nie patrzą na nasze potrzeby. Poza tym w nich są droższe bilety, więc emeryci korzystają z publicznej komunikacji, bo w niej mają zniżki

– opinię naszego Czytelnika w sprawie konieczności zmian w sobotnim rozkładzie jazdy, popierają osoby czekające na przystanku w Rynku w Skawinie na autobus 223 do Brzeźnicy rzez Wielkie Drogi.

Ludzie zgłaszają też wnioski o korektę rozkładu w niedzielę, bo np. o pół godziny wcześniej przyjeżdżają na mszę w kościele.

Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny chciałby zapewnić wszystkim mieszkańcom odpowiedni transport i zaewnia, że w wielu rzyadkach rozkłady jazdy dostosowano do oczekiwań ludzi.

- Jednak nie jesteśmy w stanie do oczekiwań każdego mieszkańca dostosować rozkładu jazdy. Musimy mieć na uwadze ogromne koszty jakie ponosimy na dofinansowanie do publicznego transportu, bowiem bilety pokrywają zaledwie kilkanaście procent kosztów

– podkreśla burmistrz.

Gmina Skawina w tym roku do komunikacji publicznej dopłaci ponad 6 mln zł, a prawie wszystkie linie, nie tylko w skawińskiej gminie są nierentowne, mimo że w niektórych porach autobusy są wypełnione.

MPK tak układa rozkłady jazdy, by autobusy nie stały w zajezdni, tylko przerwę pomiędzy kursami zapełnia jazdą na innych liniach.

Nasi rozmówcy uważają, że roblem rozwiązałby pociąg i są rozczarowani zapowiedziami uruchomienia linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie na trasie nr 94 Kraków-Oświęcim.

Były różne akcje promujące jazdę pociągami, stworzono parkingi przy dworcach, przystanki kolejowe. Tymczasem pociągi jeżdżą tylko do Skawiny i w dodatku z Krakowa Podgórza, a nie z dworca głównego.

[polecane]4780908,22362379,22369925,22372291,22370345,22365161[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski