Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncerty historyczne krakowskiego pianisty Marcina Koziaka w Willi Decujsza od niedzieli 25 lutego

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Marcin Koziak
Marcin Koziak Materiały prasowe
Willa Decjusza w Krakowie zaprasza od 25 lutego na cykl koncertów fortepianowych, ukazujących przekrój dzieł solowej literatury fortepianowej, w wykonaniu pianisty Marcina Koziaka.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Artysta wybierając utwory, które złożą się na program całego cyklu, prześledził wpływy, inspiracje, wzajemne relacje między utworami, stylami i technikami kompozytorskimi, wykorzystywanymi przez twórców muzyki fortepianowej w Europie i na świecie. Cykl „Koncerty historyczne" obejmuje dziewięć recitali fortepianowych zawierających muzykę od baroku po XXI w., napisaną przez ponad 50 kompozytorów żyjących na sześciu kontynentach.

Utwory wybrane przez artystę do recitali reprezentują zdecydowaną większość gatunków i form muzycznych spotykanych w literaturze fortepianowej. W programach koncertów znajdą się m.in.: sonaty, wariacje, suity, etiudy, polonezy, mazurki, utwory liryczne, nokturny, preludia, poematy, cykle utworów. Będą to jedne z najbardziej wymagających dzieł literatury fortepianowej, tj.: sonaty: Brahmsa, Vine'a, Barbera, Bartoka czy Miroirs Ravela, jak również miniatury, m.in.: utwory liryczne Griega, Rain Sketch II Takemitsu, czy impromptu Schuberta.

Uczestnicząc w podróży muzycznej wraz z wykonawcą melomani będą mieli okazję poznać bogactwo ponad 300. lat muzyki fortepianowej począwszy od uważanej za pierwszy utwór napisany na fortepian sonatę g-moll Giustiniego, aż po napisany w 2020 roku „Night Music" Blake'a. Podczas każdego recitalu usłyszymy także muzykę polską.

Po każdym z koncertów zaplanowana jest także rozmowa artysty z publicznością, podczas której poruszane będą tematy związane z danym recitalem (np. muzyka australijska, kobiety-kompozytorki, inspiracje muzyką Chopina na przełomie XIX i XX wieku i inne).

Udział w spotkaniach pozwoli na prześledzenie historii muzyki fortepianowej, pogłębienie wiedzy z zakresu pianistyki, a także zapoznanie się z gatunkami muzycznymi, które pojawiły się w programach koncertów, a także poznanie subiektywnego spojrzenia pianisty na polską literaturę fortepianową w kontekście muzyki komponowanej na świecie.

Pierwszy z zaplanowanych koncertów odbędzie się w Willi Decjusza w niedzielę, 25 lutego, o godz. 17.Podczas recitalu „Początki. Barok” zostaną wykonane m.in. utwory: L. Giustiniego, D. Scarlattiego, F. Couperina, B. Pękiela, J. Podbielskiego, J.S. Bacha. Po koncercie organizatorzy zapraszają na rozmowę z wykonawcą na temat historii muzyki fortepianowej.

Marcin Koziak urodził się w 1989 r. w Krakowie, w rodzinie o muzycznych tradycjach. W wieku dziesięciu lat wygrał swój pierwszy ogólnopolski konkurs pianistyczny, a rok później debiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Koncertował w Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, USA, Japonii, Chinach, Szwecji, Norwegii, Islandii, Estonii, Rumunii, Chorwacji, Gruzji, na Wyspach Kanaryjskich, Ukrainie i na Węgrzech.

Pianista brał udział w wielu znaczących festiwalach oraz cyklach koncertowych: La Roque d’Anthéron International Piano Festival, Chopin i jego Europa, Rubinstein Piano Festival, Muzyka w Starym Krakowie, Emanacje, La Folle Journée au Japon, La Folle Journée au Varsovie, ASEM Culture and Arts Festival, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Kiev Summer Music Evenings.

Jest laureatem licznych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów (Budapeszt 2006), II nagrody i trzech nagród dodatkowych na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (Bydgoszcz 2007), III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Hastings, Wielka Brytania, 2014); jest również półfinalistą i laureatem trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010), jak również półfinalistą XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2014). W 2022 r. został laureatem II nagrody oraz nagrody dla najlepszego polskiego zespołu na XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi występując z Martą Gidaszewską oraz Robertem Łaguniakiem.

Od 2016 r. pracuje jako pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Prowadził lekcje mistrzowskie i warsztaty muzyczne w Polsce i Chinach. Od kilku lat współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.

Bilety można kupić online na stronie: https://willadecjusza.pl/ lub w Willi Decjusza przed koncertem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Koncerty historyczne krakowskiego pianisty Marcina Koziaka w Willi Decujsza od niedzieli 25 lutego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski