Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się inwestowanie w drogi i budynki. Czas na mieszkańców

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum polskapress
Ranking gmin. Co wiemy o kondycji samorządu lokalnego? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy seminarium eksperckiego, zorganizowanego wczoraj przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji.

Podstawą do dyskusji był ranking gmin, opracowany przez MISTiA przy współpracy Urzędu Statystycznego w Krakowie. Opublikowaliśmy go w czwartkowym „Dzienniku Polskim”. Przypomnijmy, że wygrały Niepołomice przed Wielką Wsią, Limanową (miastem), Zielonkami i Wieliczką.

Jednym z ocenianych wskaźników były wydatki na inwestycje. - Ich skala jest mniejsza niż w latach poprzednich. Dziś rekordowe wydatki inwestycyjne to nieco ponad dwa tysiące złotych na osobę, a było że liderzy mieli ponad trzy tysiące - mówił Anatol Władyka, współautor rankingu. Jego zdaniem, fala inwestycyjna maleje, bo gminy zdołały już nadrobić braki w infrastrukturze.

Prof. Janusz Majcherek z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego zauważył, że wyższe dochody własne gmin i większa liczba firm na ich terenach wcale nie przekładają się na większe wydatki inwestycyjne. - Więcej wydają gminy biedne - podkreślił.

- Bogate gminy wydają dużo na edukację i kulturę, a to kluczowe w perspektywie myślenia o poziomie życia - zwróciła z kolei uwagę prof. Ewa Bogacz-Wojtanowska z Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według niej to dowód, że aktywizacja gospodarcza, większa liczba firm i miejsc pracy niosą za sobą wzrost poziomu życia.

- Czas inwestycji rzeczywiście powoli się kończy, dla wielu mieszkańców coraz ważniejsza staje się oferta kulturalna i możliwość wypoczynku - przyznał Władysław Sadowski, wójt Kamienicy. A wójt Tymbarku Paweł Ptaszek podkreślił, że dla samorządów, których budżety zdominowane są przez wydatki bieżące, sprostanie nowym wyzwaniom będzie szczególnie trudne.

„Ranking Gmin Małopolski 2016” jest dostępny na stronie www.mistia.org.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski