Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończyce - rycerska wieś. Mieszkańcy świętują jubileusz 630-lecia [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Archiwum Mieszkańców
Mieszkańcy Kończyc odkrywają dzieje swojej wioski. Okazało się, że to wieś rycerska, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1389 roku - sprzed 630 laty. Sołtys i Rada Sołecka postanowili to wykorzystać, promować swoją miejscowość i zorganizować wielkie świętowanie.

Społeczność Kończyc - niewielkiej wioski, oddalonej o cztery kilometry od Krakowa dowiedziała się, że miejscowość jest starsza niż dotąd uważano. Znawcy dziejów lokalnych - historycy dr Jacek Laberschek i dr Mateusz Wyżga pisząc monografię gminy Michałowice dotarli do danych, że pierwsza pisemna wzmianka o wsi jest z 1389 r.

- To oznacza, że nasze Kończyce obchodzą w tym roku 630-lecie. Prawdopodobnie wieś istniała wcześniej, ale historycy uważają, że wiek najlepiej liczyć od pierwszych pisemnych wzmianek - mówi Bartosz Owsianka, przedstawiciel nowej Rady Sołeckiej w Kończycach. Sam mieszka w tej wsi zaledwie trzy lata, ale podobnie jak wielu innych mieszkańców pasjonuje go poznawanie swojej miejscowości.

Sołtys Kończyc Zbigniew Jamróz oraz nowa Rada Sołecka zaprosili mieszkańców do świętowania 630-lecia jubileuszu rycerskiej wsi Kończyce.

Przy drodze na wjeździe do wioski umieścili witacz - baner z napisem 630 lat Kończyc 1389-2019, a drugi w centrum wioski. Niestety są zawistnicy, którzy zniszczyli jeden witacz, ale miejscowi społecznicy nie poddają się. Obiecują, że naprawią go i z zapałem będą promować wieś i ciekawą historię.

- Dzięki pracy historyków dowiedzieliśmy się, że Kończyce były wsią rycerską, potem szlachecką. To wynika z faktu, że rycerstwo naturalnie przerodziło się w szlachtę. Takie pochodzenie wyróżnia naszą wieś spośród sąsiednich jak np. Raciborowice, Książniczki, Michałowice, które stanowiły majątki kościelne - mówi pan Bartosz.

Mieszkańcy mieli okazję dowiedzieć się, czyją konkretnie własnością były Kończyce. Zapisy wskazują, że wieś należała do rycerstwa - szlachty herbu Kownia. Odkryte na nowo dzieje Kończyć mówią, że na przełomie XIV i XV wieku żyło tutaj czterech przedstawicieli tego rodu: Ota (1389-1419), Stanisław Dołęga (1395-1418), Mikołaj Kuniecki (1398-1429) i brat Mikołaja Jan z Łysobarku (1399-1427).

- Wszyscy byli herbu Kownia, który przedstawia trzy miecze na czerwonym tle. Ten herb postanowiliśmy wykorzystać jako znak naszej wioski. Kończyce nigdy herbu nie miały, ale teraz mamy rodzaj naszego logo - cieszą się reprezentanci rady Sołeckiej.
Co ciekawe - nowe odkrycie historii wioski zbiegło się w czasie z nadawaniem nazw ulic w Kończycach. - Pojawił się pomysł, żeby ulicom dać nazwy rycerskie. Część ulic ma za patronów postacie historyczne - rycerzy, hetmanów, natomiast inne ulice mają nazwy rycerskie literackie - mówi Zbigniew Jamróz, sołtys Kończyc.

Początkowo przedstawiciele Rady Sołeckiej mieli obawy, czy mieszkańcy zgodzą się na takie propozycje ulic. Jednak na zebraniu wiejskim okazało się, że mieszkańcom pomysł spodobał się i zatwierdzili nazwy rycerskie.- Główna droga przez Kończyce to ulica Zawiszy, chodzi o Zawiszę Czarnego, jednego z najbardziej znanych i wzorowych rycerzy. Jest też ulica hetmana Czarneckiego - wymienia sołtys. Ale zaznacza, że są tu także ulice rycerzy znanych z literatury np. Wołodyjowskiego, Skrzetuskiego, Zagłoby, Juranda.

Miejscowi społecznicy na ten jubileuszowy rok przygotowali wiele atrakcji z okazji świat i okolicznościowych wydarzeń. Najbliższe atrakcje, to Rycerski Dzień Dziecka, współorganizowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które niedawno powstało w tej miejscowości. Ale zapowiadają się także inne imprezy. Część przedsięwzięć już zrealizowano.

Jednym z nich była lokalna zbiórka pieniędzy na ufundowanie przez mieszkańców figury św. Małgorzaty, patronki kościoła parafialnego w Raciborowicach, do którego należą Kończyce.

Mieszkańcy coraz bardziej angażują się w proponowane przedsięwzięcia. Udało się zebrać 7300 zł. Co wystarczyło na figurę i postument. A Komitet Organizacyjny przygotował dla darczyńców pamiątkowe cegiełki.

Figura została poświęcona w kwietniu. Nim do tego doszło Łukasz Ortyl z Rady Sołeckiej Kończyc wymyślił, żeby w postumencie pod figurą zamieścić kapsułę czasu. Została umieszczona w specjalnym wgłębieniu. W kapsule zamieszczono informacje o tym kto i w jakich okolicznościach fundował figurkę oraz zdjęcie mieszkańców.

Z dziejów wioski

Kończyce to jedna z 17 wiosek w gminie Michałowice.

Ludność. Kończyce liczą około 250 mieszkańców. Ma 190 hektarów powierzchni. Od Krakowa dzieli ją zaledwie 4 kilometry. Wioska leży nad rzeką Dłubnią w granicach Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego.

Nazwy. Kończyce były wymieniane w dokumentach również jako: Kuncicze, Kuźnicze, Conczicze, Kunczycze, Kunice. Od początku była to wieś rycerska.

Historyczne miejsca. W Kończycach działał kiedyś drewniany młyn. Były tu też stawy rybne. Dawniej był tu dwór, folwark, browar, karczmy oraz drewniany młyn na Dłubni, do którego system rzeczny wodę doprowadzał przedwojennym jazem.

Fot. Archiwum Mieszkańców

Mieszkańcy Kończyc podczas ostatniego zebrania wiejskiego zatwierdzili m.in. rycerskie nazwy ulic w swojej wiosce

FLESZ - Umacnia się rynek pracownika. Oto zawody najbardziej pożądane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski