Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konflikt w Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Mieszkańcy kontra Zarząd

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Mieszkańcy ZAB nr 2 Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej czują się pokrzywdzeni, że dochodem ze swoich lokali użytkowych muszą dzielić się z innymi czterema zespołami. - Dla mnie to kradzież - ucina krótko Marian Szabłowski. Wcześniej, do 2015 roku, wszystkie pożytki zostawały w danym Zespole Administracji Budynków.

Obchodząca w tym roku jubileusz 60-lecia Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa powstała z myślą o zapewnieniu lokum robotnikom dużych sądeckich zakładów przemysłowych. Od 1986 roku w spółdzielni zostały wydzielone 4 ZAB-y - „na pełny wewnętrzny rachunek gospodarczy”. Potem doszła piątka, obejmująca m.in. os. Wojska Polskiego.
Dziś jest to ponad 8800 mieszkań. Ale majątek spółdzielni to także pawilony i lokale użytkowe pod wynajem, których koszt budowy ponieśli spółdzielcy.

Równi i równiejsi

Mieszkańcy ul. Kraszewskiego (ZAB nr 2) są przeciwni, aby dzielić wspólnie zyski uzyskane z wynajmu między wszystkie zespoły administracyjne. - Jako członkowie spółdzielni sfinansowaliśmy i wybudowaliśmy pawilony. Do 2015 roku czerpaliśmy pożytki i mogliśmy bilansować straty. Teraz musimy się dzielić wypracowanym zyskiem, ale straty pokrywamy sami - tłumaczy Marian Szabłowski, mieszkaniec ul. Kraszewskiego. Jego zdaniem to niesprawiedliwy podział. Wcześniej wszystkie wypracowane zyski pozostawały do wykorzystania przez dany ZAB.
- Mamy dużo pawilonów. Chcemy, żeby te pożytki, które zostały wypracowane tu także u nas pozostały. Jak chcą, to niech wezmą sobie kredyt i pobudują pawilony i będą mieć potem swoje zyski. A tak czekają, że dobry wujek da im ze 100 tysięcy - dodaje.

Na dotychczasowych zasadach

W 2013 roku przeprowadzono lustrację spółdzielni. Jeden z polustracyjnych punktów dotyczył odstępstwa od zasady równości członków przy obniżaniu opłat eksploatacyjnych. Wówczas we wszystkich pięciu ZAB-ach przegłosowano uchwałę o treści: „Od 1.01.2015 roku dochody uzyskiwane z nieruchomości stanowiących własność GSM oraz gruntów będących w użytkowaniu wieczystym GSM będą dzielone na dotychczasowych zasadach”. W 2014 roku jeden z członków Grodzkiej zaskarżył ją do sądu.
- Uchwała była źle sformułowana, ale to nie wina mieszkańców, ale zarządu. Za wszystkie uchwały pod względem formalno-prawnym odpowiada zarząd spółdzielni - zaznacza Marta Zubrzycka, członek spółdzielni.
Sąd przyznał rację skarżącemu i nakazał uchylenie uchwały, ale zdaniem Szabłowskiego zarówno sędzia w Nowym Sączu, jak i w Krakowie zostali wprowadzeni w błąd. - Powiedziano wówczas, że wszyscy finansowali budowę pawilonów, a to bzdura - dodaje Zubrzycka.

Kto zyskuje, a kto traci?

- ZAB 1 i ZAB 2 to sponsorzy dla ZAB-u 3 i 4, ponieważ u nas występuje strata, ale wypracowujemy pewien zysk. Jedynka i dwójka dopłaca do utrzymania kosztów lokali użytkowych. Mamy stratę, jeśli chodzi o koszt utrzymania, ale nadwyżkę musimy oddać - zaznacza Maria Piprek, była księgowa spółdzielni.
Do dziś skrzętnie wylicza bilans zysków i strat poszczególnych jednostek GSM. Z jej tabeli wynika, że np. jedynka w 2017 zanotowała ponad 185 tys. zł straty, mimo że wygenerowała największą nadwyżkę.

Jarosław Iwaniec, prezes Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Wszystkie pawilony i lokale użytkowe, które należą do spółdzielni zostały wybudowane ze środków należących do Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Lokale te były budowane od lat 70. razem z budynkami mieszkalnymi, ponieważ wówczas budowano osiedla z całą niezbędną infrastrukturą (sklepy, szkoła, pawilony usługowe, itp.).
Żaden ZAB nie ponosi strat z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (działalność gospodarcza spółdzielni obejmuje między innymi dzierżawę pawilonów użytkowych). Dochód z prowadzonej działalności (czyli różnica między przychodami a kosztami) jest uchwałą Walnego Zgromadzenia GSM dzielona, a zgodnie z paragrafem 18. ustawy Prawo Spółdzielcze Członkom spółdzielni przysługuje takie samo prawo do pożytków niezależnie od miejsca zamieszkania.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konflikt w Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Mieszkańcy kontra Zarząd - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski