Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres geografów tak ważny jak olimpiada

Rozmawiał Marcin Warszawski
FOT. ARCHIWUM
Rozmowa Kroniki. PROFESOR ANTONI JACKOWSKI, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

– Trwająca w Krakowie konferencja Międzynarodowej Unii Geograficznej to ważne wydarzenie?

– Bez obaw mogę stwierdzić, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej geografii. Rangą dorównuje ono igrzyskom olimpijskim. Dotychczas światowa konferencja geografów była w Polsce organizowana tylko raz – w 1934 roku, czyli równe 80 lat temu.

– Dlaczego aż tak długo musieliśmy czekać, by geografowie spotkali się w naszym mieście?

– Po wojnie panowały niesprzyjające uwarunkowania polityczne. Później przez wiele lat nie było siły przebicia. Konkurencja i liczba chętnych do organizacji tak prestiżowego wydarzenia jest ogromna. Starania, by kongres odbył się w Krakowie, rozpoczął poprzedni przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego profesor Jerzy Bański.

– Kto spośród czołówki geografów pojawi się w stolicy Małopolski?

– Kongresy i konferencje Międzynarodowej Unii Geograficznej stanowią światowe forum dyskusji specjalistów z różnych dyscyplin geograficznych, zrzeszonych w 40 komisjach problemowych oraz przedstawicieli nauk pokrewnych, badających środowisko przyrodnicze oraz problematykę społeczno-ekonomiczną, kulturową i polityczną.

Do Krakowa zjechało ponad 1400 geografów z 66 krajów. Będzie to doskonała okazja, by wymienić się doświadczeniami.

– W dobie internetu i kosmicznych technologii świat wydaje się jednak obecnie już całkowicie odkryty. Geografowie mają jeszcze wiele pracy?

– Współcześnie nadal jest wiele nowych wyzwań dla geografów. Jednym z głównych zagadnień jest kwestia zagospodarowania i ładu przestrzennego. Nie ma obaw, że geografia będzie odchodzić w zapomnienie. Młode pokolenie – wbrew pozorom – bardzo interesuje się tą dziedziną nauki. Wśród najczęściej cytowanych na świecie naukowców są polscy geografowie. Jedną z najbardziej prężnie rozwijających się u nas dziedzin jest na przykład geomorfologia.

– Kongresowi towarzyszy wystawa w Collegium Maius. Co na niej zobaczymy?

– Przez ponad dwa lata wraz z Małgorzatą Taborską przygotowywaliśmy się do tej wystawy, zbieraliśmy materiały i opracowywaliśmy jej koncepcję. W efekcie od dziś zwiedzający mogą zobaczyć pierwszą w Polsce wystawę „Rozwój myśli geograficznej w Polsce” ukazującą, jak zmieniało się postrzeganie świata w poszczególnych wiekach, w jaki sposób było badane i opisywane otaczające nas środowisko.

– Przed jakimi geograficznymi wyzwaniami stoi Kraków?

– Jest to planowanie rozwoju przestrzennego miasta. Krajobraz Krakowa trzeba ustabilizować. Musimy uchronić miasto przed sytuacjami, w których wieżowiec będzie wyrastał obok zabytkowej kamienicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski