Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Kopernikański w Krakowie. Rektorzy uczelni o Koperniku: Człowiek renesansu - lojalny, pokorny i wszechstronny

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Prof. Jacek Popiel, rektor UJ, prof. Jarosław Górniak, prorektor UJ, prof. dr hab. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM w Olsztynie oraz prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK w Toruniu, spotkali się 23 maja w Krakowie, by pomówić o życiu i twórczości Mikołaja Kopernika. Jak podkreślali, Kopernik dla wielu osób to tylko astronom, podczas gdy jak przystało na człowieka renesansu był to wszechstronnie uzdolniony uczony.

- Myślę, że ten rok związany z 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika dla całego środowiska naukowego, środowiska szkół podstawowych i średnich jest niesłychanie ważny. Bo jest takie przekonanie, że mamy parę wielkich postaci w historii, natomiast prawda jest taka, że każdy pytany o Mikołaja Kopernika potrafi parę jego zasług wymienić. I ten wędrujący po Polsce Kongres Kopernikański pokazuje różnorodność zainteresowań Mikołaja Kopernika, a także konsekwencje tego czego za życia dokonał - mówił prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Jarosław Górniak - prorektor UJ, przewodniczący komitetu organizacyjnego Kongresu Kopernikańskiego przypomniał, że Kopernik, jak na człowieka renesansu przystało, zajmował się nie tylko astronomią.

- Wszyscy kojarzą Kopernika z jego najwybitniejszym dziełem "O obrotach...", odkryciami astronomicznymi, których dokonał niejako po pracy. Zawodowo Kopernik zajmował się leczeniem ludzi, a nade wszystko administrowaniem dobrami kurialnymi. Był też wykształconym prawnikiem, świetnym administratorem, a nawet dowódcą wojsk w Olsztynie. Natomiast mniej osób kojarzy Kopernika z ekonomią, a przecież był on autorem m.in. traktatu o pieniądzu. - mówił prof. Jarosław Górniak

40 najbardziej twórczych lat życia Kopernik spędził zaś na Warmii, o czym wspomniał prof. dr hab. Jerzy A. Przyborowski, rektor UWM w Olsztynie, gdzie 21 czerwca odbędzie się trzeci etap wydarzenia. Uczony zwrócił również uwagę na pokorę towarzyszącą Kopernikowi przez całe jego życie oraz fakt bycia etykiem.

- 33 lata spędził w swoim ukochanym Fromborku. To tam właśnie powstały jego największe dzieła. W jego działalności uderzająca jest lojalność i pokora. Z listu jaki wysłał tuż przed swoją śmiercią do papieża Pawła III, wynika ogromna pokora wobec tego czego dokonał i myślę, że szczególnie w dzisiejszych czasach powinniśmy o tym mówić. Nie możemy również zapominać o tym, że prócz bycia astronomem, filozofem, teologiem i prawnikiem, Mikołaj Kopernik z całą pewnością był również etykiem, co pokazał choćby w traktacie "Monetae cudendae ratio", (pol. Rozprawa o urządzeniu monety), na bazie której powstała zasada dot. "wypierania dobrego pieniądza przez zły pieniądz" - powiedział prof. Przyborowski

Światowy Kongres Kopernikański rozpoczął się uroczyście 19 lutego w Toruniu i jak zapowiedział prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK w Toruniu, tam zostanie zamknięty 15 września.

- Obrady toruńskie będą poświęcone m.in. Historii Astronomii, Kulturoznawstwu oraz Historii Medycyny, gdzie tematem wiodącym będą "Wędrówki medyczne podejmowane w Europie Środkowo-Wschodniej od czasów Kopernika po XX wiek" - poinformował rektor UMK w Toruniu.

Krakowska część Kongresu Kopernikańskiego rozpocznie się w środę 24 maja i potrwa do piątku 26 maja. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski