Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres MBA w Krakowie: każdy ma znaczenie i nawet drobna decyzja zmienia świat [ZDJĘCIA]

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Nawet drobna, z pozoru nieważna decyzja – lub zaniechanie – może zmienić losy świata. Np. sprawić, że firma warta 100 dolarów stanie się firmą wartą setki miliardów. I na odwrót – o czym świadczą spektakularne upadki butnych hegemonów – przekonywał Philippe De Brouwer w arcyciekawym wykładzie inaugurującym XV Kongres MBA w Krakowie. W pełnym błyskotliwych spostrzeżeń wizualno-oratorskim popisie krakowski Konsul Honorowy Królestwa Belgii zwrócił uwagę na pożytki z zastosowania osiągnięć teorii chaosu we współczesnym biznesie, a właściwie – życiu.

Wiele, jeśli nie większość otaczających na zjawisk, jest tak skomplikowana, że trudno w nich znaleźć jakiś sens, siłę przewodnią. Świat wydaje się jednym wielkim chaosem. Ludzie często wyciągają z tego wniosek, że nie mamy na nic wpływu – ani jako zbiorowość, ani tym bardziej jako jednostki.

- Tymczasem jest dokładnie odwrotnie: każda jednostka, każdy z nas ma znaczenie. Cokolwiek robi(my) – ma znaczenie. Oznacza to wielka odpowiedzialność za dokonywane przez nas wybory.

Również te z pozoru drobne. Bo dziś nieznacząca sprawa może szybko lub z czasem urosnąć do gigantycznych rozmiarów – podkreślił Philippe De Brouwer posługując się m.in. matematycznymi wzorami i wykresami, ale i… brawurowym wywodem o słynnym disneyowskim filmie o lemingach samobójczo skaczących ze skały (który okazała się mistyfikacją).

Na dowód tego, że pojedyncza, z drugorzędna decyzja może decydować o losach całych korporacji, a nawet kierunkach rozwoju świata, przywołał przykłady firm swego czasu niedocenianych (jak Netflix), które nie tylko zyskały na wartości, ale i wpłynęły na zachowania czy sposób funkcjonowania całych mas ludzi.

W opozycji do historii sukcesu przytoczył słynną sprawę amerykańskiego Kodaka, którego inżynier Steve Stesson już w 1975 r. wynalazł cyfrowy aparat fotograficzny. Dysponując patentem przełomowego produktu koncern postanowił schować go do szuflady i nie rozwijać, by nie zaszkodzić swojemu podstawowemu biznesowi – opartemu na kliszach filmowych.

Jak dziś wiemy, ta decyzja okazała się brzemienna w skutki, doprowadzając dawnego hegemona praktycznie do upadku. Rynek fotograficzny opanowali ci, którzy twórczo rozwinęli pomysł Stessona dostosowując go do wymogów współczesnego użytkownika. Z drugiej strony – cała masa pojedynczych lub zbiorowych idei, pomysłów i decyzji innych osób wpłynęła na to, że te potrzeby są dziś takie, jakie są.

- Możemy więc rzec, że jest porządek w chaosie, a jest to porządek związany ściśle z dokonywanymi przez nas wyborami. Każdy nasz wybór ma znaczenie, nawet jeśli nam się to nie podoba. Wniosek: trzeba być otwartym na różnorodność, zmianę i okazje – skwitował belgijski konsul honorowy zbierając zasłużone brawa publiczności, która szczelnie wypełniła aulę Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

- Nasz Kongres jest największą w Polsce inicjatywą integrującą środowisko MBA, a ma na celu przede wszystkim budowę aktywnej platformy współpracy, wymiany doświadczeń, poszerzania wiedzy i horyzontów. O specyfice Kongresu decyduje łączenie wystąpień naukowców z polskich i zagranicznych uczelni oraz czołowych ekspertów i ekonomistów – mówi prof. UEK dr hab. Piotr Buła, Dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Jak dodaje, w Kongresie co roku uczestniczą menedżerowie wyższego i średniego szczebla legitymujący się tytułem Master of Business Administration, dyrektorzy programów MBA oraz naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni. Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dąży do tego, aby coroczne spotkania kongresowe na stałe wpisały się w kalendarz każdego menedżera MBA.

Kongres rozpoczął się tradycyjnie wizytami studyjnymi w słynących z innowacyjności krakowskich firmach. Tym razem uczestnicy podziwiali firmy ASTOR, Mniamoo i Silvermedia. Po uroczystym otwarciu kongresu i wspomnianym wykładzie "Chaos Theory and the Importance of Thinking Independently" (Teoria chaosu i znaczenie niezależnego myślenia) Philippe’a De Brouwera, znakomici paneliści dzielili się wiedzą i doświadczeniami związanymi m.in. a audytami firm oraz zarządzaniem przedsiębiorstwem i podejmowaniu decyzji w czasach niepewności. Na finał pierwszego dnia organizatorzy przewidzieli tradycyjnie uroczysta Galę Dinner połączona z aukcją charytatywną.

Równie ciekawy był drugi dzień kongresu, czyli sobota 18 maja. Na rozgrzewkę uczestnicy wzięli udział w gorącym panelu dyskusyjnym „Sztuczna inteligencja jako narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej w biznesie”, przygotowany przy współpracy z firmą Unima2000. Sztuczna inteligencja (AI) nie jest już nowinką lub czymś należącym do odległej, trudno przewidywalnej przyszłości. To teraźniejszość. Większość z nas nosi choćby telefony korzystające z rozwiązań opartych na AI. Wszyscy korzystający z internetu są w jakimś sensie niewolnikami coraz inteligentniejszych algorytmów. Niedługo nie będzie biznesu bez AI. Kto to rozumie, ten wygra.

Południowy panel dotyczył współpracy korporacji ze startupami – i osiąganym w ramach tych relacji „zaskakującym” efekcie synergii. W finałowej dyskusji „Biznes i dyplomacja. Skuteczne wsparcie na trudne czasy?” udział wzięli wytrawni dyplomaci i menedżerowie. Popołudnie wypełniły warsztaty biznesowe prowadzone przez znakomitych trenerów o wysokiej wiedzy merytorycznej i bogatym doświadczeniu zawodowym.

Zwieńczeniem Kongresu jest tradycyjny niedzielny piknik organizowany na terenie Royal Kraków Golf & Country Club w Ochmanowie pod Krakowem. - Kongres stanowi zatem znakomitą okazję do swobodnych rozmów, nawiązywania kontaktów biznesowych, dyskusji zarówno o świecie współczesnym, jak również planach rozwoju na przyszłość – podkreśla prof. Piotr Buła.

FLESZ - Umacnia się rynek pracownika. Oto zawody najbardziej pożądane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski