Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec lata nadchodzi - żegnamy upalną pogodę, ale gwałtowne zjawiska jeszcze zaskoczą

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
To mogą być ostatnie dni w tym roku, którym towarzyszyć będą wysokie upały
To mogą być ostatnie dni w tym roku, którym towarzyszyć będą wysokie upały Fot: Anna Kaczmarz / Polska Press
Na podstawie danych przekazanych przez IMGW możemy stwierdzić, że najbliższe dni przyniosą ochłodzenie, którego niektórzy z pewnością wyczekują. Ale to też oznacza nieuchronnie nadchodzący koniec lata. Niebawem wszyscy poczujemy pierwsze powiewy jesieni. Jak będzie wyglądała aura w nadchodzących dniach?

Sobota po południu na przeważającym obszarze kraju będzie pogodna, ale wysokie temperatury będą się utrzymywać do końca dnia. Najwyższe temperatury odnotują termometry na Mazowszu i Podlasiu – do 32 st. Celsjusza. Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska przekazała, że na zachodzie i w południowo-zachodniej Polsce możliwe będą przelotne burze.

Trochę więcej chmur pojawi się już na zachodzie i w południowo-zachodniej części kraju, aż po Karpaty. Tam czekają nas przelotne opady deszczu i burze, które zaczną się późnym popołudniem

- zapowiedziała Grażyna Dąbrowska

W trakcie burz wysokość opadów od 20 do 35 mm i porywy wiatru do 70 km/h z kierunków południowo-wschodnich i wschodnich. Może spaść również grad.

Synoptyk przekazała, że w nocy nadal będzie pogodnie w większości kraju. Temperatura wyniesie od 12-16 st. Celsjusza na wschodzie do 20 st. Celsjusza na Wybrzeżu. Wiatr przeważnie słaby.

Strefa dużego zachmurzenia dotrze od zachodu do Ustki, Poznania, Wrocławia, Opola, a także Karpat. W nocy możliwe będą tam przelotne burze, podczas których wysokość opadów osiągnie 20-30 mm. Porywy wiatru do 70 km/h.

W niedzielę i poniedziałek Polska będzie pozostawać w strefie obniżonego ciśnienia, natomiast z zachodu na wschód będzie się przemieszczał front burzowy popychany przez płynące z tego samego kierunku masy powietrza polarnego. Nastąpi nagła, odczuwalna zmiana pogody.

Niedziela nie przyniesie jeszcze diametralnej różnicy, jeśli chodzi o temperatury, ale będzie dało się już zaobserwować delikatne ochłodzenie. Od zachodu w stronę centrum spodziewane są przelotne opady deszczu do 15 l/mkw. Maksymalna temperatura na zachodzie kraju wyniesie 22 st. C, 24 st. C w centrum do 30 st. C na Podlasiu i Podkarpaciu. W trakcie burz uwaga na silny wiatr - może osiągnąć nawet 80-100 km/h.

Stan na niedzielę godz. 15.00: fale upałów zaczną oddalać się się na wschód
Stan na niedzielę godz. 15.00: fale upałów zaczną oddalać się się na wschód Fot: IMGW

Nowy tydzień przyniesie ochłodzenie

W poniedziałek niebo nad Polską północną, wschodnią i centralną będzie zachmurzone w stopniu umiarkowanym, miejscowo dużym. Wystąpią przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Pozostałe części kraju będą pogodne. Początek tygodnia przyniesie też wyraźniejsze ochłodzenie. Maksymalna temperatura wyniesie od 21 st. C na Pomorzu, przez 24 st. C w centrum kraju, do 26 st. C na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany.

Stan na poniedziałek godz. 15.00 - temperatury w całej Polsce będą już zdecydowanie niższe
Stan na poniedziałek godz. 15.00 - temperatury w całej Polsce będą już zdecydowanie niższe Fot: IMGW

We wtorek ugościmy już chłodny wyż napływający znad Morza Norweskiego. Będzie on ściągał z północy zimniejsze masy powietrza. Dzień będzie pogodny, jedynie nad północny zachód kraju nadciągnie więcej chmur, z których spaść może do 5 l/mkw. deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 st. C na Pomorzu, przez 23 st. C w części centralnej, do 26 st. C na Podkarpaciu. Wiatr z kierunku północno-zachodniego, słaby i umiarkowany, choć okresami mogą wystąpić silniejsze porywy.

Ostatni dzień sierpnia, który wypada w środę, będzie na ogół pogodny. Wyjątek będzie stanowić północ kraju - pojawią się tam w większej ilości kłębiaste chmury, które mogą przynieść przelotne burze i opady. Temperatura maksymalna wyniesie 20 st. C na Pomorzu, 22 st. C w części centralnej, do 24 st. C w północnych Karpatach. Wiatr północno-zachodni słaby i umiarkowany, w trakcie burz – silny.

Synoptycy są zdania, że maksymalne temperatury w Polsce będą przez kolejne dni systematycznie spadać. Najbardziej odczuwalne ochłodzenie jest spodziewane po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, w weekend 3-4 września. To wtedy słupki rtęci mogą wskazać maks. 19-20°C.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec lata nadchodzi - żegnamy upalną pogodę, ale gwałtowne zjawiska jeszcze zaskoczą - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski