Koniec Nocy Muzeów za darmo? Radni i muzealnicy mówią „nie”

Koniec Nocy Muzeów za darmo? Radni i muzealnicy mówią „nie”

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Koniec Nocy Muzeów za darmo? Radni i muzealnicy mówią „nie”
1/25
przejdź do galerii
Kontrowersje. Nowa interpretacja przepisów o podatku VAT może spowodować, że kończy się czas bezpłatnych Nocy Muzeów, Teatrów etc. Przeciw są muzealnicy, głos zabrali też radni
Zobacz galerię

Dotychczas instytucje kultury mogły odliczyć VAT w całości w wypadku wydatków, które ponoszą na rzecz promocji. Zaliczano do nich m.in. Noc Muzeów. Ale sytuacja się zmieniła. Wiceminister finansów Paweł Gruza, udzielając odpowiedzi na poselskie interpelacje, uznał takie działania za bezprawne. Jest to bowiem zdaniem resortu promowanie nie tylko działalności statutowej, ale i gospodarczej.


PRZECZYTAJ TEŻ ARTYKUŁ Pomysł ministerstwa skończy darmowe Noce Muzeów?


Oznacza to, że ze 100 proc. odzyskiwanego dotąd podatku VAT instytucje będą mogły teraz liczyć maksymalnie na kilkadziesiąt procent, wyliczone na podstawie tzw. prewspółczynnika, który pozwala wyliczyć, jaka część poniesionych kosztów towarów i usług, które wynikają z prowadzenia działalności gospodarczej. A to oznacza dla muzeów konieczność pokrycia straty wynikających np. z kosztów mediów, ochrony czy dodatkowo wykorzystanych materiałów, poniesionych na organizację niektórych przedsięwzięć. To z kolei grozi takim imprezom jak bezpłatna Noc Muzeów, darmowym festiwalom i koncertom albo galom promocyjnym.
W Krakowie to szczególny problem – nie tylko ze względu na liczbę muzeów. W mieście organizowane są bowiem m.in. Noc Teatrów, Noc Tańca, darmowe Wianki etc.

Muzea chcą mieć głos

Muzealnicy już rozważają podjęcie rozmaitych działań.
– Instytucje kultury powinny w interesie swoim i swoich widzów spróbować uświadomić, czym to grozi – tłumaczy Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie. Już wcześniej deklarował, że będzie namawiał kolegów do wystosowania pisma w tej sprawie choćby do ministra kultury Piotra Glińskiego. – Już raz nasz głos sprawił, że udało się zmienić niekorzystne przepisy dotyczące podatku od osób fizycznych, gdy praca muzealnika nie zyskała ulg jako praca autorska. Tylko szybka reakcja nam pomogła. I to dowód, że trzeba reagować – dodaje Świca.

Już wiadomo, że na początku przyszłego tygodnia zbierze się – zwołana w trybie pilnym – Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, której przewodniczy Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. Z kolei Dorota Folga-Januszewska, szefowa Komitetu Narodowego ICOM (Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzealników) zleciła ekspertyzy prawne w tej sprawie, które mają być orężem w dyskusji z ministerstwem finansów.

W podobnym tonie wypowiada się Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i szef Stowarzyszenia Muzealników Polskich. – Wystąpiliśmy o opinię prawną w tej sprawie i w oparciu o nią zamierzam stworzyć pismo do ministra. Będzie to pewnie na początku tygodnia – tłumaczy Niezabitowski.

Krakowscy radni apelują

Głos zabrali też radni. Przygotowali rezolucję do prezydenta RP i ministra finansów. Namawiają do odstąpienia od pomysłu. „Wprowadzenie nowego rozliczenia z Fiskusem doprowadzi do odpłatnego organizowania Nocy Muzeów, a tym samym cała idea promowania uczestniczenia Polaków w kulturze zostanie zniweczona. Ostatecznie nastąpi zapewne rezygnacja z organizowania takich wydarzeń, albo ich znaczne ograniczenia. Alternatywą będzie zwiększenie dotacji dla muzeów” – piszą w swojej rezolucji.
–Musimy zabrać głos dla dobra miasta– mówi radna Małgorzata Jantos.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo