Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec produkowania bezrobotnych

LIZ
W ciągu najbliższych czterech lat szkolnictwo zawodowe w powiatach: chrzanowskim, olkuskim i oświęcimskim zostanie gruntownie zmodernizowane.

MAŁOPOLSKA ZACHODNIA. Miliony na wzmocnienie kształcenia zawodowego

I nie chodzi tylko o bazę techniczno-usługową, ale także program nauczania, doradztwo edukacyjno-zawodowe oraz doskonalenie kadry pedagogicznej. Szkoły zawodowe i technika przestaną kształcić w zawodach nadwyżkowych, a ich absolwenci nie będą zasilać szeregów bezrobotnych, ale zdobędą solidne wykształcenie i umiejętności praktyczne, które pozwolą od razu znaleźć pracę.

Trzy powiaty biorą udział w projekcie systemowym "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce", który realizuje Urząd Marszałkowski w Krakowie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w całej Polsce. Projekt będzie realizowany do końca 2014 roku, a jego budżet jest szacowany na 140 mln zł. Na ten rok do wydania zaplanowano 24,5 mln zł. Głównym celem projektu jest wzmocnienie kształcenia zawodowego na tym terenie i powiązanie oferty szkół zawodowych oraz techników z potrzebami rynku pracy.

- Kształcenie zawodowe w naszym kraju w ostatnich 10 latach na pewno osłabło. Dziś, gdy funkcjonujemy w gospodarce globalnej, musimy je odbudować. Zachęcam wszystkie szkoły do udziału w tym projekcie. Liczę, że zakończy się on naszym wspólnym sukcesem - przekonuje Marek Sowa, członek zarządu województwa małopolskiego.

Projekt zakłada doposażenie szkół w niezbędny sprzęt, dzięki któremu uda się zmodernizować bazę techniczno-usługową, z której korzystają uczniowie. Młodzież ma mieć bowiem więcej zajęć praktycznych, w tym także odbywać szkolenia i kursy u pracodawców. Przedsiębiorcy, którzy włączą się do projektu będą mogli otrzymać zwrot kosztów poniesionych na ten cel. Pracodawcy będą też mogli wpływać na kształtowanie swoich przyszłych pracowników. Chodzi o to, by oferty edukacyjne szkół powiązać z potrzebami rynku pracy. Do tej pory, jak wynika z raportu NIK, ponad 40 proc. szkół zawodowych dla dorosłych w Polsce kształci w zawodach nadwyżkowych czyli produkuje kolejnych bezrobotnych. Zajęcia dla uczniów finansowane ze środków unijnych powinny ruszyć już we wrześniu.

(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski