Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec studenckiej beztroski na Miasteczku

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Miasteczko AGH to główne miejsce krakowskich juwenaliów
Miasteczko AGH to główne miejsce krakowskich juwenaliów fot. Wojciech Godorowski
Policja może już patrolować teren Miasteczka Studenckiego AGH bez zgody władz uczelni. Studenci krytykują tę decyzję, ale okoliczni mieszkańcy są z niej zadowoleni

„Gdzie jest nasza autonomia?” - zadaje pytanie społeczność Akademii Górniczo-Hutniczej w reakcji na nowe porozumienie pomiędzy władzami uczelni a krakowską policją.

- Do tej pory funkcjonariusze nie mogli wejść na teren AGH bez zgody rektora uczelni. Teraz po poinformowaniu mogą wejść policjanci w ramach służby patrolowej (patrole prewencji) oraz obchodowej (czyli dzielnicowi) - informuje podkom. Łukasz Czyż, naczelnik Wydziału Prezydialnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Informacja o porozumieniu, które ma obowiązywać do końca września 2020 roku, wywołała spore emocje wśród krakowskich studentów, którzy przez lata przyzwyczaili się do faktu, że teren Miasteczka Studenckiego AGH był miejscem niczym nieskrępowanego biesiadowania, zwłaszcza jeśli chodzi o spożywanie alkoholu pod gołym niebem.

Oficjalnie wyskokowymi trunkami można się tutaj raczyć w tylko pięciu klubach studenckich wraz z przylegającymi do nich ogródkami. W praktyce jednak bywało z tym różnie. Dlatego studenci obawiają się, że wraz z nowymi uprawnieniami policyjnymi na Miasteczku zmieni się to bezpowrotnie.

- Zwiększona liczba patroli pojawia się zawsze tam, gdzie jest to potrzebne. Tak było w poprzednich latach, tak będzie i tym razem podczas zbliżających się juwenaliów - zapowiada Łukasz Czyż. To właśnie tradycyjne święto studentów (w tym roku w dniach 9-14 maja) jest czasem, kiedy na terenie Miasteczka Studenckiego AGH imprezują tysiące młodych ludzi.

Podczas juwenaliów porządku pilnowała tu zawsze ochrona oraz studenckie służby patrolowe. - Policja była wzywana tylko w sytuacjach tego wymagających, czyli wtedy, gdy kompetencje ochrony były niewystarczające - informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH. Policjanci podkreślają, że w skali roku liczba przestępstw i wykroczeń w okolicach Miasteczka nie odbiega znacząco od danych z innych rejonów Krowodrzy.

Władze uczelni są zadowolone z osiągniętego porozumienia z mundurowymi. - Intencją oraz nadrzędnym celem zawartego porozumienia jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Miasteczka oraz wszelkim osobom przebywającym na terenie kampusu - podkreśla prof. Tadeusz Słomka, rektor krakowskiej AGH. Zapewnia jednocześnie, że szczegóły umowy, np. zakres i zasady działania funkcjonariuszy na terenie uczelnianego kampusu, będą przedmiotem dalszych ustaleń.

Warto przy tym podkreślić, że krakowska policja nie planuje zwiększenia liczby regularnych patroli w okolicach Miasteczka, bo nie ma aż tak wielu funkcjonariuszy. A o stałą obecność mundurowych na terenie uczelnianego kampusu przez ostatnie lata najbardziej apelowali mieszkańcy Krowodrzy.

- Osoby sąsiadujące z Miasteczkiem najczęściej zwracały nam uwagę na zakłócanie ciszy nocnej w okolicach sklepów całodobowych - tłumaczy Zygmunt Wierzbicki, przewodniczący Rady Dzielnicy V Krowodrza. Jednak skargi na samych studentów nie wpłynęły.

WIDEO: Kosmiczny sukces studentów AGH. Zbudowali rakietę

Źródło:TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski