Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koniec z plastikowymi odpadami zaśmiecającymi środowisko. Będzie zakaz sprzedaży

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
ignartonosbg/Pixabay
Plastikowe słomki, talerzyki czy sztućce już wkrótce odejdą do lamusa także w Polsce - rząd przyjął projekt ustawy zakazującej sprzedaży artykułów jednorazowego użytku. To dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy, które powinno było nastąpić już ponad rok temu.

Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów we wtorek 20 grudnia. Chodzi dokładnie o zmianę ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, a także innych ustaw. Zakazane będzie wprowadzanie do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki), talerze, słomki, czy styropianowe pojemniki na posiłki i napoje.

Czytaj też: Na tych ulgach podatkowych zyska najwięcej osób

Projekt jest implementacją dyrektywy Unii Europejskiej z czerwca 2019 roku, wprowadzającej zakaz sprzedaży tego typu artykułów. Zgodnie z tą dyrektywą, na terenie większości państw członkowskich UE, plastikowe produkty zostały wycofane z obrotu już wiele miesięcy temu. Wyjątkiem pozostają Estonia i właśnie Polska, która do tej pory nie dostosowała się do unijnych wytycznych, przez co wciąż zaśmiecające planetę przedmioty są w sprzedaży.

Obserwuj nas także na Google News

Polska miała przyjąć stosowną ustawę dostosowującą prawo do dyrektywy UE jeszcze 3 lipca 2021 roku. Dzieje się to jednak dopiero teraz. Kancelaria Premiera podkreśla, że plastikowe odpady mają fatalny wpływ na środowisko, szczególnie ekosystemy mórz i oceanów. Jak czytamy w komunikacie, ilość odpadów w ocenach i morzach stale rośnie. Pod względem ilościowym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stanowią 50 proc. wszystkich odpadów, które występują w środowisku morskim.

"Odpady z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na wiele gatunków, które występują w środowisku morskim, takich jak: żółwie, wieloryby, ptaki oraz niektóre gatunki ryb bądź skorupiaków. Zwierzęta giną zaplątane w odpady albo mylą je z pożywieniem, przez co finalnie tworzywa sztuczne mogą trafić do łańcucha pokarmowego człowieka. Poza szkodliwym oddziaływaniem na środowisko naturalne, a także potencjalnym oddziaływaniem na zdrowie ludzi, odpady morskie z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na takie rodzaje działalności jak turystyka, rybołówstwo czy żegluga. Dochodzi również do utraty wartościowego materiału, który staje się odpadem mimo, że mógłby zostać ponownie wprowadzony do gospodarki" - zaznacza KPRM.

Wprowadzony zostanie również obowiązek umieszczania na produktach informacji dotyczących m.in. obecności tworzyw sztucznych w wyżej wymienionych produktach oraz o wynikającym z tego negatywnym wpływie na środowisko, tj. zaśmiecania lub innych nieodpowiednich sposobach unieszkodliwiania odpadów w przypadku niniejszych artykułów. Chodzi tu m.in. o chusteczki nawilżane, podpaski higieniczne, wyroby tytoniowe z filtrami oraz kubki na napoje.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec z plastikowymi odpadami zaśmiecającymi środowisko. Będzie zakaz sprzedaży - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski