Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów we wtorek 20 grudnia. Chodzi dokładnie o zmianę ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, a także innych ustaw. Zakazane będzie wprowadzanie do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki), talerze, słomki, czy styropianowe pojemniki na posiłki i napoje.
Czytaj też: Na tych ulgach podatkowych zyska najwięcej osób
Projekt jest implementacją dyrektywy Unii Europejskiej z czerwca 2019 roku, wprowadzającej zakaz sprzedaży tego typu artykułów. Zgodnie z tą dyrektywą, na terenie większości państw członkowskich UE, plastikowe produkty zostały wycofane z obrotu już wiele miesięcy temu. Wyjątkiem pozostają Estonia i właśnie Polska, która do tej pory nie dostosowała się do unijnych wytycznych, przez co wciąż zaśmiecające planetę przedmioty są w sprzedaży.
Obserwuj nas także na Google News
Polska miała przyjąć stosowną ustawę dostosowującą prawo do dyrektywy UE jeszcze 3 lipca 2021 roku. Dzieje się to jednak dopiero teraz. Kancelaria Premiera podkreśla, że plastikowe odpady mają fatalny wpływ na środowisko, szczególnie ekosystemy mórz i oceanów. Jak czytamy w komunikacie, ilość odpadów w ocenach i morzach stale rośnie. Pod względem ilościowym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stanowią 50 proc. wszystkich odpadów, które występują w środowisku morskim.
"Odpady z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na wiele gatunków, które występują w środowisku morskim, takich jak: żółwie, wieloryby, ptaki oraz niektóre gatunki ryb bądź skorupiaków. Zwierzęta giną zaplątane w odpady albo mylą je z pożywieniem, przez co finalnie tworzywa sztuczne mogą trafić do łańcucha pokarmowego człowieka. Poza szkodliwym oddziaływaniem na środowisko naturalne, a także potencjalnym oddziaływaniem na zdrowie ludzi, odpady morskie z tworzyw sztucznych mają negatywny wpływ na takie rodzaje działalności jak turystyka, rybołówstwo czy żegluga. Dochodzi również do utraty wartościowego materiału, który staje się odpadem mimo, że mógłby zostać ponownie wprowadzony do gospodarki" - zaznacza KPRM.
Wprowadzony zostanie również obowiązek umieszczania na produktach informacji dotyczących m.in. obecności tworzyw sztucznych w wyżej wymienionych produktach oraz o wynikającym z tego negatywnym wpływie na środowisko, tj. zaśmiecania lub innych nieodpowiednich sposobach unieszkodliwiania odpadów w przypadku niniejszych artykułów. Chodzi tu m.in. o chusteczki nawilżane, podpaski higieniczne, wyroby tytoniowe z filtrami oraz kubki na napoje.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót