MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024 rozstrzygnięty! Firmy i szkoły z Małopolski nagrodzone

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
III. edycja konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024” przyniosła nam nowych liderów GOZ w województwie małopolskim
III. edycja konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024” przyniosła nam nowych liderów GOZ w województwie małopolskim Anna Kaczmarz
Już po raz kolejny nagrodziliśmy zwycięzców naszej akcji „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024”. Podczas prestiżowej gali uhonorowaliśmy laureatów III edycji ekokonkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024”. Jak edukować dzieci i przekonać je do stosowania zasad ekologii w praktyce? Co zrobić, by zminimalizować degradację środowiska naturalnego, ale jednocześnie rozwijać firmę? Zwycięzcy „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024” to nie tylko wiedzą, ale już stosują.

Spis treści

GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024 - to szansa dla firm i szkół

Konkurs „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024” ma na celu wyróżnienie i nagrodzenie tych przedsiębiorców, którzy GOZ stosują w swojej codziennej działalności, dzięki czemu minimalizują degradację środowiska naturalnego, jednocześnie napędzając swój biznes w myśl zasady zrównoważonego rozwoju. Konkurs ma także wyłonić i docenić te placówki edukacyjne, które stosują GOZ, a a także wychowują młodzież w duchu ekologicznej edukacji.

Dziś w szacownych murach Narodowego Banku Polskiego w Krakowie odbyła się uroczystość, w trakcie której nagrodziliśmy tych właścicieli firm i przedstawicieli szkół, którzy sprostali wymaganiom gospodarki obiegu zamkniętego, wzięli udział w konkursie „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024” i są liderami w dziedzinie ekologii w swoich branżach.

Organizatorem wydarzenia był "Dziennik Polski". Uczestników powitał Piotr Rąpalski, p.o. redaktora naczelnego "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

Nasz konkurs, przeprowadzony wspólnie z Województwem Małopolskim oraz Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, ma na celu wyróżnienie małopolskich przedsiębiorców, którzy w swojej działalności kierują się ideą gospodarki obiegu zamkniętego, a także szkół (stawiamy na edukację!). Warto bowiem podkreślić, że nasza akcja cieszy się rosnącą popularnością wśród placówek edukacyjnych województwa małopolskiego, jest to bowiem świetna okazja do zaprezentowania dotychczasowych działań szkół, opartych na założeniach GOZ.

Kto został Liderem Małopolski 2024 Gospodarki Obiegu Zamkniętego?

Zwycięzcy konkursu „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024”:

Laureatów honorowali: Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dr Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Grzegorz Nowosielski, prezes Makroregionu Południe Polska Press Grupa (wydawcy m.in. "Dziennika Polskiego"), Joanna Kulczycka, kierownik Zakładu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, oraz Dagmara Hnat-Szumny, pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. klimatu, środowiska i poprawy jakości powietrza.

Jak podkreślał wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, GOZ to inwestycja w przyszłość.

- Konkurs „GOZ Biznes - Lider Małopolski 2024” ma pomagać wypromować idee gospodarki cyrkularnej. Musimy wszyscy minimalizować powstawanie odpadów, inaczej odpady zdominują ludzkość - stwierdził wicemarszałek Józef Gawron, otwierając galę laureatów.

Potwierdził to wykład "Produkty uboczne - czy mogą rozwiązać problemy gospodarki odpadami w systemach GOZ", perfekcyjnie przygotowany i zaprezentowany przez dr. inż. Macieja Gliniaka (kierownik Laboratorium Fizyko-Chemicznych i Mikrobiologicznych Analiz Odpadów, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) i mgr inż. Beatę Matuszek (zastępca kierownika Laboratorium Fizyko-Chemicznych i Mikrobiologicznych Analiz Odpadów, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie).

Natomiast przedstawiony przez dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafała Soleckiego program wsparcia i instrumentów finansowych, z których mogą korzystać małopolscy przedsiębiorcy i pracownicy małopolskich firm w najbliższych latach, dał nam konkretne przykłady efektów ochrony środowiska, choćby poprzez wydłużenie życia produktów i oszczędność zasobów wody i energii.

ZOBACZ „GOZ LIDER MAŁOPOLSKI"

GOZ - co to znaczy?

Celem GOZ (gospodarka obiegu zamkniętego, w skrócie: GOZ) jest zminimalizowanie wytwarzania odpadów trafiających do środowiska. Gospodarka obiegu zamkniętego zakłada, że produkty, materiały oraz surowce, zarówno te wykorzystane do wytworzenia danego wyrobu, jak i jego eksploatacji, a także pozostające po nim odpady, powinny pozostawać w obiegu gospodarczym tak długo, jak jest to możliwe. Złotą zasadą GOZ jest reguła „3R” – Reduce, Reuse, Recycle (ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj). Dotychczas powstawanie odpadów było ostatnim etapem "życia" produktów. Teraz są one traktowane jako surowce wtórne i ponownie wykorzystywane. W ten sposób chronimy środowisko naturalne, oszczędzamy zasoby i uczymy wrażliwości na otaczający nas świat.

Stosowanie zasad GOZ może wydawać się niełatwym zadaniem, ale wartym trudu, nie tylko ze względów ekologicznych czy etycznych, ale także finansowych. Dlaczego?

W działaniach firm i przedsiębiorstw, a także w sferze edukacji widać coraz większą potrzebę na budowanie ekologicznej świadomości. Firmy, które zmieniają sposób projektowania i stawiają na jakość swoich wyrobów, przedłużając ich żywotność, zyskują w oczach konsumentów. Solidne produkty budzą zaufanie i są częściej wybierane podczas zakupów. W ten sposób nie tylko dbamy o czyste środowisko, ale i skutecznie budujemy wizerunek firmy i marki.

Nie do przecenienia są także działania, podejmowane w sferze edukacji. Dzięki zaangażowaniu młodych, możemy mieć nadzieję na społeczeństwo bardziej świadome i odpowiedzialne, które będzie lepiej przygotowane na stawianie czoła ekologicznym i gospodarczym wyzwaniom najbliższych lat.

Główni Partnerzy konkursu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski