Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs. Politechnika Krakowska i Wawel Service - czyli praca młodych twórców nad projektem energooszczędnego pawilonu

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Wieżowiec Skyshelter.zip został zaprojektowany przez studentów
Wieżowiec Skyshelter.zip został zaprojektowany przez studentów Wizualizacja: J. Kulisa, D. Granosik i P. Pańczyk
Organizatorzy, którymi są Politechnika Krakowska oraz firma Wawel Service (konkursowi patronuje nasza redakcja), stawiają sobie za cel promocję najnowszych technologii budowlanych, także z dziedziny energooszczędności. Konkurs jest świadectwem zmian w pojmowaniu architektury, która uważana była za symbol trwałości, piękna i użyteczności. Dziś wiele obiektów podporządkowanych jest przede wszystkim funkcjonalności.

W centrum zainteresowania architektów światowej sławy

- Zainteresowanie małymi formami architektonicznymi, często łatwo demontowalnymi, wynika z dużej mobilności współczesnego człowieka, a także chęci tworzenia obiektów, które będą bardzo praktyczne - stwierdza kurator konkursu dr hab. inż. arch. Marcin Charciarek z Politechniki Krakowskiej. Punktem odniesienia mogą być pawilony, projektowane na światowe wystawy EXPO przez najwybitniejszych architektów świata. Jedna z ,,ikon” tego budownictwa, czyli architekt Ludwig Mies van der Rohe, kierował się zasadą ,,Mniej znaczy więcej”. - Naszym zadaniem jest między innymi zbudowanie obiektu, który zostanie zaprojektowany przez studentów wydziału architektury, czyli młodych ludzi, którzy w przyszłości będą decydowali o kształcie otaczającej nas przestrzeni - podkreśla Adrian Potoczek, przedstawiciel firmy Wawel Service. - ierwsze efekty konkursu zobaczymy już w kwietniu. W pawilonie nacisk położony będzie na zagadnienie walki ze smogiem poprzez oszczędność energii z jednej strony, a z drugiej - zastosowanie odpowiednich filtrów, które zapewnią czyste i wolne od smogu oraz alergenów powietrze wewnątrz. Podjęliśmy starania, aby w ramach współpracy z nami obiekt ten został wyposażony między innymi w najbardziej zaawansowane systemy wytwarzania i oszczędzania energii. Obiekt ten będzie docelowo wykorzystywany przez Wawel Service jako modelowy dla późniejszych realizacji.

Wieżowiec lekki jak origami

Przykładem wielkiej siły wyobraźni młodych twórców może być projekt studenta III roku architektury na Politechnice Krakowskiej Jakuba Kulisa, który wraz z Damianem Granosikiem (Politechnika Łódzka) i Piotrem Pańczykiem (Politechnika Wrocławska) zaprojektowali Skyshelter.zip - wieżowiec składany jak origami, który można szybko zbudować na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Obiekt ten zwyciężył w 2018 roku w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie - „eVolo Skyscraper Competition” (zgłoszono do niego 526 projektów z całego świata.

Projekt oparty jest o supernowoczesny materiał - folię ETFE, która jest bardzo elastyczna, a jednocześnie spełnia większość parametrów, jakimi cechuje się szkło. Dzięki lekkiej konstrukcji, składany wieżowiec, świetnie widoczny z oddali, można szybko zbudować np. na potrzeby zwalczających klęski żywiołowe.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Liczba zadłużonych Polaków rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski