Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkursowe Targi Książki 2016 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Gazur
Literatura. Anna Machcewicz została laureatką Nagrody im. Jana Długosza za książkę „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980”

Co roku Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to obok spotkania wydawców i czytelników wiele konkursów, by wymienić tylko te najważniejsze - na książkę edytorsko doskonałą, najlepszą książkę na jesień, najlepszy podręcznik i skrypt akademicki. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy wyłonione zostanie również najlepsze wydawnictwo o górach. Ale wydarzeniem o najwyższej randze jest prestiżowy Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza.

Autor: Urszula Wolak
Jego celem jest nagrodzenie dzieła o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Konkurs promuje publikacje wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury. - To książki, które nie tylko dotyczą poważnych tematów z zakresu humanistyki, ale przede wszystkim są fascynującą lekturą, otwierającą nowe horyzonty - mówi Grażyna Grabowska, prezes firmy Targi w Krakowie, organizatora MTK. - Choć wiem, że niektóre ich tytuły brzmią zawile, proszę mi wierzyć, że każdą z nich warto przeczytać - dodaje.

W tym roku spośród 10 nominowanych do konkursu publikacji jury pod przewodnictwem profesora Władysława Stróżewskiego wybrało Annę Machcewicz za tom „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980”, wydanyprzez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (rok 2015). To rzecz o strajku z sierpnia 1980 roku, którego centrum znajdowało się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Zakończyło go podpisanie słynnych porozumień sierpniowych, w których władza zgadzała się na ustępstwa wobec protestującego społeczeństwa. Autorka przygotowując się do pisania, korzystała m.in. z archiwaliów, ale i badań socjologicznych z lat 80. - Wydawało mi się, że to ciekawa historia, która wciąż jeszcze nie została w całej rozciągłości opisana. Sama tę historię pamiętam z perspektywy dziecka - mówiła o swej książce Anna Machcewicz.

Laureatka otrzyma 30 000 zł i statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego.

Gość specjalny: Izrael

Tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie - „Żeby czytać, trzeba być otwartym” - nie jest przypadkowe. Zaczerpnięto je z twórczości Etgara Kereta, którego ojczyzna - Izrael - jest tegorocznym gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. - Warto podkreślić, że literatura izraelska cieszy się w Polsce sporą popularnością - zaznacza Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Co roku do księgarń trafia wiele tytułów, których autorami są zarówno hebrajscy pisarze, jak i zafascynowani kulturą i tradycją twórcy spoza Izraela. Wśród gości, którzy spotkają się z czytelnikami, są m.in. Zeruya Shalev, najczęściej obecnie tłumaczona z hebrajskiego autorka, wnuk byłego premiera Izraela Eszkolem Nevo, Dror A. Mishani, a także Meir Shalev. Swoją obecność potwierdziła także Litwinka Nida Degutienė, która po kilku latach spędzonych w Izraelu wydała niezwykły przewodnik po kulinarnych obyczajach wschodniej kuchni. - Dla nas to przede wszystkim wielki zaszczyt, że zostaliśmy w tym roku zaproszeni jako gość honorowy. Mam nadzieję, że ci czytelnicy, którzy zechcą wziąć udział w targach, będą mogli dokonać wielu odkryć, gdy chodzi o naszą historię i kulturę - mówiła wczoraj przy okazji konferencji prasowej ambasador Izraela w Polsce - Anna Azari.

Ale ta izraelska wizyta literacka w Krakowie ma wiele oblicz. W Żydowskim Muzeum Galicja prezentowane są fotografie urodzonej we Włoszech, a mieszkającej w Izraelu artystki Iris Nesher. Przed obiektyw aparatu zaprosiła 36 zajmujących się pisaniem kobiet. Poprosiła je, by zaprezentowały fragment tekstu, który ma dla nich szczególne wrażenie. - To rzecz o rozmawianiu ze sobą i budowaniu więzi - mówiła artystka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski