Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkursy z wykładami

PSZ
Kto dostał po śmierci Achillesa jego zbroję, jak nazywał się potwór, który trzy razy dziennie połykał morze i je wypluwał albo jakie rady na czas nieszczęść zawierały księgi Sybilli, musiało wiedzieć 120 uczniów krakowskich szkół podstawowych, którzy rozwiązywali złożony ze stu pytań test. Właśnie rozpoczął się XI Krakowski Turniej Wiedzy o Mitologii i Antyku, zorganizowany w Domu Kultury "Podgórze".

Turniej Wiedzy o Mitologii i Antyku

   Od lat cieszy się on ogromnym zainteresowaniem młodzieży. W jego ubiegłorocznej edycji wzięło udział ok. 2 tys. osób. Najważniejszą część turnieju stanowią testy: uczniowie podstawówek muszą znać mitologię grecką i rzymską, dla gimnazjalistów przygotowano dodatkowe pytania, dotyczące teatru, filozofii i sztuki starożytnej Grecji, a testy dla licealistów poszerzono m.in. o pytania związane z historią antyku. - Testy bardzo trudne, jednak dzieci mają niewiarygodnie dużą wiedzę. Znają szczegóły dotyczące mitologii, a nawet imiona i nazwy własne - _stwierdziła Iwona Wernikowska, kierownik Działu Imprez DK "Podgórze". - Prócz testów turniej obejmuje również konkurs plastyczny, którego temat w tym roku brzmi "Bogowie i herosi" (prace dostarczać można do 25 bm.), a także konkurs recytatorski "Proza i poezja antyku" (odbędzie się on w dniach 17 - 19 listopada - wciąż jeszcze przyjmujemy zgłoszenia)._
   Turniejowi towarzyszą wykłady poświęcone m.in. filozofii, sztuce i teatrowi starożytnej Grecji i Rzymu. Wczoraj ich uczestnicy wysłuchali referatu pt. "Aktor w teatrze antycznym", a dziś będą mieli okazję zapoznać się z architekturą teatralną oraz genezą teatru i dramatu antycznego (godz. 13). Na 3 listopada zaplanowano wykłady "Mit a filozofia na przykładzie jońskich filozofów przyrody" (godz. 11) oraz "Sokrates - człowiek i filozof - oraz jego uczniowie" (godz. 13), natomiast 9 listopada prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii UJ opowie o odkryciach archeologicznych (Sanktuarium Zeusa w Olimpii o godz. 11, Delfy - wyrocznia Apollina o godz. 13). Wszystkie wykłady odbywają się w DK "Podgórze" przy ul. Krasickiego 18 (wstęp wolny).
(PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski