Konsolidacja i refinansowanie kredytu gotówkowego a zwrot prowizji

Materiał informacyjny
Jeżeli poprzez konsolidację lub refinansowanie spłaciłeś kredyt konsumencki, w tym również kredyt gotówkowy, wcześniej, niż wynikało to z umowy, przysługuje ci zwrot części należnej prowizji i innych kosztów związanych z udzieleniem kredytu. Zwrot powinien obejmować okres, o który skrócony został czas obowiązywania umowy. Gwarantują to przepisy ustawy o kredycie konsumenckim oraz wyrok TSUE z dnia 11 września 2019 r. (C-383/18).

Wyjaśnijmy, że konsolidacja i refinansowanie to dwa podobne produkty finansowe, jednak nie tożsame. Są przeznaczone dla dwóch różnych odbiorców, chociaż oba stosuje się w przypadku, gdy kredytobiorca chce poprawić swoją sytuację finansową i ułatwić regulację zaciągniętego zadłużenia.

Na czym polega umowa o kredyt konsolidacyjny?

Kiedy zawierasz umowę o kredyt konsolidacyjny, wszystkie twoje wcześniejsze zobowiązania zostają zsumowane i zastąpione jednym. Jest to o tyle korzystne, że zyskujesz lepsze warunki finansowania, możliwość wydłużenia okresu spłaty zobowiązania czy uproszczenie spłaty zadłużenia, ponieważ wiele rat zastępuje jedna. Inaczej mówiąc: umowa o kredyt konsolidacyjny pozwala na spłatę wszystkich wcześniejszych zobowiązań kilku różnych instytucji, np. pożyczek, kredytów, kart kredytowych lub limitów na koncie.

Na czym polega umowa o kredyt refinansowany?

Poprzez zawarcie umowy o kredyt refinansowany jest ci udzielany nowy kredyt z innego banku lub podmiotu trzeciego w celu zastąpienia wcześniejszego zobowiązania nowym długiem. Zyskujesz przez to korzystniejsze warunki spłaty kredytu, np. obniżenie miesięcznej raty poprzez wydłużenie okresu kredytowania lub eliminację obowiązku ubezpieczenia kredytu. Najczęściej umowę o kredyt refinansowany zawiera się w celu spłaty wcześniej zaciągniętego kredytu hipotecznego, ponieważ zwykle umowy o taki kredyt wiążą się z długim okresem kredytowania, a zmiana tego poprzez refinansowanie skutkuje obniżeniem całkowitego kosztu kredytu. Można jednak spłacić także w ten sposób kredyt konsumencki.

Poprzez refinansowanie spłacasz tylko jedno zobowiązanie, a poprzez konsolidację kilka zobowiązań i to jest podstawowa różnica pomiędzy konsolidacją a refinansowaniem.

Zwrot prowizji i innych należności

Be względu na to, czy zawarłeś umowę o kredyt konsolidacyjny, czy o kredyt refinansowany w celu wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego (w tym także kredytu gotówkowego), bank lub inna instytucja finansowa powinny zwrócić ci (z reguły proporcjonalne) koszty dotyczące prowizji, opłat albo ubezpieczenia kredytu. Podstawą zwrotu stanowi w tym przypadku art. 49 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (t.j. z dnia 16 maja 2019 r., Dz. U., poz. 1083 ze zm.) oraz wyrok TSUE z dnia 11 września 2019 r. (C-383/18).

Powinieneś zwrócić się do banku lub innej instytucji, która udzieliła ci kredytu, z żądaniem zwrotu przysługujących ci należności. W razie problemów z ich wyegzekwowaniem możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy Związku Zwrotów Bankowych: https://zwrotybankowe.pl/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski