Konstruktorzy robotów mobilnych z AGH najlepsi w całej...

Konstruktorzy robotów mobilnych z AGH najlepsi w całej Europie

Marcin Warszawski

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Nauka. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zdobyli trzy medale podczas największych i najważniejszych zawodów robotów mobilnych w Europie – RobotChallange w Wiedniu.
W tegorocznej edycji tego prestiżowego konkursu wzięło udział ponad 500 konstruktorów robotów z 40 krajów.

Po raz kolejny w historii RobotChallange końcową klasyfikację wygrali Polacy, zdobywając cztery złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale. Warto dodać, że Polska okazała się najlepsza już po raz czwarty z rzędu!

Oprócz licznie reprezentowanych drużyn ze Starego Kontynentu nasi studenci pokonali między innymi przedstawicieli takich krajów, jak Japonia, Brazylia, Kanada, Tajwan, Arabia Saudyjska, Indie czy Stany Zjednoczone – powiedział nam Bartosz Dembiński, rzecznik Akademii Górniczo-Hutniczej.

Studenci krakowksiej uczelni dali się poznać w Wiedniu z jak najlepszej strony. W tym roku skonstruowane przez nich roboty startowały m.in. w takich konkurencjach jak minisumo (zapasy robotów na macie) czy line follower (wyścig robotów śledzących czarną linię).

Właśnie w tej pierwszej kategorii, w której waga robota to maksymalnie 500 gramów, a jego wymiary nie mogą przekroczyć 10 cm na 10 cm, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej zdominowali konkurencję, zdobywając złoty (robot „Storm II”) i brązowy medal (robot „Storm I”). Sztuka ta udała się dwóm konstruktorom z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Konradowi Stefańskiemu i Łukaszowi Sarzyńskiemu. Obaj są studentami kierunku automatyka i robotyka oraz członkami koła naukowego „Controllers”.

Brązowy medal zdobyli również studenci koła naukowego „Integra” – Adam Fleszar i Jarosław Korus – z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, których robot „Thunderbolt” był jednym z naj- szybszych na austriackich zawodach.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo