Pamiętają o Bułacie O.
_- Nasza biblioteka kontynuuje akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem postanowiliśmy uczcić 80. rocznicę urodzin Bułata Szawłowicza Okudżawy - _mówi Joanna Moskal, kierownik nowobrzeskiej biblioteki, która przybliżyła zebranym sylwetkę wielkiego rosyjskiego barda. W spotkaniu z poezją pieśniarza i prozaika udział wzięły udział klasy I i II nowobrzeskiego gimnazjum. Poezję Bułata Okudżawy czytali im Irena Fularska, Jan Chojka, Jacek Zawartka, Włodzmierz Doniec, Krzysztof Krzyżanowski i Arkadiusz Fularski. Specjalną atrakcją była herbata z samowara i możliwość wysłuchania najpiękniejszych nagrań z czarnych płyt analogowych, które odnalazł w swoich zbiorach wójt Jan Chojka.
Gościem specjalnym imprezy był konsul Federacji Rosyjskiej Leonid Rodionow. - _Kiedy dostałem zaproszenie, byłem mocno zaskoczony, że w małej podkrakowskiej miejscowości__obchodzona jest rocznica urodzin Bułata Okudżawy. Nie przypuszczałem też, że twórczość Okudżawy tak pięknie brzmi w języku polskim. Chciałbym wam, gimnazjaliści, powiedzieć, że wasza przyszłość to wykształcenie, to wiedza i kultura o innych narodach. Musicie jako członkowie Unii Europejskiej wiedzieć, kto obok was mieszka, kim są wasi sąsiedzi - _mówił dyplomata.
Obok rozmów o kulturze, nie zabrakło też innych tematów. Konsul został zapoznany z historią stacjonującej w Nowym Brzesku przed stu laty carskiej brygady pograniczników. Bardzo interesował się obecnym stanem grobów carskich żołnierzy. Ustalono, że groby zostaną uporządkowane przy pomocy Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Rozmawiano też o możliwościach sprzedaży do Rosji produktów rolniczych wytworzonych na terenie gminy Nowe Brzesko. - _Nasze drzwi są szeroko dla polskich rolników otwarte, ale mówimy wam: wstępując do Unii Europejskiej nie zróbcie tego samego błędu jak w 1992 roku, kiedy zerwaliście stosunki gospodarcze z nami i wasze miejsce zajęli Azjaci - _mówił konsul Leonid Rodionow.
Tekst i fot: (AF)