Kontrowersje na Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu. Co zrobiła wykładowczyni?

Monika Pawłowska
Skandaliczna lekcja angielskiego on-line wydarzyła się 12 czerwca 2021 r. w oswięcimskiej uczelni.
Skandaliczna lekcja angielskiego on-line wydarzyła się 12 czerwca 2021 r. w oswięcimskiej uczelni. Arch. Monika Pawłowska
Wielkie emocje wzbudziło nagranie, które wyciekło do internetu, z zajęć online z języka angielskiego prowadzonych na Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. W materiale słychać, jak wykładowczyni, nie panując nad emocjami, krzyczy na studentów, wyznaczając m.in. zasady egzaminów. Słowo „absolutnie” pada kilka razy, by uzmysłowić grupie, kto tu rządzi i kto ma rację. Uczelnia zawiesiła wykładowczynię w obowiązkach, jednocześnie zawiadamiając o całej sytuacji Rzecznika Dyscyplinarnego. Z kolei do organów ścigania skierowała zawiadomienie o możliwości złamania prawa w związku z opublikowaniem nagrania. Wykładowczyni za swoje zachowanie przeprosiła.

FLESZ - Zmiana pracy, a pandemia

"To przeciążenia zawodowe" - tłumaczy się wykładowczyni

Skandaliczna lekcja angielskiego online wydarzyła się 12 czerwca 2021. Na nagraniu słychać głównie podniesiony głos wykładowcy, która „absolutnie” rządzi podczas zajęć, przypisując studentowi Radosławowi spoufalenie się i niepotrzebne dyskusje. Całej grupie grozi dyscyplinarką. Słuchając nauczycielki trudno nie odnieść wrażenia, że straciła panowanie nad emocjami. Swoje zachowanie wyjaśnia w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej oświęcimskiej uczelni.

- Reakcja emocjonalna, która miała miejsce na zajęciach, nie licuje z powagą nauczyciela akademickiego. Wywołało ją przeciążenie zawodowe, wynikające z trwającego od roku nauczania online - napisała w oświadczeniu.

Jednocześnie przeprasza i wyraża ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji, oddając się do dyspozycji władz uczelni.

- Moje przyznanie się do winy wynika z chęci dalszej, konstruktywnej współpracy ze środowiskiem akademickim oraz troski o dobre imię Uczelni - dodaje na koniec.

Rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu dr Sonia Grychtoł, uznała zachowanie nauczyciela uwidocznione w materiale nagranym przez studentów za naganne, dalece odbiegające od powszechnych standardów oraz nielicujące z powagą wykonywanego zawodu i reprezentowanej uczelni wyższej. Wykładowca została zawieszona w prowadzeniu zajęć, zaliczeń i egzaminów.

- Sprawę skierowano do Rzecznika Dyscyplinarnego do spraw Nauczycieli Akademickich, który niezwłocznie podejmie czynności wyjaśniające - czytamy w oświadczeniu rektor dr Sonii Grychtoł. - Ponadto w związku z publikacją nagrania z zajęć w internecie, a tym samym podejrzeniem naruszenia prawa w zakresie ochrony wizerunku i naruszenia dobrego imienia Uczelni, sprawę skierowano do odpowiednich organów ścigania. Przepraszamy i wyrażamy ubolewanie w związku z zachowaniem nauczyciel akademickiego - dodaje.

Samorząd Studencki, po naszej prośbie, w środę 16 czerwca 2021 r. po południu wydał oświadczenie, w którym zauważa, że zachowanie wykładowy było niewłaściwe i odbiegające od standardów nauczania na wyższych uczelniach. Dziękuje władzom uczelni, za szybką reakcję i ubolewa, że taka sytuacja miała miejsce z nadzieją, że tkie incydenty już się nie powtórzą.

- Pragniemy zauważyć, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, którzy popełniają płędy

- czytamy w oświadczeniu Justyny Czopek, przewodniczącej Samorządu Studenckiego Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. - Nie powinniśmy nikogo oceniać nie znając szczegółów. Ostatni rok był trudnym czasem dla nas wszystkich i emocje z tym związane udzielają się studentom, jak i wykładowcom - dodaje.

Wideo

Materiał oryginalny: Kontrowersje na Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu. Co zrobiła wykładowczyni? - Gazeta Krakowska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 czerwca, 10:40, Rhw:

Uczniowie i studenci też ludzie !

TE WYMAGANIA W POLSKICH SZKOŁACH I UCZELNIACH SĄ ABSOLUTNIE NIE POTRZEBNE NP. WSZĘDZIE MATEMATYKA NA WYJĄTKOWO WYSOKIM POZIOMIE A ABSOLWENCI NIE UMIEJĄ POLICZYĆ GŁUPICH ODSETEK OD KREDYTU ! WYSOKI POZIOM NAUCZANIA (geniuszy) I DUŻO KLIENTÓW (amber gold) BO NIE ZNAJĄ ANALIZY I LOGIKI PORÓWNAWCZEJ !!! To smutne bo tego nie ma ani w szkołach w Anglii czy USA

ale za to mają 2 godziny religi.... religia to podstawa dla słabo myślacych

G
Gość

imienia pileckiego... mi to wystarczy. tradycja bandytów zobowiązuje

R
Rhw

Uczniowie i studenci też ludzie !

TE WYMAGANIA W POLSKICH SZKOŁACH I UCZELNIACH SĄ ABSOLUTNIE NIE POTRZEBNE NP. WSZĘDZIE MATEMATYKA NA WYJĄTKOWO WYSOKIM POZIOMIE A ABSOLWENCI NIE UMIEJĄ POLICZYĆ GŁUPICH ODSETEK OD KREDYTU ! WYSOKI POZIOM NAUCZANIA (geniuszy) I DUŻO KLIENTÓW (amber gold) BO NIE ZNAJĄ ANALIZY I LOGIKI PORÓWNAWCZEJ !!! To smutne bo tego nie ma ani w szkołach w Anglii czy USA

T
To właśnie tacy

Aha, "delikutaśni" studenci poskarżyli się na prowadzącą, bo ośmielilła się zakomunikować im coś bardziej dobitnie, niż zwykle.

Polecam artykuł "Dzieci pierdoły. Hodujemy zombie, które nie wiedzą kim są i dokąd zmierzają". Tutaj: https://forsal.pl/artykuly/892182,dzieci-[wulgaryzm]y-hodujemy-zombie-ktore-nie-wiedza-kim-sa-i-dokad-zmierzaja.html

s
sok z dewotki !

Takie uczelnie, tacy studenci, takie kadry... !

:D

To ja podejrzewałem, że ona jakieś "k..wy" słała studentom, albo że rozebrała się na wizji -- a tu raptem chodzi o to, że coś chciała podkreślić mówiąc "absolutnie"... większych zmartwień nie mają na tamtej uczelni?

Dodaj ogłoszenie