Kontrowersje wokół lokalu wyborczego

Katarzyna Hołuj
Jasienica. Burzliwą dyskusję, przynajmniej wśród części mieszkańców, wywołała we wsi informacja o tym, że wybory nowego sołtysa odbędą się w salce katechetycznej.

Wybory odbędą się 12 kwietnia i nie będzie to, jak do tej pory, głosowanie podczas zebrania wiejskiego, które zwykle odbywało się w miejscowej strażnicy OSP.

Po raz pierwszy sołtys zostanie wybrany w wyborach podobnych do samorządowych. Odbywały się one w lokalu wyborczym w miejscowej szkole, ale tym razem wybór sołtysa ma odbyć się w salce katechetycznej w kościele w Jasienicy.

Ta zmiana, jak informuje UMiG, jest wynikiem wniosku radnej Eleonory Lejdy-Kukle­wicz z Jasienicy, a argumentem była „lepsza dostępność miejsca”. Radna nie chce ko­­men­­tować sprawy.

Sołtys Robert Bylica na stronie internetowej sołectwa wydał oświadczenie, w którym wyraził swoje zaniepokojenie.

Pisze w nim, że ta „decyzja, pośród innych wypaczeń i chorób trawiących naszą Jasienicką wspólnotę, nie sprzyja budowaniu relacji zaufania do którejkolwiek instytucji w naszej miejscowości”, kończąc słowami ewangelisty: „Oddajcie tedy, co jest cesarskiego, cesarzowi, a co jest bożego Bogu.”

– W salce katechetycznej można wybierać np. radę parafialną. Uważam, że w każdej wsi jest dość innych pomieszczeń, aby w nich przeprowadzać wybory państwowe – mówi anonimowo jedna z sołtysek.

W podobnym tonie utrzymana jest część wpisów inter­nautów na forum portalu „miasto-info”. „Akt głosowania ma odbywać się w sposób swobodny, bez nacisków, pod kontrolą społeczną. Nie czujemy się swobodnie w takiej sytuacji.

Niektórzy są też niewierzący, dlaczego mają głosować w kościele?” – to fragment jednego z wpisów tam umieszczonych. Są też tacy, którym ta lokalizacja nie przeszkadza: „Miejsce wyborów a jakie to ma znaczenie, wpadasz skreślasz i po sprawie.” – to treść innego wpisu.

W statucie każdego sołectwa, w tym także Jasienicy zapisano, że „głosowanie na terenie danego sołectwa odbywa się w terminie i miejscu określonym zarządzeniem burmistrza”.

Jeśli chodzi o wybory sołtysa, decyzje zapadają na poziomie gminy. Przy wyborach powszechnych natomiast, jak usłyszeliśmy w krakowskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego, lokale z reguły urządza się w jednostkach samorządowych, a jeśli nie ma takiej możliwości, na zasadzie wynajmu korzysta się z innego miejsca.

Jasienica to nie jedyna miejscowość w gminie, gdzie sołtys będzie wybierany w salce katechetycznej. Drugą jest Chełm. Wnioskował o to sołtys tej wsi, a argument był podobny do jasienickiego – lepsza dostępność dla głosujących. Jesienią mieszkańcy Chełmu głosowali w szkole na Zarabiu.

W Krzyszkowicach – decyzją burmistrza – lokal wyborczy będzie się mieścił w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Tu głosowanie w wyborach do samorządu i do Europarla­mentu odbyło się w szkole, a wcześniej przez lata lokal mieścił się w przykościelnej salce. Argument za przeniesieniem do biblioteki jest taki sam, jak w przypadku Jasienicy i Chełmu.

W pozostałych sołectwach lokale wyborcze będą się mieściły w szkołach, świetlicy (Łęki) albo strażnicy OSP (Bulina).

[email protected]

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Czytając forum Myślenic wszedłem na ten link, czytam i oczom nie wierzę ,że wydawane opinie mijają się z prawdą. Forumowiczko Mieszkanko , toż to sobie wybrałaś radnego jeszcze bardziej trzymającego się sutanny niż stary radny. Dziwię się ,że wieś popełniła zbiorowe samobójstwo. Bo zamienić starego wyjadacza , który przez wiele lat był przewodniczącym Rady na niedoświadczonego ministranta to musi być jakaś kara Boska. Coś mi się wydaje,że na oczy wyborców Krzyszkowic jakaś zaćma zapadła.O tyle inwestycji jakie w Krzyszkowicach zrealizowano w ostatnich 4 latach to inne wsie mogą się tylko pomodlić. Pisał będzie sobie te młody radny swoje interpelacje - elaboraty denerwujące urzędników a Rada głosować będzie przeciwko. najgorsze jest to ,że burmistrz dmucha na zimne i nie da się go sprowokować do przekraczania prawa. Choćby ostatnio ,odnośnie zasponsorowania niektórym mieszkańcom nowych przyłączeń do kanalizacji. Gdyby burmistrz się na to skusił , zawiadomiłoby się Regionalną Izbę Obrachunkową i Prokuraturę , wystarczyłby mały szybki wyrok i po burmistrzu. Wówczas kontrkandydat na burmistrza nie żałowałby grosza na mszę dziekczynną.
G
Gość
A ja jestem zadowolona z wyborów w ciasnej bibliotece . Wybraliśmy nowego radnego nie związanego z klechami , poprzedni radny był związany bo ma syna kleryka. Dodatkowo głosowanie w bibliotece zmobilizowało mnie do wypożyczenia i przeczytania trzech ciekawych książek. Książka mi na głowę nie spadła ale gdyby się tak stało to nie miałabym pretensji. Nie raz w szkole dostałam książką po głowie i na złe mi to nie wyszło.
G
Gość
Jest Pan w błędzie. Wola mieszkańców jest zupełnie inna. Chyba ,ze chodzi o liczbę ograniczoną do małej grupki awanturników , którzy nie rozumieją oczywistych spraw. Bliski związek Kościoła ze sprawami politycznymi i samorządowymi najbardziej szkodzi Kościołowi.To potwierdzają prowadzone badania . Poza tym sala katechetyczna połączona z plebanią nie może być świetlicą wiejską z uwagi na szacunek do Księży.
A nawiasem mówiąc popełniasz Pan błędy ortograficzne jak radny , gdyż wyraz "plebanii " pisze się przez dwa " i" na końcu ,chyba że chodzi o zakamuflowane działanie ośmieszające plebanię
m
mieszkaniec Jasienicy
Pani Kasiu, jest Pani wielka!!!
Jest Pani pierwszą osobą, której udało się udowodnić kłamstwo tej radnej i księdza i jeszcze dotrzeć do tylu osób!!!
Serdecznie dziękuję i gratuluję!
m
mieszkaniec
W przypadku Krzyszkowic na lokal wyborczy Burmistrz wbrew woli mieszkańców została wyznaczona biblioteka. Niestety ten lokal jest mały, ciasny i znajdują się w nim regały z książkami które zagrażają bezpieczeństwu osób tam przebywających zwłaszcza podczas porannego szczytu frekwencji w lokalu. Obok jest świetlica wiejska przy plebani w której od lat przeprowadzane były wszystkie glosowania!
j
ja
Chełm rozumiem, jest wielka różnica pomiędzy głosowaniem na Chełmie, a w szkole na Zarabiu. Ale Jasienica? Przecież nie muszą jechać do Myślenic, czy Sułkowic tudzież Bysiny głosować...

Śmierdzi na kilometr to głosowanie w Jasienicy, oj śmierdzi...
Dodaj ogłoszenie