Kontrowersyjny widelec

Kontrowersyjny widelec

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Legendy głoszą, że król Henryk Walezy uciekając z Krakowa w 1574 r., aby objąć tron francuski po zmarłym bracie, zabrał wiele cennych wawelskich skarbów.
Wśród nich znalazł się między innymi widelec, który wcześniej przysporzył królowi nieco kłopotów. Używanie bowiem przez człowieka dziwacznych narzędzi przy jedzeniu spotkało się z gwałtownym oporem dworskiego spowiednika. Ten bowiem uważał, że jedzenie przy pomocy takiego narzędzia jest "poprawianiem Boga", który przecież dał człowiekowi ręce, aby się nimi posługiwał podczas posiłku. Ostatecznie król Henryk zobowiązał się do nie rozpowszechniania tego wynalazku wśród ludu, sam jednak ostentacyjnie się posługiwał. widelcem, a sekundowali mu w tym jego dworzanie.

Historia jedzenia

Widelec do polski sprowadziła najprawdopodobniej królowa Bona, ale powszechnie w całej Europie zaczął być stosowany na przełomie XIX i XX wieku.

Podobno jeszcze w czasie I wojny światowej wielu żołnierzy nie umiało się nim posługiwać, chociaż w skład wyposażenia polowego wchodziły także sztućce.

Polskie słowo widelec pochodzi od wideł, jako, że oba narzędzia służą do nabijania i odgarniania.

Opracowano na podstawie: Ludwik Stomma "Dzieje smaku" Poznań 2003

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Błąd ortodraficzny - poważny

WWDD (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Słowo "Polska" pisze się z wielkiej litery.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo