Kooperatywa mieszkaniowa. Zbudujemy tanie mieszkania sami, bez dewelopera? Nowe rozwiązanie w pakiecie mieszkaniowym

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Kooperatywa mieszkaniowa to pomysł na tanie mieszkania, który sprawdził się już m.in. w Danii.
Kooperatywa mieszkaniowa to pomysł na tanie mieszkania, który sprawdził się już m.in. w Danii. Dariusz Gdesz
Udostępnij:
Rząd pracuje nad przepisami, które ułatwią Polakom samodzielne budowanie mieszkań i domów nawet o 30 proc. tańszych niż u dewelopera. Czym są i jak działają kooperatywy mieszkaniowe?

Kooperatywa mieszkaniowa – kolejny pomysł rządu na walkę z niedoborem mieszkań w Polsce – to rozwiązanie, które pozwala budować tanie mieszkania i domy bez pośrednictwa dewelopera. Jeśli wierzyć rządowym zapowiedziom, już jesienią 2020 r. Polacy będą mogli wspólnie wznosić budynki mieszkalne na własne potrzeby, kupując działki od gminy na atrakcyjnych warunkach.

Kooperatywa mieszkaniowa – sposób na tańsze mieszkania

Kooperatywy mieszkaniowe mają za zadanie pomóc Polakom uzyskać dostęp do tanich mieszkań. Rozwiązanie to jest częścią tzw. pakietu mieszkaniowego, czyli zbioru ustaw regulujących kwestie związane z mieszkalnictwem. Jego pierwsza część już została uchwalona, zaś prace nad częścią drugą mają według rządu zostać ukończone jesienią 2020 r.

Kooperatywa mieszkaniowa to dobrowolne zrzeszenie kilku osób fizycznych, które chcą wspólnymi siłami zakupić działkę i postawić na niej budynek mieszkalny, w którym następnie zamieszkają. Chodzi zatem o zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych bez pośrednictwa dewelopera, na zasadach non-profit. Inspiracja przyszła z Danii, gdzie tego typu metodą buduje się dziś ok. 5 proc. nieruchomości. Kooperatywy sprawdziły się także w innych krajach Europy Zachodniej. Również w Polsce, mimo braku odpowiednich regulacji prawnych, pojawiło się kilka tego typu inwestycji.

We francuskim Montpellier można podziwiać ten niesamowity obiekt. 17-piętrowy budynek zawiera 113 apartamentów, które wyposażone są w widoczne na zdjęciu niezwykłe balkony.Licencja

Niesamowite budynki jak z Photoshopa. Nie uwierzysz, że te m...

W kooperatywie mieszkaniowej jej członkowie nie tylko finansują inwestycję, ale także biorą aktywny udział w projektowaniu i realizacji budynku. Ponieważ część prac wykonują sami i nie płacą marż, wybudowane w ten sposób mieszkania są o ok. 20–30 proc. tańsze niż wyniósłby koszt zakupu lokalu od dewelopera. Dodatkowo członkowie kooperatywy mogą w pełni dostosować budynek do swoich potrzeb, a także od początku wiedzą, kogo będą mieli za sąsiada.

Kooperatywy mieszkaniowe po polsku, czyli co planuje rząd

Obecnie rząd pracuje nad tzw. częścią komercyjną pakietu mieszkaniowego, w której znajdą się m.in. przepisy regulujące kwestię kooperatyw. W kwietniu 2020 r. Ministerstwo Rozwoju opublikowało projekt ustawy, jednak możliwe, że do czasu jej uchwalenia szczegóły ulegną zmianie.

Według projektu kooperatywę mieszkaniową będą mogły utworzyć co najmniej trzy osoby fizyczne. Powstawałaby ona na mocy umowy spółki cywilnej lub umowy kooperatywy mieszkaniowej. Celem takiego zrzeszenia byłaby budowa budynku wielorodzinnego lub zespołu domów jednorodzinnych, ewentualnie przystosowanie do celów mieszkaniowych już istniejącego budynku.

Zawierając umowę, członkowie kooperatywy musieliby określić na piśmie m.in.:

  • czas trwania umowy,
  • przedmiot i cel współpracy,
  • zakres odpowiedzialności finansowej poszczególnych członków,
  • zakres zaangażowania poszczególnych osób w projekt,
  • podstawowe dane na temat planowanej inwestycji,
  • zasady prowadzenia i rozliczania inwestycji.

Kooperatywa ulegałaby rozwiązaniu w momencie zakończenia inwestycji, a na jej miejsce automatycznie powstawałaby wspólnota mieszkaniowa.

[QUIZ] Więźba, poziomica, spocznik... Czy dogadasz się na budowie?

Gmina sprzeda działkę, kooperatywa zbuduje mieszkania

Żeby zachęcić Polaków do zrzeszania się w kooperatywach, kooperatywy mają mieć możliwość zakupu gruntu od samorządów na specjalnych zasadach. Kooperatywa mieszkaniowa będzie mogła nabywać działki budowlane z gminnego zasobu nieruchomości oraz startować w gminnych przetargach. Skorzysta także z gminnych bonifikat przy zakupie gruntu, a płatność będzie mogła rozłożyć na raty. Strony mogą też np. umówić się tak, że cena za grunt będzie niższa, jeśli kooperatywa po zakończeniu budowy przekaże część lokali gminie.

Gminy również zyskają pewne uprawnienia. Jak czytamy w opisie projektu, będą one mogły m.in.:

  • wyznaczać działki przeznaczone pod zabudowę przez kooperatywy mieszkaniowe,
  • określać wymagania co do sposobu korzystania z działek przeznaczonych do zabudowy,
  • współpracować z kooperatywami mieszkaniowymi przy procesie rewitalizacji niektórych obszarów/budynków.

Co istotne, przez 20 lat od dnia sprzedaży gruntu kooperatywie gmina będzie miała prawo pierwokupu, jeśli właściciele budynku zechcą sprzedać któryś z lokali, cały budynek lub działkę. Dodatkowo, jeśli kooperatywa podczas realizacji inwestycji naruszy gminne wymagania, samorząd będzie mógł skorzystać z prawa odkupu gruntu.

Ulga w PIT dla członków kooperatyw w 2021 r.?

Zachętą do tworzenia kooperatyw mieszkaniowych ma być również planowana ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych. Według zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju członek kooperatywy, który zaciągnie kredyt na wspólną budowę mieszkań czy domów, będzie mógł odliczyć odsetki od tego kredytu od podstawy opodatkowania.

Nawet jeśli sprawdzą się obietnice wiceministra rozwoju Roberta Nowickiego i druga część pakietu mieszkaniowego wejdzie w życie jesienią 2020 r., na ulgę w PIT dla kooperatyw i tak trzeba będzie poczekać. Według projektu ustawy miałaby ona bowiem wejść w życie dopiero od 1 stycznia 2021 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Kooperatywa mieszkaniowa. Zbudujemy tanie mieszkania sami, bez dewelopera? Nowe rozwiązanie w pakiecie mieszkaniowym - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie