Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedziło ponad 1,7 mln turystów. To rekord wszech czasów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zdjęcia: Rafał Stachurski
Wielickie podziemia to najchętniej odwiedzana kopalnia świata. Minionych 12 miesięcy potwierdziło to po raz kolejny. Rok 2017 był w kopalni rekordowy także pod innymi względami, m.in. wykonanych prac górniczych i ilości podziemnych imprez.

Takiej frekwencji nie było tu jeszcze nigdy. W ubiegłym roku wielickimi podziemiami wędrowało 1 708 131 turystów. Kopalnię odwiedzili mieszkańcy ponad 200 krajów, nawet tak odległych i egzotycznych, jak m.in. Surinam, Bahrajn, Brunei, czy Lesotho.

W porównaniu do roku 2016, do Wieliczki przyjechało o 9 proc. więcej turystów. - Prawie połowę (49 proc.) stanowili turyści krajowi, a największy wzrost odwiedzin odnotowali dorośli z zagranicy, którzy stanowili 41 proc. zwiedzających. Spośród obcokrajowców najliczniej odwiedzali kopalnię mieszkańcy: Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, USA, Norwegii, Szwecji, Czech i Belgii – wyliczają pracownicy Biura Prasowego Kopalni Soli w Wieliczce.

Dodają, że największym powodzeniem cieszyła się tradycyjnie Trasa Turystyczna, ale w 2017 roku bardzo zyskała na popularności także Trasa Górnicza, którą szczególnie chętnie wędrowała młodzież szkolna. Natomiast z ofert tematycznych goście kopalni wybierali najczęściej Solilandię (zwiedzanie dla małych dzieci) oraz Szlak Pielgrzymkowy.

Ubiegły rok był rekordowy także pod względem liczby podziemnych wydarzeń. Było ich ponad 350, od imprez kulturalnych i edukacyjnych, poprzez społeczne i sportowe, po związane z górniczą tradycją. Pod ziemią odbywały się m.in. festiwale muzyczne, projekt „Zdrowie na 5+”, start 6. etapu Tour de Pologne, 60-lecie wielickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, koncert charytatywny „Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny”.

Zabezpieczono ponad 20 komór i kilkanaście chodników

- Na Trasie Turystycznej zrekonstruowano mur w kaplicy św. Antoniego, w komorze Sielec zmodernizowano ekspozycję wraz z systemem oświetlenia, a komora Janowice zyskała nową instalację elektryczną i animację świetlną. Natomiast na Trasie Górniczej prowadzono prace w komorach Korytno, Gospoda i Janik. Po dwóch latach robót renowacyjnych w podziemnym uzdrowisku oddano do dyspozycji kuracjuszy komorę Wessel– opowiadają pracownicy kopalni.

Baum, Saurau, Margielnik, Gaisruck, Geramb, Kuchnia, Brygida, Rainer, Maria Teresa IV i V, Freitag – to tylko niektóre z kopalnianych komór, zabezpieczanych przez górników w 2017 roku. Odnowiono także chodniki m.in.: Świętosławskie, Bąkle, Neustadter, Król Saski i Kaniów, a wiele innych przebudowano poprawiając bezpieczeństwo rejonów ważnych pod względem technicznym. Do ubiegłorocznych prac zabezpieczających wykorzystano prawie 1000 m sześć. drewna oraz blisko 9 km kotew, wprowadzonych w górotwór.

Część projektów otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Realizowane pod ziemią przedsięwzięcia z jednej strony służą zachowaniu bezcennego dziedzictwa kultury i przyrody, z drugiej zaś stabilizują górotwór, a tym samym chronią powierzchnię wraz z miastem – zaznaczają pracownicy Biura Prasowego solnej spółki.

Wielicka kopalnia sprawi turystom trzeci szyb

Obecnie turyści mogą dostać się do podziemi szybami Daniłowicza oraz Regis. Adaptacja na potrzeby zwiedzających kolejnego szybu: XIX-wiecznego "Padarewskiego" (ulokowanego w sąsiedztwie szybu Daniłowicza) ruszyła jesienią 2016 roku.

- W połowie 2018 roku gotowy będzie przedział schodowy w szybie Paderewskiego, potem ruszą prace związane z montażem w nim windy. Zrekonstruowane zostanie także historyczne nadszybie. Natomiast w rejonie „Daniłowicza” rozpocznie się modernizacja kotłowni oraz budowa wielopoziomowego parkingu, w sąsiedztwie którego ruszy budowa Centrum Obsługi Turystów. Ta inwestycja jest pilna, z uwagi na konieczność usprawnienia przepływu turystów oraz ich bezpieczeństwa – zapowiadają pracownicy wielickiej kopalni.

Dodają, że jednym z priorytetów kopalni na kolejną dekadę jest kompleksowa modernizacja szybów: Kościuszko, Kinga i Daniłowicz. Renowacja obiektów – zarówno tych służących obsłudze ruchu turystycznego, jak i służących m.in. do transportu materiałów - jest niezbędna dla dalszego bezpiecznego funkcjonowania kopalni.

W najbliższych latach kopalnia planuje również rewitalizację Parku św. Kingi, znajdującego się w sąsiedztwie szybów Daniłowicza i Paderewskiego.

KONIECZNIE ZOBACZCIE:

Pedofile i gwałciciele z Małopolski. Oni są w Rejestrze Ministerstwa! LISTY GOŃCZE

Oto największe imprezy w 2018 roku w Krakowie! PRZEGLĄD

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Czy umiesz mówić po krakosku? SPRAWDŹ SIĘ W QUIZIE

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski