Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopce Krakowa. Wspaniałe widoki i skrywane tajemnice. Pięć wycieczek po mieście! To brzmi jak plan

Tomasz Bochenek
Tomasz Bochenek
Anna Kaczmarz, Marcin Banasik, Wojciech Matusik
Krakowskie kopce. Wymienicie tak na luzie wszystkie? Kopiec Kościuszki, Kopiec Piłsudskiego - proste. Kopiec Krakusa? Też jasne. Kopiec Wandy? OK, tylko gdzie on jest? I to chyba tyle. Ano nie, bo jest jeszcze Kopiec Jana Pawła II, najmłodszy w mieście. Tutaj przedstawiamy wam całą piątkę kopców, a nawet więcej. Przypominamy też historię znanego kopca, który kopcem wcale nie tak dawno przestał być. Każdy z kopców to dobry plan na poznawanie miasta, na spacer po Krakowie. Albo na spacer szlakiem dwóch, trzech, może czterech kopców. Bo spacer szlakiem pięciu kopców to już spacer maratoński.

Dlaczego powstawały kopce?

Kopce spokojnie możemy zaliczyć do atrakcji Krakowa, w Polsce nigdzie indziej nie ma takiego zagęszczenia kopców jak u nas i nie ma kopców tak okazałych. Kopiec Piłsudskiego jest najwyższym tego typu obiektem w kraju, a przecież Kopiec Kościuszki tylko minimalnie mu ustępuje, dodatkowo ma bardzo szczególne otoczenie.

To akurat kopce usypane ku chwale wielkich postaci, wielkich Polaków, ale motywacje wznoszenia takich ziemnych pagórków w historii były różne. My w Krakowie mamy na przykład kopiec, z którego archeologowie wydłubali kiedyś masę ziemi, po cichu mając nadzieję na to, że natkną się gdzieś na szczątki założyciela miasta. Nie znaleźli, ale znaleźli przedmiot, który mógł powstać w VI wieku - skuwkę z brązu.

Kopiec Piłsudskiego to najwyższy szczyt Krakowa

Kopiec jako główny punkt wycieczki to wręcz model idealny. Przynajmniej w przypadku trzech krakowskich kopców. Kopiec Kościuszki, Kopiec Piłsudskiego oraz Kopiec Krakusa usypano na wzgórzach, no i te kopce są znakomitymi punktami widokowymi - na Kraków, na góry. Właśnie wchodząc na kopiec zdobywa się najwyższy szczyt Krakowa.

"Miasto pięciu kopców" tak naprawdę jednak ma więcej kopców i kopczyków. Na przykład w Łuczanowicach, czyli też w Krakowie, na maleńkim cmentarzu ewangelickim znajduje się Kopiec Lutrów, w którym kryje się obsypany ziemią grobowiec, na szczycie znajduje się obelisk. Z kolei w Parku Dębnickim zwraca uwagę wysoki na parę metrów stożek. My przypominamy o kopcu, którego historia ostatecznie zakończyła się wraz z budową jednego z krakowskich stadionów.

A każdy z krakowskiej piątki kopców warto odwiedzić. Dlaczego i w jaki sposób? Objaśniamy w tym materiale.

Krakowskie kopce

  • Kopiec Piłsudskiego
  • Kopiec Kościuszki
  • Kopiec Krakusa (Kraka)
  • Kopiec Wandy
  • Kopiec Jana Pawła II
  • Kopiec Esterki (istniejący do połowy XX wieku)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kopce Krakowa. Wspaniałe widoki i skrywane tajemnice. Pięć wycieczek po mieście! To brzmi jak plan - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski