Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopiec pełen czujników [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Prelekcja prof. Bogumiła Wrany z Politechniki Krakowskiej
Prelekcja prof. Bogumiła Wrany z Politechniki Krakowskiej fot. Anna Kaczmarz
Zabytki. Naukowcy uspokajają: według wiedzy, jaką już mamy oraz komputerowych symulacji nie jest możliwe, by Kopiec Kościuszki się osunął. Ale może się to stać z jego częścią.

Politechnika Krakowska proponuje, by kopiec Kościuszki zamienić w konstrukcję inteligentną, naszpikowaną czujnikami. Będą one pokazywały m.in. ruch kopca, ilość wody w danej warstwie. Te informacje trafią do komputera, gdzie na bieżąco będzie je analizował specjalnie opracowany program. Program przedstawi wnioski: czy to, co czujniki zarejestrowały, jest bezpieczne czy nie, podpowie, co należy zrobić. Kolejnym elementem systemu byłaby sygnalizacja alarmowa (np. świetlna) informująca o zagrożeniu.

Taką wizję przedstawili wczoraj naukowcy z PK na międzynarodowym sympozjum pod hasłem „Troska o trwałe zabezpieczenie kopca Kościuszki - w poszukiwaniu skutecznych sposobów jego stabilizacji.” Odbywało się ono w centrum konferencyjnym u stóp kopca.

WIDEO: Mówi prof. Bogumił Wrana z Politechniki Krakowskiej

Autor: Małgorzata Mrowiec

Jak wiadomo, kopiec osuwa się i skręca. W 2012 r. przebadali go geolodzy, wtedy też zainstalowano monitoring.- Jednak tych parę czujników to za mało. Im gęściej zostaną one rozmieszczone, tym precyzyjniej będziemy mogli powiedzieć, gdzie jest możliwe zniszczenie obiektu - mówi prof. Bogumił Wrana z PK.

Specjaliści uspokajali, że nie jest możliwe, by cały kopiec uległ zniszczeniu. Ale może to grozić zewnętrznej powierzchni, do głębokości około metra. Deszcz, mróz, wiatr, nierówne nasłonecznienie powodują, że ulega ona destrukcji. Zagrożenie dotyczy stoku od strony przeciwnej do kaplicy św. Bronisławy.

Jakie działania, oprócz skrupulatnego obserwowania zabytku, należy podjąć? Naukowcy zwracają uwagę, że na kopcu realizowano już rozmaite (nie zawsze szczęśliwe) pomysły, są tam nieuporządkowane wzmocnienia z różnego czasu. - Na początek trzeba je dokładnie zidentyfikować, a następnie wykorzystać albo usunąć. Mając czystą sytuację, należałoby zaproponować nowe rozwiązanie. Przydałyby się jeszcze dokładniejsze badania gruntu, bo te już wykonane są za mało precyzyjne - wymienia prof. Wrana.

WIDEO: Mówi prof. Mieczysław Rokosz

Autor: Małgorzata Mrowiec

Specjaliści uważają też, że Uniwersytet Rolniczy powinien zaproponować trawę do wysiania na kopcu. Odpowiednio dobrana, będzie wspomagać zapobieganie zsuwaniu się ziemi.

W sympozjum wzięły udział firmy wykonawcze z Austrii i Włoch, które mają doświadczenie w zabezpieczaniu skarp przy drogach. Austriacy np. zaproponowali wzmocnienie warstwy zewnętrznej kopca siatką prętów z kotwami.

- Ton wypowiedzi rzeczoznawców jest uspokajający: sam kopiec jest konstrukcją dość trwałą. Ale chodzi o to, żebyśmy go mogli przekazać następnym pokoleniom w jak najlepszej kondycji - mówił nam prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski