MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopiec Piłsudskiego trafi do naszych nowych paszportów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z BUDOWY KOPCA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak pracowano przy budowie kopca Piłsudskiego. Maj 1935 r.
Tak pracowano przy budowie kopca Piłsudskiego. Maj 1935 r. NAC
Tak zdecydowali internauci: będziemy podróżować po świecie z wizerunkiem kopca Piłsudskiego, usypanego 80 lat temu na Sowińcu. Jak powstawała Mogiła Mogił, w której budowę włączyły się tysiące ludzi z całej Polski i z zagranicy? Opowiadają o tym archiwalne zdjęcia.

Kopiec Józefa Piłsudskiego zwyciężył w ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji internetowym konkursie na znak graficzny do projektowanego nowego paszportu. Powstanie on na przyszłoroczny jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak przypomina Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, „ten nietypowy pomnik, w którym złożono ponad 4500 ziem przesiąkniętych krwią naszych rodaków przelaną na polach bitew i w miejscach kaźni na całym świecie, jest równoważny swym znaczeniem Grobowi Nieznanego Żołnierza”.

Sypanie polskiej Mogiły Mogił - jak kopiec jest też określany - rozpoczęło się 6 sierpnia 1934 roku, w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej Strzelców.

- Kopiec Piłsudskiego był budowany rzeczywiście przez cały naród - mówił nam Jerzy Bukowski. - Oczywiście istniała techniczna ekipa, która kierowała budową. Ale tysiące ludzi przychodziło, żeby wywieźć tę symboliczną taczkę ziemi.

Budowa tego największego z krakowskich kopców zakończyła się 80 lat temu, 9 lipca 1937 r. Przy czym pierwotne projekty nie zostały w pełni zrealizowane - nie zagospodarowano otoczenia kopca, nie zbudowano pawilonu dla ekspozycji urn, w których przywożone były ziemie umieszczane następnie w bryle kopca. A niektóre z nich były niezwykłe, np. w kształcie żaglowców.

Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego zachęca do odwiedzania go. - Zawsze powtarzam, że kopiec powinien być miejscem, gdzie łączy się rekreację z patriotyzmem - mówi przewodniczący Komitetu Jerzy Bukowski. Przy dobrej widoczności widać stamtąd Tatry, a prawie zawsze - Babią Górę.

Prezentowane przez nas archiwalne fotografie z czasu budowy kopca pochodzą ze zbiorów Komitetu oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

WIDEO: Ostra Brama i cmentarz Orląt Lwowskich zbyt kontrowersyjne. Mariusz Błaszczak ogłasza zmiany w polskich paszportach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski