Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopiec w Gdowie doczekał się renowacji. Odnowiono także groby wojenne

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Na cmentarzu parafialnym w Gdowie odnowiono kopiec - mogiłę powstańców krakowskich oraz sąsiadujące z nim groby wojskowe z I i II wojny światowej
Na cmentarzu parafialnym w Gdowie odnowiono kopiec - mogiłę powstańców krakowskich oraz sąsiadujące z nim groby wojskowe z I i II wojny światowej zdjęcia: Urząd Gminy w Gdowie
Znajdujący się na cmentarzu parafialnym kopiec - mogiła 154 powstańców krakowskich, którzy zginęli w Bitwie pod Gdowem w 1846 roku przeszedł pierwszą od dawna renowację. W ostatnich tygodniach gmina odnowiła także kwaterę wojskową z I wojny światowej oraz miejsce spoczynku kilku mieszkańców gdowskiego rejonu, którzy polegli podczas kampanii wrześniowej 1939.

FLESZ - Dilerzy aut mają problem, a wszystko przez nowe normy emisji spalin

Gdowski kopiec - o średnicy 17 metrów, wysoki na prawie cztery metry - znajduje się na końcu głównej alei cmentarza parafialnego w Gdowie. Symbol usypano w 1896 roku, w 50. rocznicę Powstania Krakowskiego.

Początkowo planowano, że renowacja obiektu będzie akcją społeczną, z udziałem dzieci i młodzieży, ale jak mówi sekretarz gminy Gdów Bożena Malarczyk, projektowi w takiej formie przeszkodziła pandemia Covid-19. Ostatecznie prace wykonała gmina. Roboty o wartości ok. 7500 zł, objęły m.in. pielęgnację zieleni i poprawę wejścia na szczyt kopca.

- Usunięta została kosodrzewina i samosiejki, które zarastały większość kopca. Wyremontowano także bardzo zniszczoną, miejscami pozapadaną dróżkę na szczyt. Wymieniono jej podłoże i ułożono tam kamień. Takim samym kamieniem obłożone zostało podnóże kopca. Wykonane zostały także nasadzenia nowych krzewów i roślin

– wylicza Bożena Malarczyk.

Krwawa bitwa pod Gdowem. O wydarzeniach z Powstania Krakowskiego przypominają kopiec oraz pomnik

Powstanie krakowskie, uważane za jedno z najkrwawszych w polskiej historii, pozostawiło ślad także w powiecie wielickim. Podczas walk w okresie luty – marzec 1846 roku zginęło ponad 150 mieszkańców tego rejonu, przede wszystkim z obszaru dzisiejszych gmin Gdów, Wieliczka i Biskupice.

Bohaterowie powstania spoczywają na gdowskim cmentarzu parafialnym. Ich pamięć uwieczniono tam kopcem – mogiłą usypanym przez mieszkańców w 1896 roku, w 50. rocznicę Bitwy pod Gdowem. Dziesięć lat później (w 1906 roku) na szczycie wzniesienia stanął pomnik przedstawiający Rachel płaczącą nad utratą swych dzieci, będący alegorią cierpiącej Polski.

Obelisk składa się z postumentu z piaskowca zwieńczonego kompozycją rzeźbiarską przedstawiającą stojącą pod krzyżem postać kobiecą, u jej stóp znajduje się orzeł. Na belce krzyża umieszczono napis „BOŻE ZBAW POLSKĘ". W niszach na ścianach pomnika widnieją kamienne tablice z inskrypcjami. Czczą one pamięć Michała Rottermunda (jego rodzina ufundowała pomnik) oraz kilkunastu innych powstańców krakowskich.

Wyjątkowe miejsca na cmentarzu w Gdowie to także groby z I wojny światowej oraz kampanii wrześniowej 1939 roku

Kopiec to niejedyne miejsce na gdowskiej nekropolii parafialnej odnowione tej jesieni. Prace przeprowadzono także w sąsiadującej z tym symbolem - kwaterze wojskowej (cmentarz wojenny nr 375), gdzie znajduje się 11 grobów żołnierzy z armii austro-węgierskiej i jeden żołnierza z armii rosyjskiej.

Główny element kwatery stanowi ściana pomnikowa z kamiennych bloków, zwieńczona krzyżem łacińskim z piaskowca. U jego podstawy umieszczona jest tabliczka z napisem: „CMENTARZ WOJENNY GDÓW/ 1914 1915/ KRIEGERFRIEDHOF GDÓW". Wyremontowano tu ogrodzenie kwatery, a jej teren wysypano drobnym kamieniem, odczyszczono elementy z piaskowca i żeliwne krzyże nagrobne. Wykonano pielęgnację zieleni.

Jak mówi Bożena Malarczyk podobne prace przeprowadzono także przy kolejnej wyjątkowej mogile w pobliżu kopca. To miejsce, gdzie pochowano kilka osób: żołnierzy Wojska Polskiego oraz cywilów z gminy Gdów, którzy polegli we wrześniu 1939 roku. Ich wspólny grób zdobi pomnik z krzyżem z napisem „HONOR I OJCZYZNA”. Znajduje się tu także tablica nagrobna uczestnika Powstania Styczniowego Stanisława Nałęcz-Grzesickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski