Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korekta zeznania

MARIAN CHOLEWIŃSKI
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Już dość dawno zakończył się okres wypełniania zeznań podatkowych za rok ubiegły. Wypełnialiśmy je najczęściej starannie i uważnie, jednak czasem mógł się wkraść jakiś błąd.

Fot. Archiwum

PODATKI. Roczne zeznanie podatkowe można poprawiać do 5 lat od końca roku jego złożenia

Nie panikujmy, gdy to stwierdzimy. Mimo iż urząd skarbowy posiada już nasze zeznanie podatkowe, to jednak możemy je skorygować.

Korekta błędu

Zgodnie z treścią ustawy o ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy mogą skorygować uprzednio złożone zeznanie. Korekta może dotyczyć każdej pozycji złożonego formularza. Trzeba jednak pamiętać, że w tym zakresie obowiązują pewne wyjątki, o których napiszemy poniżej.

Korekta deklaracji polega na ponownym wypełnieniu formularza, z zaznaczeniem, że chodzi o korektę uprzednio złożonej deklaracji. Trzeba też podać uzasadnienie przyczyny korekty. Przepisy nic nie mówią na temat liczby składanych korekt, zatem podatnik może poprawiać tyle razy, ile potrzebuje. Ważną rzeczą jest termin wykonania tej czynności. Najlepiej jest składać poprawki do upływu terminu składania zeznań podatkowych. Jednak tak naprawdę na korekty PIT-ów za rok 2012 jest czas do 5 lat, licząc od końca bieżącego roku. Lepiej jest jednak nie czekać, licząc, że nasz błąd nie zostanie zauważony. Może nas to nieco kosztować, jeżeli pomyłka była na niekorzyść fiskusa.

Nie zawsze można

Może się zdarzyć, że pracownik urzędu skarbowego stwierdzi konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Na składanie korekty jest już wówczas za późno. Uprawnienie podatnika do skorygowania deklaracji ulega wówczas zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Korekta jest jednak dopuszczalna w zakresie, w którym kontrola nie jest prowadzona. Po zakończeniu tych czynności kontrolno-sprawdzających znowu będziemy mieć prawo do dokonywania korekt.

Deklaracja podatkowa może zostać skorygowana drogą elektroniczną, niezależnie od sposobu, w jaki została złożona. Żeby to wykonać, należy wypełnić specjalną deklarację korygującą i opisać powód jej składania. W przypadku deklaracji złożonych drogą elektroniczną nie musimy (lecz możemy) przesyłać korekty w tej samej formie. Możliwe jest wysłanie deklaracji korygującej za pośrednictwem poczty, bądź osobiste zlożenie jej w urzędzie skarbowym.

Odsetki i kary

W przypadku popełnienia błędu powodującego konieczność dopłacenia fiskusowi podatku, nie wystarczy samo złożenie korekty. Oprócz niej podatnik musi zapłacić odsetki podatkowe za zwłokę w płatności podatku. Z tego właśnie powodu lepiej jest dokonywać korekty możliwie szybko.

Odsetki ustawowe to niejedyny powód do szybkiego dokonania korekty. Pracownik urzędu skarbowego może bowiem uznać, że podatnik świadomie wprowadza organy podatkowe w błąd. Kara może być dotkliwa, szczególnie w przypadkach ukrywania dochodów, a co za tym idzie zaniżania wysokości należnego podatku. W takich przypadkach w grę wchodzą zapisy kodeksu karno-skarbowego, który precyzuje wymiar grzywny za wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe. O wykroczeniu jest mowa wtedy, kiedy wartość popełnionego przez podatnika czynu nie przekroczy pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (w roku 2013 jest to kwota 8000 zł). Powyżej niej czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo skarbowe.
Za wykroczenie skarbowe może być nałożony mandat w maksymalnej wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (3200 zł). Podatnik może oczywiście odmówić przyjęcia mandatu i zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie. Jednak, gdy sprawę przegra, musi liczyć się z koniecznością zapłaty grzywny w wysokości do 30 tys. zł. W przypadku przestępstwa skarbowego maksymalna wysokość kary za przestępstwo skarbowe, jaką sąd może nałożyć na podatnika wynosi aż 15 mln zł.

[email protected]**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski