Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korekty w odnowie

WT
Z listy 97 obiektów, w których miały być prowadzone prace konserwatorskie, wykreślonych zostanie 13. Ta oszczędność da ponad 1,5 miliona złotych. Prace w obiektach, które wypadną z planu, nie zostały jeszcze rozpoczęte, nie ogłoszono też przetargów na ich wykonanie. Wśród wykreślonych obiektów znalazły się m.in.: synagoga Tempel, Planty Krakowskie, klasztor ss. Dominikanek oraz budynek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. św. Jana.

Zabrano 4,9 miliona złotych

 Cięcia budżetowe dotknęły rewaloryzację zabytków krakowskich. Dotacja dla Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, która w tym roku miała wynosić 33,2 miliona złotych, została zmniejszona o 4,9 miliona złotych. Prezydium SKOZK zadecydowało, w jaki sposób wprowadzone zostaną oszczędności w tegorocznym planie prac.
 W przypadku 25 obiektów postanowiono zmniejszyć przyznane środki na łączną kwotę 2,1 miliona złotych. Niektórych prac nie udałoby się w tym roku wykonać, w innych przypadkach zaoszczędzono na przetargach. - W tym roku był duży spadek cen na przetargach - stwierdził Tadeusz Murzyn, dyrektor Zarządu Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa.
 I tak, z pieniędzy przeznaczonych na zabytki wawelskie uszczknięto w sumie 720 tysięcy złotych: nie będzie konserwowany mur oporowy przy Kurzej Stopce, nie będzie też prac mykologicznych na Wieży Zygmuntowskiej. W przypadku pozostałych obiektów prace zostaną nieco zawężone: w kościele Benedyktynów w Tyńcu ograniczona zostanie konserwacja ołtarza głównego, nie będzie remontu ogrojca przy kościele Reformatów, dawnej zajezdni tramwajowej nie przekaże się 100 tysięcy złotych, przeznaczonych na remont hali D.
 Ostatnią grupę zabytków stanowią te, w przypadku których nie można jeszcze sprecyzować, ile pieniędzy uda się zaoszczędzić. Z tych 16 obiektów trzeba będzie obciąć w sumie 1,4 miliona złotych. Z decyzją o konkretnych sumach trzeba będzie poczekać do rozstrzygnięcia przetargów. Dotyczy to m.in. fortu Kościuszko, kościoła Św. Piotra i Pawła, klasztoru Paulinów na Skałce, Willi Decjusza, kościoła św. Barbary. Ostateczną decyzję o zmniejszeniu kwot na rewaloryzację podejmie przewodniczący SKOZK. W sumie z 97 obiektów umieszczonych w tegorocznym planie oszczędności dotkną aż 54.
 Członkowie prezydium zastanawiali się także, czy cięcia będą mieć ciąg dalszy. - Widzimy, że realizacja budżetu przebiega w sposób osobliwy. Nie wiem, czy to jest koniec korektur. Nawet minister Bauc nie mógłby odpowiedzieć na to pytanie - stwierdził Edward Szymański, minister w Kancelarii Prezydenta RP (pieniądze na rewaloryzację zabytków są przekazywane właśnie za pośrednictwem kancelarii). - Mam nadzieję, że kolejnych cięć funduszy na rewaloryzację zabytków Krakowa nie będzie -_ _oświadczył.
 (WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski